Dzięki Bogu jest kiełbasa. Oraz święty grill, wino, świeża zieleń. Nie wiemy, jak byśmy bez tego przeżyli skumulowane święta naszych największych zmartwień – o pracę, naród i Europę?
Na długą majówkę przygotowaliśmy długi numer POLITYKI, zakładając, że w ciągu tych dwóch tygodni (następne wydanie 9 maja) znajdą Państwo trochę więcej czasu na czytanie.
Bardzo się Solidarna Polska starała. Jako pierwsza wystąpiła o zgodę na manifestację w obronie Telewizji Trwam posłanka Beata Kempa, do samego premiera chodziła, aby jakoś tej wielkiej niesprawiedliwości (w postaci braku miejsca na pierwszym multipleksie) zaradził.
Szpitale już dostały awaryjnie sprowadzone z zagranicy cytostatyki, z braku których chorym na raka przerywano terapię. Na jakiś czas wystarczy.
François Hollande miał nadzieję na zdecydowane zwycięstwo, Nicolas Sarkozy obawiał się sromotnej klęski. Nie sprawdziło się ani jedno, ani drugie.
Śmiałym krokiem hufce nasze zdobywają plac Trzech Krzyży o poranku. Odpierać będziemy atak pogan na Telewizję Trwam.
Decyzja już zapadła, choć formalnie ma zostać ogłoszona przez ministra obrony na początku czerwca: po raz pierwszy od ponad 50 lat polskie wojsko gruntownie zmienia krój swoich mundurów polowych.
W miniony weekend prezydent RPA poślubił szóstą małżonkę, Glorię Bongi Ngema, z którą ma trzyletnią córkę. Jacob Zuma, który w sumie ma przynajmniej 21 dzieci z różnych związków, niedawno obchodził 70 urodziny i pielęgnuje zuluską tradycję poligamii.
Wystarczy wziąć trzy dni urlopu i mamy bardzo przedłużony dziewięciodniowy weekend majowy. Co lubimy, dokąd jedziemy, co jeszcze mamy do wyboru?
Nawet najbardziej zagorzali krytycy PiS zdają się jednocześnie coraz bardziej nie lubić PO. Ledwie ją tolerują. A Tusk szuka sposobu, jak odpowiedzieć na szaleństwo, samemu nie popadając w nerwicę.
Studia dają papierek, pracę dają znajomości. Tegoroczni maturzyści wchodzą w dorosłość bez złudzeń i większych nadziei. Na wszelki wypadek nie rezygnują jednak z wyścigu.
9 maja mija kolejna rocznica największej katastrofy w dziejach polskiego lotnictwa. W 1987 r. lesie na obrzeżach stołecznego Ursynowa rozbił się rejsowy Ił-62M, zginęły 183 osoby.
Rewolucja seksualna weszła w nową fazę: internetową. Tu najszybciej widać zmiany w zachowaniach oraz preferencjach. A w konsekwencji Internet zmienia i bardziej oporną resztę.
Czyli Jacek Żakowski rozmawia o Polsce z Dorotą Rabczewską Dodą.
Trapieni kryzysem i spadkiem czytelnictwa wydawcy prasy muszą odnaleźć się w nowej, internetowej rzeczywistości. Od tego, czy im się uda, zależeć będzie przetrwanie dziennikarstwa w formie, jaką znamy i cenimy od lat.
Transformacja pozbawiła pracy wielu robotników. Globalizacja coraz bardziej dusi zarobki tych, którzy jeszcze pracę mają.
Lotniska nie mają dla nich tajemnic. Czy to Okęcie, Heathrow, Narita czy JFK, wszędzie czują się jak w domu. W samolotach liczą mile, dzięki którym zostaną senatorami. A w przyszłości, kto wie, może nawet honami?
Nabywcy iPada szaleją z radości; jego producenci wariują ze zmęczenia. Nowy prezes Apple’a próbuje zmienić to drugie.
Wszyscy wiedzą, że on jest winny, ale proces musi się odbyć. Żeby demokracja ocalała, a sprawca został skazany na wieczne zapomnienie. Gdyby to było takie proste.
Biszkek nie jest miastem europejskim ani rosyjskim, z wyglądu i nastroju raczej słabo przypomina dawne Frunze, stolicę Kirgizów, opisaną przez Ryszarda Kapuścińskiego. Tylko moda na złote zęby okazała się ponadczasowa.
Rok po zgładzeniu Osamy ibn Ladena wciąż nie wiadomo, kto go zdradził. Zazdrosna żona? Osobisty lekarz? A może miłośnik kurzych udek torturowany w mazurskich lasach?
Piraci atakują w sercu starej Europy. Partia, która wyrosła ze sporu o prawa autorskie w Internecie, ma w Niemczech już 25 tys. członków i chce zmienić kurs niemieckiej polityki. A według sondaży wyrasta na trzecią siłę polityczną.
W szerokim finale znalazły się prace wybitne, o wielkim znaczeniu, które już – niejednokrotnie – uzyskały znaczny rozgłos.
Niezależnie od szczytnych intencji moralnych, ludobójstwo jako pojęcie prawa szybko zaczęło być instrumentalizowane politycznie i wykorzystywane w rywalizacji o „prestiż” pomiędzy różnymi kategoriami ofiar.
Ani Goethe, ani Tomasz Mann nie mieli tylu czytelników co zmarły sto lat temu Karol May. Do dziś sprzedano ponad 200 mln egzemplarzy jego powieści, z tego połowę w Niemczech.
