Po tzw. aferze trotylowej trzęsie się wydawnictwo Grzegorza Hajdarowicza, właściciela największych opozycyjnych gazet – dziennika „Rzeczpospolita” i tygodnika „Uważam Rze”.
Beata Z., dzieciobójczyni z Hipolitowa, podczas wizji lokalnej powiedziała do swojej matki: A czego mama płacze, jak to już się stało?
Kilka dni przed 11 listopada rozmawiałam z Andrzejem Celińskim. Zapytany, czy wybiera się na marsz z prezydentem Komorowskim, odparł, że nie lubi maszerowania, ale pójdzie, bo prezydentowi się to należy.
Według informacji zebranych przez „Newsweek” i „Wprost” to POLITYKA przyspieszyła bieg zdarzeń w sprawie publikacji „Rzeczpospolitej” na temat trotylu na wraku Tupolewa.
Reset stosunków francusko-polskich – z takim planem przyjeżdża w piątek do Warszawy François Hollande.
Donald Tusk nie jest ideałem. Jarosław Kaczyński tym bardziej. Ale większość wad, jakie w nich widzimy, pochodzi nie od nich, lecz od nas. Od społeczeństwa. Aby to dostrzec, warto się pochylić nad Machiavellim. I spytać go o to, czemu polska polityka jest taka, jaka jest.
Chyba wszyscy w PSL znają ulubiony dowcip prezesa Pawlaka: dwóch facetów idzie przez busz i napotyka lwa. Musimy się bronić, mówi Pierwszy, i szuka jakiegoś kija. Uciekajmy – mówi Drugi. Ale przecież lew jest szybszy od nas – zauważa Pierwszy. Ale ja jestem szybszy od ciebie... To nieźle ilustruje sytuację przed kongresem PSL.
Windykacja i sprzedaż długów stała się profesjonalnym biznesem. Nie wiadomo, kto i kiedy zgłosi się po twój dług. Ale zgłosi się na pewno.
Socjologowie nazwali ich NEETs. Od angielskiego not in employment, education and training – nie pracują, nie kształcą się, nie szkolą.
Pod koniec października umarł w Gdańsku Wojciech D., który głodował przed magistratem. Był bohaterem z rozpoznawalną twarzą, ale przeszłość dopiero mu tworzono.
Sądy w całej Polsce skazały Bogdana Gasińskiego w sumie na 28 lat więzienia. Przewożono go już w 124 konwojach (koszt jednego to kilka tysięcy złotych), a czeka go jeszcze ponad 60 spraw. Gangster, zabójca? Nie, zwykły oszust hotelowy.
Po drugim exposé premiera nasz rząd znalazł się w sytuacji klienta, który ma w koszyku z zakupami wiele potrzebnych produktów, ale musi zdobyć gotówkę na zapłatę.
Barack Obama ma mało czasu na świętowanie zwycięstwa. Jeśli Biały Dom i Kongres szybko się nie dogadają, Amerykę czeka wkrótce fatalne połączenie podwyżek podatków i ostrych cięć wydatków. I USA znowu wpadną w recesję.
Jak znaleźć i odzyskać pieniądze, które zmarły bliski pozostawił na rachunkach bankowych, inwestycyjnych, maklerskich czy ubezpieczeniowych?
Barack Obama w drugiej kadencji może pozwolić sobie na to, na co w pierwszej nie pozwalały mu sondaże. Ale nie ułatwią mu tego ani republikanie, ani demokraci.
Rozmowa z Anne Applebaum, amerykańską historyczką i publicystką, o klęsce Romneya, przyszłości Obamy i złej woli Putina.
W Szwecji, podobnie jak w całej Europie, walczy się dziś z przemocą wobec kobiet. Przy okazji dostrzeżono przemilczane dotychczas zjawisko: rosnącej agresji kobiet wobec mężczyzn.
Ze skromnej dziewczyny w górniczym regionie Pilbara Gina Rinehart wyrosła na królową australijskich kopalń, dziedziczkę imperium i najbogatszą kobietę na świecie.
200 tysięcy dolarów – powiedział rabin Jeszajahu Pinto, kładąc na biurku spięty gumką rulon banknotów. Szef wydziału śledczego policji w Jerozolimie niedbale wrzucił pieniądze do szuflady. – Akta śledztwa, o które pan prosił, leżą do wglądu w sąsiednim pokoju.
Czym była rewolucja październikowa, wydarzenie kluczowe do zrozumienia XX w.? Krwawym puczem garstki ekstremistów, historyczną koniecznością czy wydarzeniem, w którym przypadek spotkał się z utopią?
Historia się nie powtarza... ale czasem trwa. Patryk Pleskot napisał biografię zabójcy prezydenta Narutowicza, którą czyta się jak książkę o sprawach dzisiejszych.
