W sprawie doktora G. sąd wypowiedział się, gdzie przebiega granica pomiędzy łapówką a wdzięcznością. Łapówką jest każde wręczenie lekarzowi pieniędzy, niezależnie czy nastąpi to przed, czy po zabiegu. Dozwolone są inne formy: książki, butelki, pióra wieczne.
Osobiście dopuszczam taki sposób pomocy, bo ja to tak rozumiem – eutanazja to dla mnie pomoc starszym w cierpieniach” – powiedział Jurek Owsiak, lider Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w wywiadzie dla portalu Dziennik.pl.
Dla kogo 2013 r. zaczął się dobrze?
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego szykuje rewolucję w wydawaniu i sposobach dostępu do podręczników akademickich. Ma być cyfrowo, profesjonalnie i światowo. Wydawcy są przekonani, że to oni będą ofiarami tej rewolucji.
Stół, żeby stać, musi mieć przynajmniej trzy nogi. Nasz system emerytalny też. I ma, ale wszystkie są kulawe. A najbardziej trzecia.
Dymisja szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oznacza, że decyduje się właśnie nowa koncepcja działania służb specjalnych. Czas najwyższy.
Historia bez przerwy stawia Polaków do raportu i nakazuje odpowiadać na trudne pytania. Ledwie minęła awantura wokół filmu „Pokłosie”, już rośnie inna, w sprawie akcji Wisła z 1947 r.
Na odcinku internetowym poszło nieźle, gazety też się sprzedają, pora na telewizję, niespełnione marzenie prawicowych publicystów. Ruszyła zrzutka na TV Republika.
Na stosunkowo nową usługę, odpłatne testowanie wierności partnera, rynek zareagował pozytywnie.
Już w dzień po śmierci Teresa Torańska została pomnikiem dziennikarstwa. A to była po prostu zwykła, fajna babka – opowiadają jej znajomi.
O politycznym teatrze z rocznej perspektywy - mówi Anna Grodzka.
Ma własnego rzecznika prasowego, doczekał się biografii, a teraz także przedstawienia teatralnego. Nazywa się Baltic i jest psem.
Kuratorka sądowa z Lublina pisze, że pracuje w tym fachu 30 lat, ale nigdy nie zetknęła się z takim przypadkiem jak ten rodziny S. Że można aż tak spreparować dziecięce mózgi. Na wrogość, obojętność, chłód.
Czy olsztyński projekt rozrodu węgorza to sukces, jak donoszą media, czy humbug, jak twierdzą szefowie specjalistycznych instytutów naukowo-badawczych? Warto wiedzieć, bo poszły na to grube pieniądze.
Europejskie rządy coraz chętniej wspierają własne firmy w konkurencji z zagranicznymi. Zjawisko to ma dwie nazwy. Jeśli my wspieramy naszych, jest to patriotyzm gospodarczy, jeśli oni swoich – protekcjonizm.
Nadeszła rekordowa fala bankructw deweloperów. Ich klienci płacą za to, że na ochronę prawną musieli czekać 10 lat.
Partia Republikańska przegrała polityczną batalię o ratowanie amerykańskiego budżetu. Brak jej lidera, jedności i pomysłu na siebie. Jeśli się nie zmieni, grozi jej status permanentnej opozycji.
Sukces „Gangnam Style” przypomniał światu o koreańskich ambicjach. Seul nie tylko znalazł receptę na kryzys, ale też walczy o pozycję globalnego prymusa. Nowa pani prezydent Park Geun-hye obiecuje niczego nie popsuć.
Brutalny gwałt na studentce w New Delhi wstrząsnął Indiami. Ale prawdopodobnie tylko na chwilę. Hinduski sprawowały już urzędy prezydenta i premiera, a wciąż są traktowane jak obywatele drugiej kategorii.
Amerykańskie korporacje trzymają w kasie ponad 5 bln dol. To dużo więcej niż rezerwy walutowe Chin. Najwięcej pieniędzy zgromadziły firmy innowacyjne. Apple na przykład uzbierał 122 mld dol. Czy dałoby się je zamienić na miejsca pracy?
Nasze myśli, zachowania i zdolności można regulować. Na razie takie eksperymenty przeprowadza się w laboratoriach badawczych, ale czy kiedyś ktoś nie zechce zrobić z tego niecnego użytku?
Setna rocznica urodzin Edwarda Gierka i wniosek SLD, by ogłosić byłego I sekretarza KC PZPR patronem roku w III RP, odnowiły spór o ocenę jego dokonań. Źródłem dwuznacznego sentymentu wobec tzw. dekady Gierka (1970–80) jest zapewne pamięć o poprawie bytu Polaków w pierwszej połowie lat 70.
