Anna Grodzka to szansa i wyzwanie. Dla tradycjonalistów. Dla konserwatystów. Dla Sejmu. Dla naszej kultury. I dla każdego z osobna. Trzeba będzie dźwignąć.
Wstrzymanie wypłaty 3,5 mld zł z kasy UE to nie chwilowe nieporozumienie, ale sygnał, że polski program budowy dróg i autostrad znalazł się w poważnym kryzysie. Do końca tego roku być może uda się dokończyć drogi na Euro 2012. Co dalej? Nie wiadomo.
Aleksander Kwaśniewski liderem nowej lewicy, Jarosław Gowin bierze prawicę, a Janusz Piechociński zagospodarowuje wielkie centrum. Oto nowy układ w polskiej polityce, który podobno właśnie się rodzi.
„Donald Tusk w zbroi husarskiej szturmuje zastępy płatników netto” – taki obraz mógłby namalować w tym tygodniu Jan Matejko.
Chodzi o kardiologa, którego oskarża o to, że przyczynił się do śmierci Jerzego Ziobry, ojca Zbigniewa. Oskarżony, prof. Dariusz Dudek, stawiał się w sądzie już trzykrotnie, ale akt oskarżenia wciąż nie został mu odczytany.
Aleksander Kwaśniewski o tym, jak doradzał rządowi Kazachstanu, dokąd jeździł z Janem Kulczykiem, o groźbie powrotu PiS i o tym, że Leszek Miller hamuje odrodzenie lewicy.
Dzisiaj polityczną strategię prawicowej opozycji w Polsce wyznacza węgierski premier Viktor Orban.
Jej największe autorytety życiowe to rodzice, po rodzicach Jarosław Kaczyński.
Właśnie mija 20 lat obowiązywania ustawy antyaborcyjnej. Dziś aborcja jest tematem, na który w żaden sposób nie da się już rzeczowo dyskutować.
Po ujawnieniu w grudniu 2006 r. procederu pod nazwą „seks za pracę” zaczął się upadek Andrzeja Leppera i jego Samoobrony. Nie ma już tej partii ani jej lidera. Niewiele też szans na prawomocny wyrok.
W notesie Kamila było blisko 200 adresów kobiet i mężczyzn znalezionych w zakątkach Internetu. Można było z nimi żyć bujnym życiem, wdawać się w romanse, gniewać – i rozstawać do woli. Chyba że się trafiło na Szymona.
W Polsce o wiele łatwiej kupić bardzo drogi sprzęt medyczny, niż go wykorzystać z pożytkiem dla pacjentów. Pieniądze się marnują, a szpitale planują kolejne zakupy.
Nie widać końca przebudowy Stadionu Śląskiego. Coraz częściej powraca pytanie: czy trwająca od 20 lat inwestycja, która pochłonie co najmniej 800 mln zł, w ogóle miała sens?
Xi Jinping otrzymuje we władanie dużo bardziej skomplikowane Chiny. To pierwsza wymiana władzy w czasach sieci i blogów.
Po trzech dekadach panowania 75-letnia królowa Holandii Beatrycze ogłosiła abdykację na rzecz swego syna. Ale to wyjątek, bo pozostali podstarzali monarchowie Europy ani myślą o emeryturze.
Według Pentagonu, nie ma podstaw, by sądzić, że poradzą sobie gorzej od mężczyzn. Przeciwnie – w Afganistanie wiele z sprawdziło się lepiej niż ich koledzy.
Polityka i historia ciągle wtrącały się w życie rodziny Romaszewskich.
Polska także miała ochotę na afrykańskie kolonie. Zanim jednak na dobre zaczęła dopominać się o Madagaskar, ekipa badaczy prowadziła rozpoznanie w Kamerunie.
Tylko wokół niewielu z prawie pół biliona gwiazd krążących w naszej Galaktyce może powstać życie. Największa nadzieja w karłach. Oto ich ranking.
Zbadanie genetycznego podłoża chorób czy podatności na nie wymaga analizy niezwykle skomplikowanych zbiorów danych. Zajmuje się tym bioinformatyka. Polski naukowiec pracujący w USA dokonał przełomu w tej dziedzinie.
Film trzyma w napięciu od pierwszej sceny do ostatniej, mimo że przecież doskonale wiemy, jak zakończy się trwające latami polowanie na Osamę ibn Ladena.
