W Polsce antykoncepcja jest kwestią ideologiczną, a system napędza podziemie aborcyjne i niechciane ciąże, których skutkiem bywa dzieciobójstwo. Jak z tym walczyć?
Premier Tusk, jego rządowa ekipa i cała Platforma są zagrożone zabójczą polityczną chorobą – niepowagą.
W Europie cywilizacja życia toczy wojnę z cywilizacją śmierci, Polskę dławi cenzura. Na szczęście jest TV Republika, która po próbnym rozruchu w Internecie rozpoczęła pełne nadawanie.
Robert Lewandowski, lat 24, strzelając cztery bramki Realowi Madryt, stał się prawdopodobnie najbardziej znanym Polakiem na świecie. W globalnym panteonie sławy zajął miejsce obok, starszego o pokolenie, Zbigniewa Bońka. Czy po finale Ligi Mistrzów dorówna mu także pod względem triumfów w europejskich pucharach?
Po odejściu z resortu sprawiedliwości Jarosław Gowin zaczyna wykuwać swój nowy polityczny los.
Można pomyśleć, że prawie 80 mln euro kary za złe wykorzystanie funduszy rolnych to pestka w porównaniu z ponad 30 mld euro, które od 2004 r. popłynęły na polską wieś.
Ukraina w drodze do Europy robi krok w przód i dwa kroki wstecz.
Z wizytą edukacyjną wybiera się do Polski 13 imamów z Indonezji, Palestyny, Arabii Saudyjskiej i innych krajów muzułmańskich oraz pięciu z USA.
Po awanturze w sprawie budowy nowej nitki rosyjskiego gazociągu przez Polskę i ocaleniu tarnowskich Azotów przed rosyjskim przejęciem panuje powszechne przeświadczenie, że noga inwestora z Rosji w żadnej strategicznej branży u nas nie postanie.
To zły czas dla lewicy. Bić się musi nie o władzę, lecz o własne życie. Aby przetrwać, powinna wyciągnąć wyraziste sztandary. Pójść na ideową wojnę. Poprowadzić lewicową krucjatę. Jednak tego nie chce. Bo krucjat się wstydzi.
Katarzyna Szymielewicz, prezeska Fundacji Panoptykon, o tym, jak bronić się przed tymi, którzy wiedzą o nas za dużo, a chcą jeszcze więcej.
Od mostka, przez osierdzie, nieco skosem, do prawej komory. Jednym ciosem noża kuchennego. Tak 13-letni Antoś, wzorowy uczeń i grzeczny chłopiec, spokojny i zrównoważony, lubiany przez kolegów, zabił swojego tatę.
Polska armia jest w takim stanie, że albo trzeba ją likwidować, albo postawić na nogi. Sprzęt mamy poradziecki. A nastawienie pokolonialne: zajeździć co jest i kupić nowe na Zachodzie. Ale co, dlaczego, po co, za ile, przeciw komu?
Kończą 70, 80 lat i pracują dalej. Co musi się stać, żeby człowiekowi wciąż się chciało? I żeby ciągle mógł?
O firmie, która spada w otchłań, o donosach i nowej odsłonie „układu zamkniętego”. Tym razem w branży warzywnej.
Płacenie telefonem komórkowym wkrótce powinno się upowszechnić. Bardzo się tego boją główni wystawcy kart: Visa i MasterCard.
W Monachium rozpoczął się niemiecki proces niczym dynamit. Na ławie oskarżonych – obok ostatniej żyjącej członkini neonazistowskiej Trójki z Zwickau – jest też miejsce dla niemieckiego kontrwywiadu.
Pakistańczycy idą do wyborów, a cała Azja wstrzymuje oddech. Pierwszy raz w historii ich kraj ma szanse na pokojową i demokratyczną zmianę władzy.
Zadarła już z firmami farmaceutycznymi i z kościelną hierarchią. Wzywa do obalenia kapitalizmu. A wszystko to robi w habicie. Benedyktynka Teresa Forcades, która w Katalonii ma już status ikony lewicy, właśnie wchodzi do polityki.
Spotkanie tych dwóch starszych panów na Uniwersytecie Warszawskim było wydarzeniem niezwykłym: Helmuth Caspar von Moltke i Andrzej Pilecki opowiadali o swych ojcach straconych „za zdradę”, o bolesnej historii swoich rodzin i polsko-niemieckim niezrozumieniu.
