Złamaliśmy systemowi kark, ale ten system jeszcze oddycha. Musimy go dobić i zakopać – wołał Przemysław Holocher, lider ONR, podczas Marszu Niepodległości. Tuż za nim stała jego żona Anna, która wspiera go w walce o Wielką Polskę. Wzorowe narodowe małżeństwo.
Szaleniec czy terrorysta? Kim jest Brunon K. i dlaczego ABW tak szybko pochwaliła się jego schwytaniem?
Biskupi żądają wprowadzenia matury z religii i zapowiadają, że tym razem nie odpuszczą. Czeka nas kolejna odsłona sporu o szkolną katechezę.
Szczyt budżetowy to nie żaden bój, walka ani zwycięstwo. To niekończące się rozmowy za zamkniętymi drzwiami, serie esemesów od dobrych znajomych i niewinne dokumenty, w których kryją się zatrute liczby. Nasz reporter towarzyszył polskiej delegacji na szczyt.
W cieniu europejskich negocjacji budżetowych rodzima polityka toczyła się rutynowo i raczej potwierdzała to, co o niej wiemy, niż wnosiła coś nowego.
Trzeba było dopiero filmu „Pokłosie”, aby prawica zaczęła mówić ludzkim głosem.
Parlamentarzyści Platformy ruszają w Polskę zaopatrzeni w pomarańczowe książki „Pięć lat stabilnego rozwoju”. Na 200 stronach w 10 rozdziałach rozpisano to, co według rządu udało się zrobić przez ostatnie pięć lat.
O nowej ultraprawicy, radykalizmie i przemocy - mówi Łukasz Jurczyszyn.
Scenariusz niemal gotowy, zdjęcia mają ruszyć wiosną. Pierwszy fabularny film o katastrofie z 10 kwietnia ma zdemaskować smoleńskie kłamstwo władzy, na razie jednak jego twórcy zmagają się z twardymi regułami wolnego rynku.
O tym, co przyniósł szczyt unijny, o zadufaniu elit i o bogatym kontynencie, który tworzą biedne państwa - mówi Janusz Lewandowski.
Robert Krasowski napisał esej intrygujący i kompletnie niesłuszny. Najpierw fałszywie zrównał polityczną brutalność Tuska oraz Kaczyńskiego. Potem, idąc tropem Machiavellego, usprawiedliwił obu wymaganiami krwiożerczego demosu, czyli ludu. A na koniec wyjaśnił, że to demokracja miesza prostym ludziom w głowie, i uniewinnił też demos. Czyli znów nie ma winnych. Polacy, nic się nie stało!
Ten artykuł ma 13 tys. znaków. Opisuje 20-letnią historię esemesa, w którym trzeba się zmieścić w 160 znakach. Polacy są w tym mistrzami Europy.
Są takie rodziny, które trzeba uczyć, że w domu się sprząta, dzieci się myje i myśli się o tym, że trzeba coś zjeść. Gdyńscy asystenci rodzinni udowadniają, że warto.
Marzena Kędra przełamała się z ubiegłoroczną Nauczycielką Roku złotą kredą, stając się tegoroczną laureatką tego tytułu. Uczy w szkole we wsi Moszczanka na Opolszczyźnie.
Prezes raciborskiej Fabryki Kotłów Rafako zbuntował się przeciw głównemu akcjonariuszowi i radzie nadzorczej. Rada w ogłoszeniach prasowych ostrzega, że prezes działa nielegalnie. W Raciborzu nieźle się zakotłowało.
Odwrócona hipoteka to wyjątkowy przypadek, kiedy człowiek traci finansową kontrolę nad swoim mieszkaniem, ale nadal w nim mieszka. W pracach nad jej upowszechnieniem właśnie został przełamany impas.
Komu posłuży rozejm w Strefie Gazy? Każda rakieta wystrzelona ze Strefy przechylała szalę sympatii świata na rzecz Izraela. I przybliżała izraelskiego premiera do zwycięstwa w styczniowych wyborach. A Beniamin Netanjahu zrobi wszystko, by nie powstała zjednoczona Palestyna.
Kobiety zapewniły Barackowi Obamie reelekcję. A on wprowadził do Kongresu trzy polityczki, które mogą złamać ostatnie tabu Ameryki: otworzyć kobiecie drogę do Białego Domu.
Kalabryjska ’ndrangheta, najpotężniejsza organizacja mafijna świata, kolonizuje północne Włochy. Wciągnęła w sieci przedsiębiorców i polityków, decyduje o wynikach wyborów i kontraktów. Jej sojusznikiem stał się kryzys.