Przestępcy, cudzołożnicy, chorzy, a może ofiary obrzędów religijnych? Kim byli ludzie mordowani i topieni przez tysiąc lat w bagnach Europy?
Rozmowa z dr. hab. inż. Grzegorzem J. Nalepą, laureatem Nagrody Naukowej POLITYKI z dziedziny nauk technicznych, o pożytkach ze sztucznej inteligencji.
Mamy w tych trzech tytułach ciekawy, także dla dzisiejszego widza, obraz obyczajów młodzieżowych lat 60. ubiegłego wieku oraz prawdziwy gwiazdozbiór aktorski tamtych czasów.
„Mistrz” został zrealizowany jakby zza szyby, celem wydaje się zimna, racjonalna obserwacja szarlatanerii i chaosu.
W czasie podróży bohaterowie muszą na nowo nauczyć się być z sobą, słuchać, zrozumieć swoje motywy i emocje.
Młody reżyser wystawił rapowaną powieść Masłowskiej sprzed siedmiu lat – okazuje się wciąż aktualna, może nawet bardziej niż przed laty.
Spektakl o UFO okazuje się rozpisaną na dziesięć „świadectw” pogadanką buddyjsko-niuejdżowską.
Literackie spotkania z wybitnymi aktorkami. I aktorem.
Karski rozmawiał z Maciejem Wierzyńskim już jako człowiek stary. Do końca pozostała mu samodzielność myślenia i wyraziste poglądy.
W opowiadaniach znajdziemy to, czego brakuje rozwlekłemu „1Q84” – niemal wszystkie historie zaistniały po coś, nie ma tu prawie wątków niedokończonych, niepotrzebnych.
Nie jest to spektakularna gra akcji, a jednak zasłużenie zbiera najwyższe pochwały nie tylko od krytyków.
Gdyby taki album wydał ktoś inny, a nie Neil Young, wątpliwościom, marudzeniom i wieszczeniu artystycznego, a przede wszystkim komercyjnego samobójstwa pewnie nie byłoby końca.
Taka płyta pojawia się raz na 10 lat.
Wykonanie jak zwykle perfekcyjne, a głosy członkiń zespołu są niezwykle intensywne i zmysłowe.
Tegoroczne nominacje należy traktować przede wszystkim jako wyróżnienia za całokształt twórczości – imponujący w przypadku każdego z trójki nominowanych – niż nagrodę za dokonania ostatniego sezonu. Zresztą cała trójka pojawiała się w zgłoszeniach krytyków od kilku lat.
„Europa Jagellonica” to jedno z naszych największych przedsięwzięć ekspozycyjnych ostatnich lat. Dlatego będziemy ją oglądać w dwóch odsłonach – w Muzeum Narodowym oraz na Zamku Królewskim w Warszawie.
Komiksowy reportaż, dokument i rysunkowe biografie stały się w ostatnich latach niezwykle popularne we Francji i USA. Teraz fala obrazkowej literatury faktu dotarła do Polski w postaci świetnych albumów.
Jak ktoś nie czuje ciarek na plecach przy słuchaniu „Because the night”, to lepiej niech nie czyta dalej, bo to będzie laurka dla Patti Smith.
Jazzman opowiada o swoim debiucie aktorskim w „Moim rowerze” Piotra Trzaskalskiego oraz zaletach i pułapkach zawodu muzyka.
Dwa lata temu wprowadzono w Polsce restrykcyjne zakazy dotyczące palenia w miejscach publicznych. Oto jak znani palacze nauczyli się z tym żyć.
Wiadomości o śmierci kasety magnetofonowej okazały się przesadzone. Jej historia daje też nadzieję innym mediom, że nic tak nie odświeża wizerunku jak spektakularny zgon.
Lord Skidelsky z synem twierdzą, że na Zachodzie pieniędzy mamy za dużo i że nie dają nam one cieszyć się życiem.
Ruszył Vendée Globe – wyścig żeglarzy samotników naokoło świata, bez zawijania do portu i bez pomocy z zewnątrz. Po raz pierwszy z udziałem Polaka – Zbigniewa Gutkowskiego.
W sytuacji gdy uczelniom wyższym brakuje pieniędzy na prowadzenie eksperymentów, studenci muszą eksperymentować na sobie.
Kilka dni temu pokazano w telewizji sensacyjne znalezisko – Cadillaka Fleetwood sprzed 35 lat, opancerzonego kevlarowymi płytami.
Po zakończeniu wojny w Bośni i Hercegowinie na ulicach Sarajewa pojawiły się – jak je nazwano – czerwone róże, pamiątki ludzkich dramatów.