Rozmowa z Marią Peszek o tym, jak jest na samym dnie, o braku szczęśliwych Polaków i prawie do wrzeszczenia.
Sobotnia demonstracja prawicy pod hasłem „Obudź się, Polsko!” ma być – zgodnie z maksymą twórcy thrillerów Alfreda Hitchcocka – trzęsieniem ziemi, po którym napięcie powinno nieustannie rosnąć.
Może to nie był „polski ślub stulecia”, jak głosiły w sobotę rano tabloidy, ale na pewno ważne wydarzenie nie tylko towarzyskie, wiele mówiące o naszych czasach.
Koniec świata! Główna polska rzeka skurczyła się w niektórych miejscach niemal o połowę. Co to będzie? I czy to prawda?
Ciała dwóch ofiar katastrofy smoleńskiej, w tym Anny Walentynowicz, zostały zamienione - przyznała prokuratura. Nie trudno było przewidzieć, jak taką informację wykorzysta PiS i związane z tą partią rodziny.
Po latach forsowania ekologicznych paliw Unia nie ma już wątpliwości, że skutki tego kosztownego przedsięwzięcia okazały się odwrotne do zamierzonych celów.
Nie ustają gwałtowne demonstracje w Pakistanie, Sudanie, Libii, Egipcie, Tunezji przeciwko filmowi „Niewinność muzułmanów” (nakręconemu w sposób amatorski w USA, a rozpowszechnionemu w Internecie).
Liberalne elity nie bronią Donalda Tuska, lecz władzy. I to każdej władzy. Bronią jej przed populizmem, ignorancją i niekompetencją. Konsekwentnie, wytrwale, bezinteresownie i... niepotrzebnie.
Przed wielkim marszem w obronie Telewizji Trwam przez oglądaliśmy program tej stacji, żeby lepiej się zorientować, kto ją atakuje i przed czym ona się broni.
Najważniejsze osoby w państwie zdecydowanie za mało zarabiają, ale nie mają odwagi dać sobie podwyżek.
Śmierć dwojga dzieci w rodzinie zastępczej w Pucku to prawdziwa tragedia. Oby nie zburzyła mozolnie budowanego systemu opieki nad zaniedbanymi dziećmi, który miał być alternatywą dla domów dziecka.
Nazywam się Dorota Próchniewicz i jestem typem współczesnego niewolnika. To nie autyzm dziecka jest moim problemem, ale system pomocy, czy też jego brak. Oraz stereotypy, dyskryminacja, pozbawienie mnie podstawowych praw, jak choćby godność.
O tym, co widać z mostka kapitańskiego, jaka będzie Polska po 2020 r. oraz o polskim samozadowoleniu i braku pasji - mówi Jan Krzysztof Bielecki.
Unia Europejska zaostrza politykę antywęglową, a Polska nie wyobraża sobie życia bez węgla. Jak pogodzić jedno z drugim?
NewConnect, młodszy brat warszawskiej giełdy, skończył pięć lat. Przyciąga mnóstwo małych spółek, ale część z nich wyraźnie psuje jego renomę. Wielu inwestorów unika więc tego rynku, gdzie trudno oddzielić ziarna od plew.
Francuscy bogacze nie chcą płacić drakońskich podatków François Hollande’a. Dziedzice wielkich fortun wybierają Belgię, aktorzy i piosenkarze wolą Szwajcarię.
Najbogatszy Gruzin i gwiazda gruzińskiej piłki zamierzają odebrać władzę ojcu gruzińskiej demokracji, Micheilowi Saakaszwilemu. Próbą sił będą obecne wybory parlamentarne.
Nowy prezydent Egiptu ma doktorat z budowy pojazdów kosmicznych, pracował w NASA. Ale jest też islamistą i przedstawicielem Bractwa Muzułmańskiego. Dokąd zaprowadzi największy kraj muzułmański na Bliskim Wschodzie?
Jak się rodziła Unia Wolności? Drukujemy fragmenty dzienników Waldemara Kuczyńskiego.
90 lat temu Zabrze – zwane wówczas Hindenburg – zyskało prawa miejskie. Przedtem było wsią, chyba jedyną w świecie z własnymi tramwajami, elektrociepłownią i kasynem.
Używki towarzyszą nam od tysięcy lat. Niektórzy nawet twierdzą, że miały fundamentalny wpływ na rozwój ludzkiej cywilizacji.
Ludzkie ciało będzie można naprawiać jak samochody – gdy któryś z narządów się zepsuje, zastąpi się go syntetycznym zamiennikiem. Są już tego pierwsze przykłady.
Studiując mechanizmy ewolucji wykrywane u żab i bocianów, możemy wyjaśnić niektóre zachowania polityków i ich wyborców.
Łatwo narzekać na słabą kondycję polskiej nauki. Trudniej podjąć rzetelną debatę o tym, jakiej nauki potrzebuje i na jaką stać kraj peryferyjny, taki jak Polska.