Waldemar Pawlak, niemal opoka polskiej polityki od ponad 20 lat, przeżywa smak kolejnej porażki. A przecież wydawał się niezniszczalny jako główny obrotowy, bez którego trudno skleić jakąkolwiek koalicję. Ale potwierdziła się zasada, że polityczne dzieje Pawlaka to na przemian czas zwycięstw i klęsk.
Zmarł w Bratysławie na wpół zapomniany i osamotniony. Przed śmiercią – on, ateista przez całe życie – poprosił o wizytę księdza i przyjął ostatnie sakramenty. Gustáv Husák. Kat i ofiara komunistycznego eksperymentu w jednej osobie.
Rozmowa z ekonomistą dr. Jakubem Growcem, laureatem Nagrody Naukowej POLITYKI, o pułapce ubóstwa, mierzeniu bogactwa i szansach Polski w wyścigu z najlepszymi.
Zadyszkę i brak tchu wiążemy zwykle z chorobami serca. Warto sprawdzić, czy to nie wina oskrzeli.
W Polsce zimuje coraz więcej dzikich gęsi z Dalekiej Północy. Dlaczego wybierają nasze pola i łąki? I co ma z tym wspólnego Unia Europejska?
Błyskotliwy, najlepszy w dorobku Andersona film, wywołujący śmiech, łzy, wzruszenie i głęboki podziw.
Historycy wytknęli reżyserowi drobne nieścisłości, co nie zmienia faktu, że podstawowym walorem filmu jest jego autentyzm.
Najnowszą premierą Polski Balet Narodowy udowadnia, że coraz mu bliżej do poziomu światowego.
Niezamierzona raczej parodia tzw. nowoczesnego teatru.
Wodziński w somnambulicznym i męczącym, jak program TVN24 spektaklu, pokazuje, jak w dzisiejszej Polsce fikcja przenika się z rzeczywistością.
Oś fabuły tworzy poszukiwanie zaginionego niemieckiego pisarza o pseudonimie Benno von Archimboldi, którego tropi czwórka krytyków jego dzieł.
Gratka dla wszystkich miłośników sztuki - na rynku wydawniczym wysyp albumów jej poświęconych. Oto trzy z nich.
Zestaw potężnych premier komiksowych na długie jesienne wieczory.
To propozycja dla odbiorców dysponujących porządnym zestawem odsłuchowym, bo cichutkie odtwarzanie tej płyty to zwyczajna strata czasu.
Hardrockowe granie, które kiedyś było niemal normą, dzisiaj stawia muzyków BCC w gronie ostatnich Mohikanów.
Będzie można posłuchać artystów, którzy wychodzą od ambientu, ale jednocześnie potrafią się inspirować zjawiskami tak różnymi, jak minimalizm, muzyka baroku czy dub.
I znów mamy w tym roku nominacje w bardzo różnych dziedzinach: muzyka dawna i współczesna, twórczość i wykonawstwo. I jak zawsze można się cieszyć wielością i rozmaitością nurtów w naszej muzyce.
Z wizerunkiem nagiej kobiety sztuka oswajała nas regularnie i od stuleci. Co innego rozebrany mężczyzna. Wystawa w wiedeńskim Leopold Museum pokazuje prace artystów zmagających się z tym tematem – przez ostatnie 200 lat.
Amerykański producent, twórca m.in. „Zakazanego imperium”, opowiada o tym, jak przejrzał duszę gangstera i co nas fascynuje w mafii.
Triumfalny pochód filmu Michaela Hanekego po ekranach polskich i europejskich kin! Ogromna frekwencja na pokazach w Europie! Będzie Oscar?”.
Fan to już nie wyznawca kultury, to jej współtwórca. Taką sytuację pokazuje „Comic-Con epizod V: Fani kontratakują”, nowy dokument Morgana Spurlocka, twórcy słynnego „Super Size Me”.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Martyna Wojciechowska wygrała przeprowadzony wśród studentów dziennikarstwa konkurs na to, kim ze znanych dziennikarzy chcieliby zostać. A kim ona jest? Dziennikarką? Podróżniczką? A może marką?
W epoce zaawansowanych technologii i podniebnych szklanych konstrukcji budowanie domów z papieru zakrawa na szaleństwo. Ale jest w tym metoda na walkę z bezdomnością.
Mnożenie reguł, określających dopuszczalne zachowania na stadionach, podminowało, i tak już niełatwe, relacje kibiców z klubami.
Kto wie, czy nie trzeba będzie powtórzyć wyborów na prezesa PSL.
Szef kiboli poznańskiego Lecha, pseudonim Litar, założył B-klasowy zespół futbolowy Wiara Lecha.
Asturia, hiszpańskie zagłębie węglowe, nie potrafi już konkurować z tańszym węglem z importu. Jak pogodzić się z końcem czegoś, co trwało od pokoleń?