Po 20 latach z komórką przy uchu Polacy zmienili się nie mniej niż telefony. Zryły one całą rzeczywistość: nasze zachowania, obyczaje, a nawet poczucie czasu i miejsca. Telefonia mobilna okazała się fantastycznym interesem, który przeżywa właśnie kolejną rewolucję.
„Najpierw wypiłem dwa piwa, potem trzecie. A potem krzyczałem wulgarne słowa na policjanta” – zeznawał 20-latek, który „brał udział w nielegalnym zbiegowisku”, czyli burdach przy okazji meczu Polska-Rosja, rozegranego 12 czerwca.
Wydaje mi się, że coraz bardziej podoba mi się piłka nożna.
Sytuacja, w której znalazła się Kora Jackowska, gdy policja wyciąga człowieka rano z łóżka, by z psami przeczesać mieszkanie w poszukiwaniu marihuany, była z całą pewnością dla piosenkarki traumatyczna. Z drugiej jednak, może ta historia przyczyni się do zmiany obowiązującego w Polsce prawa.
Odpadnięcie polskiej drużyny z mistrzostw Europy, przy wcześniejszym entuzjazmie i poczuciu narodowej dumy, stało się dużym wyzwaniem dla nowego, optymistycznego patriotyzmu.
W sobotę Grecy wyszli z grupy w rozgrywkach Euro, a w niedzielę postanowili pozostać w strefie euro.
To mnie przypadła dziś nieszczęśliwie rola żałobnego dzwonnika ciągnącego za sznury, by obwieszczać pożar, dżumę i rozlaną zupę, ale wszyscy wyglądamy w ten niedzielny poranek jak Quasimodo, z niedomytymi śladami biało-czerwonych smug na gębach i spojrzeniem zbitego psa zwanym niekiedy duszą słowiańską.
Poranek po klęsce zastał mnie w rzeszowskim hotelu, w pół drogi z domu do Lwowa, gdzie spieszyłem oglądać futbolistów szczęśliwiej urodzonych.
Jest jedna kategoria, w której wciąż jeszcze możemy coś wygrać na piłkarskich mistrzostwach Europy. To energia i entuzjazm pracujących przy meczach wolontariuszy.
Kiedy cała Polska szykowała się do meczu Polska-Czechy, rodzina generała Petelickiego szykowała się do obiadu. Przed godz. 16 wszystko było gotowe.
W przyszłym roku w 137 krajach, w 37 wersjach językowych, będzie można zobaczyć film o katastrofie smoleńskiej, produkowany na zlecenie National Geographic Channel. Choć jeszcze nie ma scenariusza, już został oprotestowany.
Wybierasz studia z myślą o przyszłej pracy? Błąd. Ta strategia od lat jest nieskuteczna.
W życiu Andrzeja Pastwy, jednego z głośniejszych polskich oszustów, zdarzyło się wiele ciekawego, ale on sam za najciekawsze uważa spotkanie z rabinem Michaelem Schudrichem. Odbyło się w scenerii więziennej.
Program budowy infrastruktury na Euro 2012 miał być wielką szansą dla polskiej branży budowlanej. Okazał się śmiertelną pułapką. Świadczy o tym przybierająca na sile epidemia bankructw.
O sile społecznego zniechęcenia i nie dość wspólnych interesach członków Unii - mówi Amitai Etzioni.
Zbliża się moment ostatecznego uwolnienia cen energii elektrycznej. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki nie będzie już czuwał nad domowymi rachunkami za prąd. Co to oznacza dla naszych portfeli?
Woda? Wiatr? Słońce? Biomasa? Z czego powinniśmy produkować zieloną energię, by wywiązać się z unijnych zobowiązań? Odpowiedzi jest tyle, ile grup interesów w branży polskiej energetyki odnawialnej.
Kryzys zmusza strefę euro do przekształcenia się w federację. To oznacza zmierzch Unii Europejskiej i narodziny Stanów Zjednoczonych Europy. O ile najpierw nie nastąpi powtórka Wielkiej Depresji.
Pół tysiąca dzieci zginęło już w syryjskiej wojnie domowej. Mimo to Rosja dalej zbroi wojska reżimowe, a Zachód wymyśla powody, dla których nie może obalić Baszara Asada.
Angeli Merkel wyrosła konkurentka. Hannelore Kraft rządzi już najludniejszym landem Niemiec, a za rok może poprowadzić SPD w wyborach do Bundestagu. Na partyjnych kolegów padł strach.
W ciągu pięciu lat do Izraela wjechało 60 tys. nielegalnych imigrantów z Afryki. W miastach mnożą się na nich ataki, skrajna prawica żąda deportacji, a rząd poszedł na całość: buduje obozy internowania.
Wyprawa Napoleona na Rosję, rozpoczęta dokładnie przed 200 laty, w czerwcu 1812 r., była tak niezwykła, że mało kto zdaje sobie sprawę, o co w niej właściwie chodziło. Jej wynik dla Zachodu jest symbolem klęski zbyt wielkich ambicji, dla Rosjan – mitem narodzin nowoczesnego narodu.