Stary gniewny moralista światowego kina biczował już Amerykę za bezsensowną wojnę w Wietnamie (wielokrotnie), szydził z prezydenta Busha, w Nixonie zobaczył nowe wcielenie Ryszarda III, w JFK ofiarę spisku CIA, napiętnował też (nie raz) cwaniaków z Wall Street.
Chwalone przez krytykę i lubiane przez dzieci książki Rafała Kosika o przygodach pomysłowych gimnazjalistów, rozkochanych w wynalazkach technicznych – Felixa, Neta i Niki – słusznie porównuje się do popularnego cyklu powieściowego o Panu Samochodziku.
Szekspirowskich Rzymian grają, po niemiecku, aktorzy z Drezna, w T-shirtach ze scenami z II wojny światowej i wyglancowanych oficerkach. W barbarzyńskich Gotów wcielają się aktorzy Polskiego, cwaniakując w pseudohawajskich koszulach i podróbkach adidasów.
Po raz 15 odbywa się konkurs dla młodych wykonawców „Pamiętajmy o Osieckiej”.
„Hotel Savoy” Michała Zadary (i dramaturga Daniela Przastka) to cykl zdarzeń opartych na powieści Józefa Rotha z 1919 r., rozgrywanych w opisywanym przez Rotha miejscu – hotelu Savoy w Łodzi, przy ul. Traugutta 6.
14 lutego 1989 r. był dniem, którego Salman Rushdie nie zapomni nigdy. Autor „Dzieci północy” przybył właśnie na pogrzeb swego przyjaciela, zmarłego na AIDS Bruce’a Chatwina. Paul Theroux zażartował: „Podejrzewam, że w przyszłym tygodniu spotkamy się tu z twojego powodu, Salman”. Chwilę wcześniej świat obiegła wieść o fatwie ogłoszonej przez ajatollaha Chomeiniego. „Szatańskie wersety” przypomniały światu, że literatura może być rzeczą najwyższej wagi, choć zrobiły to w sposób nazbyt dosłowny, czyniąc z niej sprawę życia i śmierci.
W tej powieści nie ma akcji szybkiej, jak seria z broni maszynowej, zbrodnie są jakieś takie zwyczajne, psychopatycznych morderców brak, a mimo to czyta się ją jednym tchem.
Rzadko trafiają się książki, które jednocześnie przyciągają i odrzucają. Takie jest „Mięso”, debiut Dominiki Dymińskiej.
W myśl starej, dobrej zasady, że w jedności siła, skrzyknęło się 17 czołowych stołecznych galerii i – trochę na wzór Nocy Muzeów – postanowiły zrobić własny Weekend Galerii. Zapowiada się naprawdę ciekawie.
Czajkowski, Rachmaninow, Rimski-Korsakow, Strawiński, Prokofiew, Szostakowicz – wśród rosyjskich kompozytorów jest tylu gigantów, że nie sposób zliczyć.
Znany z nagrań Smolika i Noviki wokalista sprawia tym solowym debiutem nie lada niespodziankę – tym, którzy go kojarzą z elektronicznymi podkładami, wysmakowaną produkcją, ale też wielbicielom rocka i nowego folku.
Komiks w PRL był zjawiskiem masowym, obecnie jest u nas dziedziną niszową i alternatywną. Szuka własnej przestrzeni między światem sztuk wizualnych a literaturą.
Czytanie książek nie jest czynnością niewinną ani bezkarną. Im kto więcej i dłużej czyta, tym bardziej filtruje to, co widzi, przez to, co widzieli inni, przez to, co inni opowiedzieli.
Rozmowa z Pawłem Pawlikowskim, reżyserem dramatu psychologicznego „Kobieta z piątej dzielnicy”.
Jacy są polscy kompozytorzy z pierwszego pokolenia ukształtowanego w III RP? Próbą odpowiedzi był program jubileuszowej, dziesiątej edycji Sacrum Profanum.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Już za miesiąc każdy na świecie będzie mógł walczyć jak żołnierz GROM – przynajmniej w sieci. Ale jak sprawić, żeby rozgrywka była możliwie realistyczna, a tajemnice specjalnej jednostki zachowane?
Zdaniem tabloidów, sobotnie wydarzenie było dla Polaków tym, czym dla Brytyjczyków ślub Kate i Williama.
Pokaż, czego słuchasz, a powiem, jaki zawód wykonujesz – mogliby powiedzieć naukowcy. Nie od dziś próbują udzielić odpowiedzi na pytanie, czy należy w pracy słuchać muzyki.
W Warszawie na ulicy Chłodnej w decydującą fazę wchodzi budowa najwęższego na świecie mieszkania-pracowni.
Znam się na prawie i ekonomii tak samo jak na lataniu paralotnią. A zatem kilka słów, jak latać i lądować.
Kamienica rabinacka przy Słowackiego 13 w Przemyślu ma sto lat. Sto lat to: jeden kajzer, dwie wojny światowe, kilkunastu sekretarzy partii, własność prywatna, społeczna i znowu prywatna. A w każdym mieszkaniu świat.