Uzdrawiające źródełka, płaczące figury, cuda, renesans kultu relikwii – magiczna, ludowa pobożność zawsze była silna w polskim katolicyzmie. Dziś coraz mocniej wspiera ją oficjalny Kościół. Skutki uboczne laicyzacji?
Premier zaskoczył opozycję, proponując w Sejmie – na kanwie sprawy Amber Gold – rozmowę o politycznym modelu państwa. Ta propozycja została odrzucona.
Niedowład zaatakował prokuraturę nie dzisiaj i nie z powodu Amber Gold. Warto głębiej zbadać jego objawy i przyczyny.
Przejęcie przez PiS kontroli nad „Gazetą Polską Codziennie” w samej partii komentowane jest rozmaicie. Z jednej strony – dobrze mieć gazetę, z drugiej – czasy dla gazet nie są dobre.
Prawicowy polityk Jarosław Kaczyński w swoim paraexposé zapowiedział odwrót od trzech z czterech „wielkich reform” prawicowego premiera Buzka i prawicowej AWS.
Alarmistyczne doniesienia, że u progu roku szkolnego tysiące nauczycieli nagle stracą pracę, brzmią trochę fałszywie.
Prezydent właśnie podpisał nowelizację ustawy o paszach, po raz drugi przedłużając moratorium na jej stosowanie. O co chodzi?
Przybywa bankrutów. W 2011 r. sądy ogłosiły upadłość 723 przedsiębiorstw, o ponad 10 proc. więcej niż rok wcześniej, ale aż 76 proc. więcej niż przed kryzysem, w 2008 r.
Na prawicy trwa ożywiona dyskusja o dopuszczalności chamstwa w walce politycznej.
Rozmowa z prof. Krystyną Szafraniec, socjolog z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika i Polskiej Akademii Nauk, o tym, czy martwić się apolitycznością i intelektualnym lenistwem młodych Polaków.
Kolejny pożar w Wólce Kosowskiej, hermetycznym, półlegalnym getcie azjatyckich handlarzy ciuchami. Coraz częściej tam iskrzy. Nie tylko instalacja elektryczna.
Położenie i renoma Sopotu powodują, że grożą mu liczne niebezpieczeństwa. W sezonie i po.
Słup nic nie wie, niczego nie pamięta i niewiele ma. Niewiele można mu też zrobić. Dzięki słupom prawdziwi sprawcy coraz liczniejszych przestępstw finansowych pozostają bezkarni.
Służby mundurowe odnotowują wzmożone zainteresowanie pracą. Chętni chcą zdążyć przed końcem roku. Jedynie w wojsku jest inaczej; ostatnio zamiast planowanych 3 tys. przejść na emeryturę, z armii odeszło 7,4 tys. żołnierzy, głównie podoficerów. Dlaczego?
Proces Apple kontra Samsung świadczy, że przyszłość telefonii komórkowej wykuwa się na salach sądowych.
Holendrzy wybierają nowy parlament. Najwięcej głosów zgarną eurosceptycy, którzy nie chcą ratować strefy euro. Wśród nich prym wiodą postkomuniści pod wodzą Emile’a Roemera.
Gdy Barack Obama głosi miłość i pokój, jego główny strateg sieje wojnę i niechęć. David Plouffe prowadzi najostrzejszą od lat kampanię wyborczą. Metodami republikanów walczy o reelekcję demokraty.
Włoski kompleks hutniczy ILVA zapewnia pracę mieszkańcom Tarentu i okolic, ale sprawia, że ludzie częściej chorują na nowotwory. Kiedy jednak sąd chciał zamknąć hutę, związki zawodowe ogłosiły strajk.
Garstka ludzi, którzy stworzyli Wolne Związki Zawodowe, przesądziła o sukcesie protestów sierpniowych 1980 r.
Hrabia Bogdan Hutten-Czapski najpierw był pruskim oficerem, sekretarzem kanclerza Rzeszy i cesarskim dworakiem. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości został jej lojalnym obywatelem, twórcą możnej fundacji na rzecz polskiej nauki.
Radioastronomowie uruchamiają teleskop wielkości Ziemi, który pozwoli im obejrzeć cień czarnej dziury istniejącej w centrum Drogi Mlecznej.
Publikuj albo giń – ta żelazna zasada obowiązuje w zachodnim świecie naukowym. Jak cię nie cytują, to cię nie ma. Polskich uczonych zdaje się ona nie obowiązywać.
