Prof. Janusz Czapiński o wynikach najnowszej Diagnozy Społecznej, o rosnącym zadowoleniu Polaków z siebie i niezadowoleniu z władzy, o tym, że słabiej wierzymy w demokrację, o kulturowych przyczynach bezdzietności i innych grzechach naszego społeczeństwa.
Nasi prawicowi „niepokorni” publicyści to (parafrazując słynną szopkę Szpotańskiego) cisi gęgacze. Pomstują na zdrajców i sprzedawczyków, podkręcają się nawzajem, ale wyłącznie TU.
To, że główna partia rządząca jest w najgłębszym kryzysie od chwili powstania, widać gołym okiem. Teraz, znowu, wszystko zależy od Tuska.
Płacić partiom z budżetu czy nie? To teraz niemal najważniejsze pytanie w polskiej polityce. Ale problem nie leży dziś w tym, skąd partie mają pieniądze – ale jak je wydają i na co.
PiS wygrało z Platformą w pierwszej turze wyborów na prezydenta Elbląga – o ponad 10 punktów procentowych. Wygrało też wybory do Rady Miasta.
Wielki show religijny na Stadionie Narodowym w Warszawie – gwiazdą będzie katolicki charyzmatyk, uzdrowiciel i egzorcysta z Ugandy. Czy to przyszłość Kościoła w Polsce?
Wyznanie Johna Paulka, ikony ruchu gejów nawróconych na heteroseksualizm, że tak naprawdę terapia nigdy nie zadziałała, nic nie zmieniło.
Dzisiejsza szkoła produkuje świetnie wykształcone społeczne kaleki, słabo przygotowane do współczesnej rzeczywistości. Winne są nadmierne ambicje klasy średniej i tyrania dobrych intencji. Skoro to wiemy, dlaczego tego nie zmieniamy?
Przed spotkaniem z Leną, poznaną na serwisie randkowym, Filip umówił się z żoną, że ona pojedzie do koleżanki z córkami. To małe dziewczynki, jedna cztero-, druga pięcioletnia.
O stróżu prawa, który za bardzo przejął się pilnowaniem.
Oto nasz subiektywny ranking: dziesiątka słabo uzasadnionych inwestycji, budowanych przy pomocy funduszy unijnych. Kosztowne w utrzymaniu świadectwa polskiej pychy ostatnich lat.
W cyfrowym świecie pracujemy, wypoczywamy, szukamy informacji, rozrywki, prowadzimy życie towarzyskie i robimy zakupy. Dlatego cyfrowy biznes chce o nas jak najwięcej wiedzieć. Czy da się przed nim uciec? I czy warto?
Czy wspólnoty mieszkaniowe wygrają ze spółdzielniami i przejmą ich majątek? Przewiduje to projekt ustawy, nad którą pracuje Sejm. Jednak przewaga wspólnot nad spółdzielniami nie dla wszystkich jest oczywista.
Bunty społeczne wybuchają nie tylko wtedy, gdy sprawy idą źle – czasem dzięki temu, że nastąpiła poprawa. Coś takiego właśnie przytrafiło się w Brazylii.
Bruksela liczyła, że gdy 1 lipca Chorwacja wejdzie do Unii, przykład jej sukcesu pociągnie za sobą pozostałe kraje Bałkanów. Ale to nie takie proste.
Naszej gorącej narodowej debacie na temat niezbyt udanego niemieckiego wojennego serialu, epizodycznie krzywdzącego Polaków, towarzyszy za Odrą publikacja ciekawego sondażu. W oczach Niemców wciąż kradniemy, jesteśmy leniwi i nie należymy do zachodniej cywilizacji. Ale i tak wypadamy o niebo lepiej przy Rosjanach.
Dokładnie 150 lat temu pod Gettysburgiem rozegrała się najbardziej krwawa bitwa amerykańskiej wojny domowej. Cztery miesiące później prezydent Lincoln wygłosił tam mowę, która odmieniła Stany Zjednoczone.
Co ma wspólnego amerykański projekt lotów wahadłowców kosmicznych i zachodnioniemiecki astronauta Ulf Merbold z Mirosławem Hermaszewskim? Pozornie nic, ale to dzięki nim Polak poleciał w kosmos.
Rozmowa z prof. Stanisławem Karpińskim, biotechnologiem ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, o modyfikacjach genetycznych drzew.
