„Jak można rządzić krajem, w którym jest 246 gatunków sera?” – pytał rozżalony na Francję gen. Charles de Gaulle. A jak rządzić krajem, w którym jest 20 mln prywatnych ideologii i 20 mln prywatnych religii?
Filmy dokumentalne, cieszące się dużym zainteresowaniem widzów, wydają się kwintesencją obiektywnego dziennikarstwa. Niestety, niektóre są wyłącznie manipulacją.
Choć w sprawie katastrofy smoleńskiej większy rozgłos zyskują rozmaite fantasmagorie, kolejne rzeczywiście fachowe ekspertyzy wykluczają możliwość wybuchu na pokładzie samolotu. Przedstawiamy oryginalną analizę ścieżki dźwiękowej ostatnich sekund lotu prezydenckiego Tu-154M, dokonaną przez fizyka i pilota prof. Pawła Artymowicza.
Czyim ministrem jest Sikorski? – to pytanie nęka Jarosława Kaczyńskiego od dawna – i od czasu do czasu daje temu publicznie wyraz.
Dotychczas skuterem o pojemności silnika do 50 cm sześc. mógł jeździć właściwie każdy. Wystarczyło, że skończył 14 lat, miał kartę rowerową i nie zapomniał założyć kasku.
Posłowie zajmują się projektem ustawy, która pozwoli karać ich mandatami za przewinienia drogowe. Prawo obejmie także prokuratorów, szefa IPN, GIODO oraz rzecznika praw dziecka.
Jednomandatowe okręgi wyborcze do Sejmu to główny postulat Platformy Oburzonych. Sprawdziliśmy, jak ich wprowadzenie zmieniłoby mapę polityczną Polski.
Zaczyna się doroczny marketing nieszczęść. Znów wolno nam wybrać, komu przekażemy 1 proc. podatku. I znów większość pieniędzy trafi do fundacji, które najlepiej się zareklamują. Ale już niekoniecznie – najlepiej spożytkują pieniądze ku dobru wspólnemu. Warto pomyśleć o poszerzeniu kręgu wyborów. Temu właśnie służy nasza lista instytucji, którym warto pomóc.
U sporej grupy bezrobotnych na wieść o ofercie pracy w oczach pojawia się strach. Ułożyli życie po swojemu. Paradoksalnie czują się lepiej niż ci, którzy pracy jeszcze szukają.
Ten film – fabularna opowieść o prawdziwym zdarzeniu – wywoła debatę o systemie. Ile może prokurator, ile może urzędnik. I jak naprawiać krzywdę obywatelom.
Ulka, jestem pod celą 123, napisała na murze spacerniaka Jadwiga, lat 72, do swojej córki Urszuli, lat 52, gdy siedem lat temu trafiły do więzienia za zgwałcenie dziecka, lat 6. Wyszły pięć lat temu. Teraz Urszula wraca do więzienia.
Ponad głowami przyszłych emerytów toczy się walka o ich pieniądze. Na wypłatach z II filara zarabiać chce zarówno państwowy ZUS, jak i prywatne towarzystwa. Nie zarobią tylko sami emeryci. Dla nich każdy wariant jest głodowy.
Główny Urząd Statystyczny ma monopol na publiczną statystykę, a badania kosztują setki milionów. Wyniki zaś ogłasza często z takim opóźnieniem, że pojawił się żart, aby GUS włączyć do Instytutu Pamięci Narodowej.
Przybywa spółek, które obiecują duże pieniądze z inwestowania w ziemię. Tym obietnicom warto się przyjrzeć uważniej.
Najpierw zostali czarnymi bohaterami cypryjskiego kryzysu finansowego. Niedługo potem uwagę mediów przykuła śmierć jednego z nich, Borysa Bierezowskiego. O rosyjskich oligarchach mówi dziś cała Europa, ale Rosjanie już o nich prawie zapomnieli.
10 lat temu Amerykanie zaatakowali Irak. Wyprawa miała kosztować miliard dolarów. Pochłonęła biliony.
Wzór europejskiej chadecji, rządząca w Niemczech Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna, już tylko z nazwy jest chrześcijańska. Otwiera się na polityczne centrum i gubi katolickich wyborców.
Cztery dni po nagłośnieniu sowieckiej zbrodni przez berlińskie radio (13 kwietnia 1943 r.) groby w Katyniu miała zobaczyć także grupa polskich oficerów będących w niemieckiej niewoli.
Pojawiło się kilka książek, które próbują podsumować dotychczasową historię III RP, z różnych punktów widzenia i wedle odmiennych sposobów myślenia.
