Ten szczyt może wykoleić Unię Europejską. Londyn nie chce Wieloletnich Ram Finansowych, a bez nich nie wiadomo, jak dzielić unijne budżety. W Unii kończy się epoka wielkich polityk i wielkich pieniędzy.
Pozbawiając Waldemara Pawlaka funkcji prezesa partii, ludowcy zaskoczyli wszystkich, także samych siebie. Czy to koniec ery Pawlaka, czy tylko epizod i za kilka miesięcy były prezes powróci?
W globalnej polityce nie ma żadnego znaczenia, kto i dlaczego rozpoczął zbrojne starcie Strefy Gazy z Izraelem. Również ostateczny wynik walk niewiele zmieni. Nawet jeśli 75 tys. zmobilizowanych przy tej okazji izraelskich żołnierzy przystąpi do naziemnej ofensywy, państwo żydowskie nie zaryzykuje ponownej okupacji Strefy, a Hamas nie przestanie istnieć.
Robert Winnicki, lider Młodzieży Wszechpolskiej, budzi różne reakcje: nie wiadomo, czy śmiać się, czy bać się. Jedno mu się udało: lewica już chce zdelegalizować jego organizację. A on ją.
Chociaż główny polityczny konflikt w Polsce jest daleki od zakończenia, to język polityki, zdaje się, osiąga właśnie swój kres.
Prokurator generalny Andrzej Seremet stoi w silnym przeciągu. Śledztwo smoleńskie może zdmuchnąć każdego.
Elita czytelnicza patrzy na tabloidy z przerażeniem. Fuka i obraża się na nie. Ujawniając przy tym te same emocje, którymi żywią się krytykowane tabloidy.
By społeczeństwo mogło normalnie funkcjonować, oprócz menedżerów i prawników są mu potrzebni monterzy, elektrycy i piekarze. Właśnie zaczynamy sobie o tym przypominać.
Z Moniką Gąsiorowską, adwokatką specjalizującą się w prawach człowieka, o tym, czy Polska wyciąga jakiekolwiek wnioski z lawiny orzeczeń Trybunału w Strasburgu.
30 bezrobotnych pań z Siemianowic Śląskich dostało pieniężne bony na poprawę wyglądu. Impuls dał Karol, książę Walii. No i teraz panie są rozrywane na rynku pracy.
Ściągnięcie do Polski czołgu Renault FT to koronkowa akcja polskiego prezydenta, dyplomacji i wojska.
Kończą się czasy pustego morza, użytkowanego głównie przez żeglugę i rybaków. Nadeszła pora prawdziwego inwestowania, także w polskiej części Bałtyku.
Jak odróżnić przestępcę gospodarczego od przedsiębiorcy uczciwie prowadzącego swój biznes? Trzeba zamówić ekspertyzę u biegłego sądowego. I modlić się, żeby to był fachowiec.
Nasza służba zdrowia coraz bardziej przypomina grecką. Grecy z prywatnych kieszeni finansują już prawie 40 proc. wydatków na leczenie, my – 28 proc. Te pieniądze nie poprawiają jednak stanu publicznej służby zdrowia.
Jeśli 25 listopada wygra regionalne wybory, może doprowadzić do rozpadu Hiszpanii. Prezydent Katalonii Artur Mas zaczynał jako nudny urzędnik, a kryzys gospodarczy sprawił, że może zostać uznany za proroka.
Rosja ma nowego narodowego championa – rolę słabnącego Gazpromu przejmuje Rosneft, który wkrótce będzie największą korporacją naftową świata. Władimir Putin wymienia więc gaz na ropę, ale zapomniał o naprawie silnika.
Twórca przedwojennej Narodowej Demokracji, występujący przez lata jako mniejszy brat wśród bohaterów niepodległościowego czynu, daleko za marszałkiem Piłsudskim, teraz trafia na swoją polityczną koniunkturę, ponownie zdobywa ulice i umysły.
Co łączy byłego prezydenta Francji Sarkozy’ego z obecnym cesarzem Japonii i Zygmuntem III Wazą? Wszyscy są kawalerami tego samego odznaczenia.
Rozmowa z dr Magdaleną Winiarską, laureatką Nagrody Naukowej POLITYKI, o poszukiwaniach skutecznego remedium na raka i o tym, dlaczego to takie trudne
Najnowsza prognoza rozwoju świata do 2060 r. ma dla Polaków dwie wiadomości. Dobrą: świat po kryzysie będzie się pomyślnie rozwijał. Złą: jeśli nie weźmiemy się ostro do roboty, dobre czasy dla Polski się skończyły.