Współczesny spór o rytualny ubój zwierząt to ledwie cień awantury, która wstrząsnęła przedwojenną Polską. Wówczas szło o to, kto zdobędzie władzę po śmierci Piłsudskiego i czy w Rzeczpospolitej jest miejsce dla Żydów.
Powieść Martela Yanna „Życie Pi” zekranizowana przez Anga Lee to zadziwiające połączenie przygodowej baśni dla młodzieży z subtelnie wpisanym w nią wykładem teologicznym.
Gdyby stworzyć osobną kategorię filmów dziwolągów, których wartość mierzy się liczbą tzw. numerów, a nie ciężarem psychologicznej opowieści, „Holy motors” Francuza Leosa Caraxa plasowałby się w ścisłej czołówce.
Autobiograficzna sztuka O’Neilla z 1956 r. to portret jednego z wielu piekielnych dni, jakie zwykła sobie nawzajem fundować rodzina Tyronów.
Toczący się pod hasłem „Teatr nie jest produktem/Widz nie jest klientem” rok Strzępka i Demirski zakończyli spektaklem, w którym zastanawiają się, kiedy rynek zagarnął sztukę, z artystów robiąc wyrobników, a z ich dzieł produkty do sprzedania, i czy można to jeszcze odwrócić?
Powieść Alana Fursta stała się podstawą solidnego kostiumowego widowiska łączącego motyw gry wywiadów.
Właśnie to „prawie dla wszystkich” znalazło się w tytule książki poświęconej „Wiadomościom Literackim”, napisanej przez Małgorzatę Szpakowską, i do jej treści jednocześnie pasuje i nie pasuje. Co autorka pracowicie, drobiazgowo i analitycznie udowadnia.
Jest gorące lato 1970 r. W zamku we włoskiej Kampanii spędza wakacje 20-letni Keith Nearing, student literatury angielskiej...
Bezpośrednia komunikacja zaburzyłaby nasze marzenie o pięknie” – stwierdza w jednym z listów do Jacka Kerouaca Allen Ginsberg.
Niektórym może się wydawać, że epoka popularności i jakości grunge’owego grania w Seattle i okolicach to już, nomen omen, melodia przeszłości. Tymczasem Seattle, jak się okazuje, trzyma się mocno i wcale nie zamierza się poddawać obowiązującym modom.
Imponujące jest to, że w tym pozbawionym granic stylistycznych świecie można dziś łączyć wątki aż tak różne i nie popadać w tani eklektyzm.
Na początek roku proponujemy komiksy, w których podróże i wędrówki odgrywają niebagatelną rolę.
Członkowie założyciele zespołu Grace Potter and the Nocturnals zaczęli myśleć o wspólnym graniu podczas studiów na uniwersytecie w stanie New York.
Sztuka XX w. przypomina rozsypane klocki. Wielu już się głowiło, jak je poukładać, by stworzyć z nich zrozumiałą całość. Ostatnio z tym wyzwaniem zmierzono się w Muzeum ms2 w Łodzi. Z bardzo ciekawym rezultatem.
Rozmowa z Jerzym Płażewskim o 14 500 filmach, które obejrzał.
Z ostatnich obserwacji na temat obyczajów Polaków wynotowałem: zwyczaj narzekania na państwową służbę zdrowia zanika, co prawdopodobnie oznacza, że ostatni malkontenci przestali z jej usług korzystać.
Już dziś YouTube dużo mówi o tym, co interesuje publiczność. Jutro ma być globalną telewizją, ale zupełnie nowego typu. Szymon Majewski już to wie.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
O mniejszościach narodowych zamieszkujących II RP dyskutuje się z wysokości katedr. Niewiele natomiast wiemy o mniejszościach seksualnych, ważnym fragmencie krajobrazu dwudziestolecia.
Polska branża gier wideo to nie tylko „Wiedźmin” z jego wielomilionowym budżetem. Mamy wiele firm, które tworzą mniejsze produkcje na konsole, tablety i smartfony, odnosząc światowe sukcesy.
O korzyściach płynących z dorastania wśród dźwięków - mówi Joanna Bronisławska.
17 stycznia stracił stanowisko i zarobki (1 mln 856 tys. zł w 2011 r.) Ludwik Sobolewski, prezes Giełdy Papierów Wartościowych. Zawodowy dramat prezesa może stać się doskonałą dźwignią reklamową dla jego życiowej partnerki, początkującej aktorki Anny Szarek.
Premier zapewnia, że w nadchodzącym roku nic strasznego nam nie grozi, ale i tak czuć, że coś się kroi.
Mówią: konsumpcjonizm stał się religią większości Amerykanów, my chcemy odzyskać wolność od własnej chciwości. Uciekinierzy z amerykańskiego stylu życia.