O niektórych filmach zwykło się mówić: delikatne, impresyjne, poetyckie. W przypadku „Nieulotnych” użycie takich określeń, mimo że jak najbardziej uzasadnione, wiele nie znaczy.
Teatr Polski w Warszawie obchodzi stulecie. W 1913 r. dyrektor Arnold Szyfman zainaugurował jego działalność „Irydionem”, klasyczną tragedią Zygmunta Krasińskiego, co było wyzwaniem rzuconym warszawskiej publiczności, słynącej z tego, że chodziła tylko na sztuki lekkie, łatwe i przyjemne, z gwiazdami w obsadzie.
„Umarł mi ojciec” – tym krótkim zdaniem Miljenko Jergović rozpoczyna wielowątkową, jednocześnie intymną i uniwersalną, bezlitosną, bolesną, ale i poruszającą opowieść, w której śmierć rodzica okazuje się pretekstem do frapujących rozważań na temat pamięci, historii, Boga, miłości i innych fundamentalnych kwestii.
W książce, w licznych tekstach i wypowiedziach Jerzy Kłoczowski nie tylko wraca do historii, opowiada o niej, także stara się ją tworzyć, wpływać na jej bieg, tak jak to zawsze czynili wybitni polscy historycy, zadając przeszłości pytania, które płynęły z teraźniejszości i które były pełne emocji jak najbardziej współczesnych.
Aleksandra Marinina zdaje się być mocno zainteresowana światkiem filmowców, bo „Obraz pośmiertny” jest kolejną po „Czarnej liście” powieścią, której akcja rozgrywa się w tym środowisku.
Gdybym miał wskazać kilku najbardziej niedocenianych w kraju rodzimych artystów, zapewne znalazłby się w tej grupie Lech Majewski.
Podobno Amerykanie zużywają rocznie tyle czystej kofeiny, ile zmieściłoby się w trzyipółkilometrowej długości pociągu.
Dokument Borysa Lankosza powstał z okazji: jubileuszowej, 20 edycji Paszportów POLITYKI. Tytuł nawiązuje do rubryki w symbolicznym paszporcie, jaki zawsze otrzymują laureaci: „znaki szczególne – talent”.
Rozmowa z Julitą Wójcik, laureatką Paszportu POLITYKI w kategorii sztuki wizualne.
Komentowanie jakiegokolwiek wydarzenia z bieżącego porządku kulturalnego wydaje się mało rozsądne.
Sama historia powstawania „Tajemnicy Westerplatte” to byłby niezły materiał na scenariusz. W końcu jednak film powstał, trafia do kin i budzi zdziwienie pierwszych widzów.
W operze nie wystarczy pięknie śpiewać. Solista musi mieć talenty aktorskie.
Małe wytwórnie płytowe w Polsce nigdy nie były tak mocne. W tym środowisku dystans między punk rockiem a muzyką eksperymentalną znika, podobnie jak kłótnie i podziały.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Głośny film „Wróg numer jeden” o poszukiwaniu i zabójstwie Osamy ibn Ladena wywołał w USA burzę wokół tortur. Jego autorzy niedwuznacznie sugerują, że bez podtapiania więźniów Ameryka nie dopadłaby szefa Al-Kaidy. Teraz jednak podtapianie dopadło Amerykę.
Jedne stacje narciarskie kuszą komfortem, inne – prostotą. Atutem ma być a to klimat luksusu i świetnie przygotowane trasy, a to dzikie góry i puch. A prócz nart także biegówki, sanki, rakiety i termy.
Po dłuższym szusowaniu każdy chce dobrze zjeść. Co serwują na stokach?
Amerykański „Vogue”, najbardziej wpływowe pismo świata mody, obchodził niedawno 120-lecie istnienia. Wydane właśnie wspomnienia Grace Coddington pozwalają zajrzeć na moment za kulisy tej mitycznej firmy.
Rozmowa z Johnem Elderem Robisonem, genialnym inżynierem i świetnym pisarzem, o życiu człowieka z zespołem Aspergera i związanych z tym stereotypach.
Skończyłem pisać dzisiejszy felieton, po czym się dowiedziałem, że jest już inaczej, niż napisałem. No to zaczynam od nowa.
Przy okazji debaty o związkach partnerskich rozgorzał fundamentalny spór o to, jaka rodzina jest lepsza dla pomyślnego rozwoju kraju.
Polak na Syberii może mieć na imię Jewgienij lub Tatiana. I wcale nie musi mówić po polsku. Ale jego pradziadek był zapewne powstańcem styczniowym.