Na rynku pojawia się mnóstwo nowych, mniej lub bardziej użytecznych (i zrozumiałych) urządzeń. Ta rubryka, mamy nadzieję, choć trochę pomoże zorientować się w tym gąszczu.
Czy umiejętność programowania jest tak samo ważna jak znajomość matematyki i pisania? W niektórych krajach uczy się jej w szkołach podstawowych. Trzeba by zacząć i u nas.
Akcja rozgrywa się przy pustej widowni w umownej scenicznej przestrzeni, gdzie rekwizyty, plenery i gesty zostają wzięte w nawias.
„Natan mędrzec” jest nazwany „ewangelią tolerancji”, bo przedstawia trzy religie monoteistyczne jako równoważne, piętnuje pretensje każdej z nich do bycia jedyną prawdziwą.
Jako parodia bezmyślnej dobroczynności, portret alienacji i moralnego zepsucia Zachodu rzecz wydaje się przekonywająca, ale irytująco mało odkrywcza.
Nowy film Wachowskich, wspieranych przez Toma Tykwera, to antologia przypominająca formą ekranizację komiksu „Sin City”.
Gwiazdy uświetnią 20 edycję międzynarodowego festiwalu sztuki operatorskiej Camerimage.
Prace o poważnym przesłaniu i niełatwe w odbiorze. Mówiące o najtrudniejszych ludzkich doświadczeniach i emocjach – śmierci, bólu, cierpieniu.
Tematyka rozmów ogniskuje się wokół dojrzewania i domu rodzinnego, rzeczywistości polskiej lat 80. i 90., współczesnej filozofii światowej, edukacji, kondycji polskiej polityki, analiz zachodniej cywilizacji.
Antologia radzieckiego i rosyjskiego undergroundu.
Wywiad rzeka z Adamem Nergalem Darskim „Spowiedź heretyka” jest żarliwym atakiem na prasę brukową, portale plotkarskie i te wszystkie media, które zarabiają, publikując prywatne informacje i zdjęcia na jego temat. To zrozumiałe, albowiem autor chce to robić sam.
Listopad i grudzień to okres żniw w branży gier wideo. Oto trzy spośród tych najważniejszych w tym roku premier.
Ten charakterystyczny jęzor na okładce w Polsce jest wywalony mocniej niż gdzie indziej...
Po raz drugi odbędzie się edukacyjno-artystyczne przedsięwzięcie Rymoliryktando.
To kolejny sezon, gdy wśród krytyków panuje brak zgodności w wyborze najciekawszych twórców mijającego roku. Każdy dostrzega i wychwala zalety innych artystów, gdzie indziej upatruje obiecujących początków karier. To, że w tej sytuacji udało się wyłonić oficjalną trójkę nominowanych, graniczy wręcz z cudem.
Gigantyczny potencjał polskiego jazzu kryje się dziś zupełnie gdzie indziej. W muzyce żydowskiej, dawnej, etnicznej, alternatywnej.
Wchodzimy więc gęsiego: ja – krokiem lekko skonfundowanym, Wiedemann – huncwotowatym, Twardoch – zawadiackim, choć rozglądającym się.
Najciekawszą bohaterką literacką w tym roku była Warszawa. Kolejni autorzy sięgali do klasyki albo do stylu Tarantino, nakładali na siebie przeszłość i teraźniejszość.
W naszych szkołach muzycznych dominuje stary, autorytarny styl nauczania, bliższy tresurze niż obcowaniu ze sztuką.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Umówili się, że przez pół roku będą kupować tylko to, co niezbędne. Zaczęli 1 kwietnia, skończyli 30 września. Dobrowolnie ograniczyli konsumpcję. Co to zmieniło w ich życiu?
Każdy kraj dostosował klawiaturę komputerową do własnego języka – z wyjątkiem Polski. Dlaczego tak się stało? I czy w przyszłości będzie to jeszcze istotne?
Kto zrozumie purytańską Amerykę z obsesją seksu? Nowa zagadka: upadek i upokorzenie chodzącej doskonałości i wzoru cnót wojskowych, generała Davida Petraeusa.
W kuchni najlepsza jest prostota. Z kilku dobrze dobranych składników powstają dania najsmaczniejsze. Tak gotowały nasze babcie i tak gotują do dziś najlepsi włoscy kucharze.
Film „Pokłosie” wywołał wielkie patriotyczne wzmożenie części społeczeństwa.
Jego zdjęcia znają wszyscy, ale nie każdy łączy je z nazwiskiem autora. 13 listopada zmarł Erazm Ciołek, fotograf Solidarności.