Mało brakowało, a zniknąłby z rodzimej natury, ale go uratowano. Może nawet za bardzo.
Kto sprawuje realną władzę we współczesnym świecie? Politycy? Szefowie korporacji? Miliarderzy? Społeczeństwa? Władza rozproszyła się w sieci. Co nie oznacza, że straciła swą moc.
Domagaliśmy się od dawna ostrego, zaangażowanego filmu o Polsce współczesnej, no to go mamy.
Tematem filmu jest budowanie muru obronnego przed dotkliwą prawdą, religijne zaczadzenie jako antidotum na życiową klęskę.
Krzysztof Garbaczewski kontynuuje cykl spektakli, w których mierzy się z, a może bardziej: mierzy w polskie dziedzictwo.
To właśnie prostota jest główną siłą napisanej z epickim rozmachem debiutanckiej powieści Rankova.
Wiele tu przyczynkarskich miniaturek i tekstów okolicznościowych, choć nie brakuje również pozycji bardzo udanych.
W opinii autora dziś sport coraz bardziej staje się cyrkiem, czego symbolem jest pojawianie się w programie igrzysk dyscyplin młodych, ale efektownych.
Dla miłośników mrocznego syntezatorowego romantyzmu będzie albumem więcej niż satysfakcjonującym.
Więcej improwizacji, mniej tematów. Nie ma mowy o roztargnieniu, jeśli chodzi o wydawnicze działania wrocławskiej grupy.
Mamy wreszcie komplet symfonii Witolda Lutosławskiego pod batutą Esy-Pekki Salonena.
Najnowszy „Tomb Raider” spodoba się tym fanom serii, którzy chcieliby przeżyć zupełnie inną przygodę niż w poprzednich odsłonach serii.
19 Edycja Wiosny Filmów w Warszawie.
Franciszek wzywa kler do skromnego życia, a media przypominają, że w Buenos Aires mieszkał w skromniutkim mieszkaniu, a nie w kardynalskich apartamentach. Czy głowa Kościoła czułaby się nieswojo podczas gościny w Polsce? To zależy u kogo.
Największe serialowe hity tej wiosny odświeżają i na nowo sprzedają znanych bohaterów i motywy. Polscy telewidzowie obejrzą je w tym samym czasie co amerykańscy.
Tak spektakularnej kariery pośmiertnej nie mieliśmy w ostatnich czasach. Urodzony w Chile pisarz Roberto Bolaño stał się już literackim mitem, ale w przeciwieństwie do sezonowych objawień jego książki się nie zestarzeją nawet do 2666 r.
Branża muzyczna wychodzi z depresji, notując wzrost pierwszy raz od 14 lat. Przy okazji odkrywa, że jej przyszłością nie są płyty CD ani pliki mp3, lecz artyści i słuchacze. I że nie boi się już piratów.
Szydło wciąż wychodzi z worka. Niemcy i Polacy to dwie strony tego samego medalu. Jesteśmy zrośnięci ze sobą plecami i mamy kłopot z dostrzeżeniem bliźniaczego odbicia. Oto przykład.
W kawiarni gliwickiej, ale takiej raczej warszawskiej, pełnej kapryśnej młodzieży określanej brzydkim słowem, którego tu nie użyję, siadają starsi ludzie, skromni i surowi, godajm p naszymu.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Broda przez lata była synonimem męskości. Zakazana wśród bankowców i nielubiana przez polityków, chętnie noszona była przez artystów i buntowników. Dziś występuje w wielu znaczących wersjach.
Na horyzoncie widać nową generację konsol wideo. I nową zachętę: odbiorco, stań się twórcą!
Pierwotne społeczności są może mniej zasobne materialnie, ale zdaniem Jareda Diamonda mają nam sporo do zaoferowania: lepiej rozwiązują spory, zdrowiej żyją i nie przejmują się tak rywalizacją.
Hit ostatnich miesięcy to pochwała słowiańszczyzny, wyrażona za pomocą amerykańskiej muzyki potomków niewolników przywiezionych z Afryki. Łatwiej to zrozumieć, gdy się pozna Donatana, autora płyty „Równonoc”.
Ostatnio jednym z częściej używanych w polskich mediach słów jest słowo na cha.
Dyżurny policjant w komisariacie odebrał nocą telefon. Rozmówca był podcięty i powtarzał w kółko, że się przyznaje. Do czego pan się przyznaje?
Od kiedy Warszawę z Berlinem połączyła autostrada, podróż między stolicami to czysta przyjemność. W cieniu autostrady toczy się jednak bój o przetrwanie. Walka jest trudna, lista ofiar długa i wciąż niezamknięta.