Dekadę temu Europa zaczęła się panicznie bać genetycznie zmodyfikowanych roślin. I dziś płaci za to wysoką cenę.
O czym świadczy fakt, że Polak przy śniadaniu mówi współbiesiadnikowi: podaj mleko, a Anglik o nie prosi? Używane w obcych językach kalki gramatyczne mogą mieć wpływ na to, jak jesteśmy postrzegani za granicą.
Ciekawostką godną polecenia fanom Burtona jest ukazujący się po raz pierwszy na DVD pełnometrażowy debiut reżysera.
„Cosmopolis” jest zimną, mało poruszającą, ocierającą się o banał, luźną ekranizacją filozofującej powieści Dona DeLillo.
Wstrząsający dokument poświęcony relacjom między klientami egzotycznych burdeli a tajskimi, bangladeskimi i meksykańskimi prostytutkami.
Spektakl zrealizowany w przez liderów opozycyjnego Wolnego Teatru z Mińska, obecnie na przymusowej emigracji.
Na budowę napięcia już nie wystarcza aktorom sił.
Obiecujący debiut, choć w odniesieniu do cenionego autora może to zabrzmieć cokolwiek niestosownie.
Nic dziwnego, że ta książka spodobała się J.M. Coetzeemu...
Od samego początku „Złowrogiej pętli” urzeka styl narracji Marininy – lekki, doprawiony jak trzeba humorem.
Nie jest to płyta najważniejsza w jego dorobku, ale udana i silnie naznaczona autorskim piętnem.
Niezmiennie głębokie są teksty, w których Smith nawiązuje parokrotnie do literatury rosyjskiej.
Muzyka na albumie pozostaje wierna dawnym nagraniom Piazzolli.
Ekspozycja pokazująca początki współczesnej sztuki w Rosji – jednego z najciekawszych artystycznych fenomenów europejskiej awangardy.
Dlaczego sztuka narodowo-religijna tak głęboko nurza się w kiczu, banale, przewidywalności? Czy ideologiczna żarliwość odbiera artyście zdolności twórcze?
Rumuński reżyser opowiada o jego nagrodzonym w Cannes filmie „Za górami”, o nietolerancji, przekleństwie komunizmu, prawosławiu i przyszłości nowej fali.
Kolejne pokolenie ma szansę przeczytać jedną z najważniejszych polskich książek XX w. Staraniem wydawnictwa Universitas wyszło nowe wydanie „Mojego wieku”: nagranej na emigracji rozmowy rzeki dwóch wielkich poetów Aleksandra Wata i Czesława Miłosza.
Craig Thompson to jeden z najbardziej cenionych artystów komiksowych. Po polsku właśnie ukazuje się jego opus magnum – „Habibi”, inspirowane Biblią, Koranem i kulturą Bliskiego Wschodu.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
W 99 dni przepłynął kajakiem Atlantyk, wrócił, zebrał laury – i ciągle nie ma dosyć. Podróżnik Aleksander Doba, na emeryturze.
Dawcy nasienia nie upierają się już przy anonimowości. Jeden z nich zyskał nawet w Ameryce status medialnej gwiazdy.
Yorki były niegdyś symbolem luksusu. Dziś widać je w podrabianych torebkach, a nawet na wiejskich podwórkach. To jedna z najpopularniejszych i najliczniejszych ras w Polsce.
Wybieracie się Państwo do Włoch? Podaję parę apetycznych adresów i nazwy dań wartych wyszukania w menu.
Teza, że mamy w Polsce konflikt polityczny, w którym dwie strony są mniej więcej tak samo winne i agresywne, co prowadzi do brutalizacji polskiej polityki, jest gruntownie fałszywa - Stefan Niesiołowski polemizuje z tekstem Jacka Żakowskiego.
Euro trwa, są pierwsi przegrani. Np. palma przy rondzie de Gaulle’a, którą artystka Rajkowska z przyczyn ideowych oszpeciła poprzez pozbawienie wielu liści i zawieszenie na niej transparentu „Chleba zamiast igrzysk”.
Z dużym zdumieniem czytam komentarze prasy polskiej o wyborach parlamentarnych we Francji.
Postawiłem sobie za punkt honoru, że nie będę pisał felietonów o futbolu, więc tylko kilka słów.
Jest takie piłkarskie powiedzenie, że składu zwycięskiej drużyny się nie zmienia. Przyjmijmy, że jest to dobra taktyka.
Mecze i emocje kibiców na stadionach w Charkowie, Doniecku, Kijowie i Lwowie są tu jak w każdych zawodach. Różnicę daje pytanie: czy mimo bojkotu Ukrainy przez europejskich polityków piłka nożna zjednoczy Ukraińców i przybliży ich do Europy?