Przypominają przezroczyste szaty unoszone wiatrem. Świecą nieziemskim blaskiem. Te srebrzyste obłoki są nadal jednym z najbardziej tajemniczych zjawisk przyrody.
Jak po urazie lub ciężkiej chorobie wrócić do dawnej sprawności? W Polsce to trudne. Rehabilitacja kuleje.
Film ma klasycznie przejrzystą strukturę, opowiedziany jest chronologicznie, głos zabierają w nim współpracownicy, rodzina, a nawet dwie byłe żony Allena.
Osobliwy rachunek sumienia 40-latków.
Atrakcją filmu są niesamowite sztuczki prezentowane przez iluzjonistów, na które patrzy się z niekłamanym podziwem.
Całość to skrzyżowanie teatrzyku świetlicowego z telewizyjnym kabaretonem pod hasłem „Polak na wakacjach all inclusive”. Żenada.
Warto zobaczyć, co z festiwalu pozostało.
Najnowszą powieścią Ignacy Karpowicz udowadnia, że jest w swoim żywiole.
Książka powinna za to spodobać się tym, których interesuje Ameryka z początku lat 70.
To swoista autorska kronika życia religijnego i artystycznego w Polsce ostatnich dekad.
W czerwcu proponujemy komiksy, w których autorzy biorą na warsztat relacje między najbliższymi.
Wybitna płyta, jakby urągająca pozostawionym w tyle na listach przebojów produktom plastikowej konfekcji muzycznej jednorazowego użytku.
Dla nieznającego języka angielskiego słuchacza pojawiające się między utworami fragmenty dialogów mogą być uciążliwe, ale piosenek zdecydowanie warto posłuchać.
Może więc West znów okazał się bogiem, jeśli spojrzeć na odwagę ogólnej wizji, ale diabeł dopadł go w szczegółach.
Przez blisko półtora wieku jawił się nam Jan Matejko jako parowóz ciągnący wytrwale długi skład polskiej kultury. I jako parowóz pozostał – okazały, ale już bez pary, na bocznym torze, malowany przez grafficiarzy.
W czasach kryzysu i zmniejszonych dotacji teatry, i to z całej Europy, łączą siły, aby wspólnie wystawiać sztuki. Z różnym skutkiem.
Właściwie zawsze taka sytuacja trochę kusiła... W hotelach uważnie oglądałem naklejony na drzwi schemat mojej domniemanej ucieczki przed płomieniami.
Zbuntowani twórcy-politycy z nurtu Tropicália zrobili dla muzyki brazylijskiej tyle, co Bob Dylan i The Beatles na Zachodzie. Przypominają o tym ostatnio dwa filmy dokumentalne.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Rozmowa z Katarzyną Wojciechowską-Rokicką i Tomaszem Rokickim, laureatami Grand Prix Nagrody Architektonicznej POLITYKI za projekt mariny w Bydgoszczy.
Za pieniądze z Unii powstają tysiące nowych budynków i obiektów. Są wśród nich prawdziwe perełki architektoniczne.
Rozmowa z Ireneuszem Tomczakiem, przedsiębiorcą i inwestorem, prezesem zarządu Obserwatorium Zarządzania, innowacyjnej instytucji otoczenia biznesu.
Kolejny czeski premier rozwodzi się w trakcie urzędowania. Tradycja to czy moda?
Kiedy wkraczają do nas kolejne bardzo drogie i światowe marki, zawsze pojawia się pytanie, kogo stać na ceny z kosmosu. Badania pokazują jednak, że Polacy coraz bardziej oswajają się z luksusem.
W czerwcową niedzielę papież Franciszek pobłogosławił Harleyom-Davidsonom.
Jak to świństwo położyć na języku? Często największym wrogiem w podbojach kulinarnych bywa wybujała wyobraźnia. Ale niech zamilknie! Świat należy poznawać za pomocą kubeczków smakowych.
Mówi się, że katolicyzm ma słaby piar i dlatego jest dziś w Polsce produktem o malejącym zasięgu i do wielu osób nie dociera lub jest przez nie źle odbierany.
Wraz z czerwcowymi upałami przeplatanymi tropikalnym dżdżem spadają nam na głowy kolejne fantasmagorie opozycyjnych polityków oraz rządu.
W ciągu ostatnich trzech lat, jak poinformowały media, politycy PO wydali ćwierć miliona złotych na ubrania (nie licząc wina i cygar).
Legendarny TdF po raz setny przemierza szosy Francji. Ten tour to coś znacznie większego niż tylko największy kolarski wyścig świata.