Przed 250 laty urodził się Józef Poniatowski (jego konny pomnik stoi przed Pałacem Prezydenckim). Pół wieku później śmierć w Elsterze uczyniła go jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci w polskiej historii. Przeszedł niezwykłą przemianę; hulaka i bawidamek przeistoczył się w żołnierza i polityka.
W 2013 r. ze szranków wypadły dwie kandydatury, które z pewnością przebiłyby się do finału.
Czy osoba sparaliżowana będzie mogła znów chodzić, a żołnierz zyska siłę Herkulesa? Takie obietnice składają twórcy egzoszkieletów – technologii, która powoli staje się rzeczywistością.
Na rynku pojawia się mnóstwo nowych, mniej lub bardziej użytecznych (i zrozumiałych) urządzeń. Ta rubryka, mamy nadzieję, choć trochę pomoże zorientować się w tym gąszczu.
Rośnie liczba odkryć, które są potem wstydliwie unieważniane. To wynik błędów, plagiatów, a przede wszystkim oszustw w badaniach.
Prosta historia, dobrze opowiedziana, a jednak pozostawiająca wrażenie błahości, a nawet pewnej sztuczności, co może wynikać z trzymania się wszelkimi sposobami gatunkowej poprawności.
Opowieść o zwyczajnym życiu pewnego lekarza.
Znakomity, dojrzały film.
Wizja litewskiego reżysera i jego współpracowników zamiast wyjaśniać, mocno komplikuje.
Powtarzalność chwytów i tematów jest uderzająca. Sorokin nie oferuje czytelnikowi nic nowego.
Książka przypomina „Pierścienie Saturna” Sebalda, nie ustępując dziełu niemieckiego pisarza pod względem stylu oraz konstrukcji.
Rzecz dzieje się w miejscowości Piórkowo w czasie wojny i tuż po niej, ale historie poszczególnych bohaterów sięgają w daleką przeszłość.
W zebranych pracach pojawiają się kobiety jako matki, towarzyszki życia i gospodynie, są też niewiasty-muzy czy wojowniczki, a także postaci historyczne i mitologiczne.
Mocna inspiracja muzyką klubową połączona z bardzo osobistymi tekstami.
Spójna i szczera opowieść, którą przekazuje w tekstach przyćmiła zarówno potężne hiphopowe basy, jak i partie akordeonu.
Nowa Muzyka Żydowska rozpoczyna się jak zwykle w Synagodze im. Nożyków koncertem międzynarodowej, stworzonej na tę okazję formacji Hakafot.
Opada medialny pył wzniecony tezą, że polskim teatrem rządzi lobby gejowskie. Ale zachowuje aktualność pytanie, kto nim rządzi naprawdę.
Dokument „Warszawa 1935” jest próbą przeniesienia się w przeszłość metropolii, którą znamy intuicyjnie.
Noc Muzeów z pewnością przyciągnie tłumy. Polacy ruszą na wystawy po części skuszeni darmowym wejściem, po części atmosferą festynu, a po części nawet – zaciekawieni zbiorami. Kuratorzy wystaw coraz lepiej opanowują sztukę przyciągania ludzkiej uwagi.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Rosnąca popularność Planete+ Doc Film Festival (jubileuszowa 10 edycja rozpoczyna się 12 maja) to sukces pełnometrażowego dokumentu, który opowiada o świecie w fascynujący sposób. Gatunek przeżywa dziś złotą erę.
Od 80 lat w ciele Williego Nelsona żyją dwie osoby. Amerykański bohater tworzący piosenkowe standardy i wyjęty spod prawa, przełamujący stereotypy kowboj.
Największe targi designu pokazują, że czasem łatwiej wykreować potrzebę, niż odpowiedzieć na tę istniejącą.
Gwiazdy telewizyjne, które naprawdę były częścią życia trzech pokoleń Brytyjczyków, okazały się pedofilami i maniakami seksualnymi.
Kaplica jako symbol demokracji jeszcze się w wyobraźni Polaków nie utrwaliła. Być może dlatego 20 rocznica powstania i poświęcenia sejmowej kaplicy pod wezwaniem Bogurodzicy Maryi Matki Kościoła minęła niezauważona, zagłuszona wrzawą wokół obchodów święta 1 i 3 Maja.
Zostawili porozrzucane ubrania, niezasłane łóżka, otwarte książki, włączony telewizor. Tak jakby za chwilę mieli wrócić. Zostawili swoje pokoje nieprzygotowane na pustkę.