Rozmowa z prof. Allanem Abbassem, kanadyjskim psychiatrą, o tym, jak można szybko wyciągać ludzi z psychicznych i fizycznych cierpień
Na rynku pojawia się mnóstwo nowych, mniej lub bardziej użytecznych (i zrozumiałych) urządzeń. Ta rubryka, mamy nadzieję, choć trochę pomoże zorientować się w tym gąszczu.
50-letnia nieatrakcyjna i samotna matka wyrusza w podróż, która ma zaspokoić jej głód erotycznych wrażeń. Gra ją ofiarnie, na granicy ekshibicjonizmu, aktorka teatralna Margarethe Tiesel.
Amerykańskie kino niezależne w stylu Czechowa.
Przeładowanie symboliką, odwołania do Biblii i tradycji żydowskich, hermetyzm to znaki firmowe teatru Passiniego.
Kolejna, nowa inicjatywa powielająca modny ostatnio (bo dobrze się sprawdzający w odbiorze) patent: sztuka prezentowana niemal wyłącznie w przestrzeni publicznej.
Paweł Mykietyn, Aleksander Nowak, Marcin Stańczyk, Cezary Duchnowski, Agata Zubel, Sławomir Kupczak – ci kompozytorzy młodego i średniego pokolenia będą bohaterami jubileuszowego wydania krakowskiego festiwalu Sacrum Profanum (9–17 września).
Czyta się to wszystko jak opis idealistycznego marzenia zamieniającego się w rzeczywistość, ale też jako wyjątkowy romans, dla którego motorem jest sztuka.
Wykład dobrze udokumentowany, dostarcza wielu mniej znanych informacji. Zachęcam do lektury.
W dużym hotelu znalezione zostają zwłoki zadźganego portiera, ubranego w strój Mikołaja...
W tym miesiącu albumy dla fanów boskiego Supermana, Beatlesów oraz miłośników graficznych eksperymentów.
Ani tytuł, ani okładka, ani muzyka nie zawiodą miłośników solidnego metalu.
Nie należy decydować o sympatii (bądź jej braku) dla zespołu po wysłuchaniu jednego utworu, bo tu za każdym rogiem czeka niespodzianka.
Płyta nie przynosi niczego zaskakującego.
Z noblistą Orhanem Pamukiem o sile powieści, przyjemności pisania i pływania, o nagonkach w Internecie, o przyszłości Turcji i Europy.
Muzyka twórcy ścieżek do filmów Wajdy i Żuławskiego, ale też „Akademii pana Kleksa” oraz piosenek Franka Kimono to dobrze skrywany skarb narodowy. Tak dobrze, że nagrania Andrzeja Korzyńskiego łatwiej kupić w Londynie niż w Warszawie.
Ustawowy Rok Korczaka przebiega chyba mniej spektakularnie niż zeszłoroczne obchody Roku Miłosza.
W Wenecji ruszyło 13 Biennale Architektury. W tym roku pod hasłem Wspólna Płaszczyzna. Jak je rozumieją twórcy z różnych stron świata?
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Wykonania w najważniejszych miastach Europy, pierwszy prawdziwy podbój Stanów Zjednoczonych, a nawet Argentyny – Karol Szymanowski osiąga pozycję, która od dawna mu się należy.
Jest nie tylko gwiazdą nowego sezonu, jest bohaterem każdego sezonu. Tomasz Karolak bryluje w polskiej telewizyjnej rozrywce i występuje w najgorszych filmach, a jednocześnie próbuje prowadzić porządny teatr.
W Aleksandrii rozgrywa się dramat. Deweloperzy w zastraszającym tempie niszczą wielowiekowe, przepiękne miasto – dziedzictwo Wschodu i Zachodu.
Nie powinno być tak, że bogaci mogą wszystko kupić. To psuje demokrację – głosi zaniepokojony nierównościami społecznymi profesor. Najpopularniejszy wykładowca filozofii na Harvardzie.
Choć to nie okrągły jubileusz, przygotowania do obchodów rocznicy Porozumień Sierpniowych były w tym roku wyjątkowo staranne.
Przypomnijmy sobie, jak było w biblijnym raju. Idealnie, prawda? No właśnie.
Polacy ostatnio wzięli tęgie baty na wielu arenach sportowych, więc trwa poszukiwanie nowych dyscyplin, na które można by postawić. Może sumo?