Dla polskiej gospodarki to był znowu dobry rok. Potwierdza to nasz doroczny ranking największych firm - Lista 500 POLITYKI.
Mamy bilion! Po raz pierwszy w historii Listy 500 przychody największych polskich firm przekroczyły granicę biliona złotych. To świadectwo niezłej kondycji gospodarki, ale także procesów konsolidacyjnych, które sprawiają, że duże firmy stają się coraz większe.
Rozmowa z dr Małgorzatą Starczewską-Krzysztoszek, główną ekonomistką PKPP Lewiatan, członkinią Rady Gospodarczej przy premierze
Przybywa firm, które chcą nie tylko poprawiać swoje wyniki finansowe, ale też coraz większą wagę przywiązują do tego, jaki wpływ mają na społeczność i środowisko, w którym działają.
Vulcan, mityczny bóg podziemi, pozostawił po sobie także na dzisiejszych ziemiach polskich wiele śladów, a wśród nich skarbiec z klejnotami: agatami, ametystami, jaspisami, kryształem górskim, oliwinem, kwarcem dymnym. Czas teraz odnaleźć diamenty.
Rozmowa z dr. Marcinem Ryszkiewiczem o tym, dlaczego rozmnażanie płciowe jest największym paradoksem ewolucji.
Na rynku pojawia się mnóstwo nowych, mniej lub bardziej użytecznych (i zrozumiałych) urządzeń. Ta rubryka, mamy nadzieję, choć trochę pomoże zorientować się w tym gąszczu.
40 lat temu Chile stanęło na progu dwóch rewolucji. Inicjatorem pierwszej był Salvador Allende. Drugą miał przeprowadzić Stafford Beer, zapomniany geniusz cybernetyki.
Kiedy staniemy się nieśmiertelni? Na to zuchwałe pytanie nauka potrafi udzielić coraz więcej zaskakujących odpowiedzi.
20 października wręczyliśmy w naszej redakcji najzdolniejszym młodym naukowcom 5 stypendiów po 30 tys. zł i 10 nagród finałowych po 5 tys. zł.
Jeden z najgorętszych filmów ubiegłego roku z niesamowicie widowiskowymi scenami walki MMA.
Mimo wysokiej formy reżyserskiej ostatnie dokonania Clinta Eastwooda z jakiegoś powodu nie trafiają na polskie ekrany.
W zestawie znalazł się m.in. surowy obraz umierania przywódcy bolszewickiej rewolucji „Cielec”.
Nakręcony w Tajlandii dramat polityczny Bessona z przejmującą i zaskakującą kreacją Michelle Yeoh.
Obcowanie ze zmarłymi, magiczna miłość, cudowne przemiany cmentarzyska w rajski ogród, gniew i zemsta miejscowych.
Cztery gwiazdki to średnia dla spektaklu złożonego z trzech baletów. Ale za pierwszy należy się pięć.
Agamemnon (Mirosław Konarowski) – prostak i domowy macho – zostanie utopiony przez żonę (Danuta Stenka), udręczoną kobietę mającą dość wiecznego usługiwania mężczyznom.
Orłoś w „Domu pod Lutnią” dopełnia narracje Andrzeja Barta („Rewers”), Janusza Majewskiego („Mała matura 1947”) i Wojciecha Smarzowskiego.
Tym, co łączy poszczególne części cyklu powieściowego, jest miejsce akcji, czyli malowniczo posępna bałtycka wyspa Olandia.
Książka odsłania kulisy budowania legendarnych drużyn oraz osiąganych przez nie sukcesów.
Adam Adach znalazł bardzo ciekawy punkt wyjścia do malarskich rozważań. Są nim losy dwóch piłkarzy z odległej już przeszłości.
„Nord” nie jest przełomem w działaniach Kapeli, ale to płyta bardzo sugestywna, szczególnie w partiach wokalnych („Grajo grajcyki”, „Moja dolo”).
Z nudy, bluesa i Jarmuscha ulepił Jack White swoją pierwszą płytę solową.
Być może nie ma jeszcze muzycznie do powiedzenia czegoś tak mocnego i na tyle nowego, byśmy zauważyli, że to już naprawdę nowa Norah.
Robić i publikować zdjęcia w Internecie może dziś każdy. Co takiego ma w sobie maleńka firma Instagram, że Facebook kupił ją za kosmiczną sumę miliarda dolarów?
Spróbowaliśmy odnaleźć ukryte sensy w dziesięciu nie zawsze zrozumiałych fragmentach wielkich polskich przebojów. Oto rezultaty poszukiwań.
Nie rozumiem podróżowania. To trochę tak, jakbym przyduszony napisał, że nie rozumiem oddychania, bo chociaż nie podróżuję rzadziej niż kiedyś, to krócej i bliżej.
Aktor i reżyser opowiada o powrocie do teatru i o tym, jakie filmy można robić w Polsce, a jakich się nie da.
Właśnie ukazała się pierwsza w Polsce płyta poświęcona Tekli Bądarzewskiej. Mało kto tu ją zna, choć ma ona nawet swój krater na Wenus.
Bóg, szatan, anioły, prorocy i święci, a wkrótce także ksiądz Popiełuszko – tyle chrześcijańskiej symboliki dawno nie było na naszych scenach.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Rozmowa z Piotrem Bałtroczykiem, dziennikarzem, artystą kabaretowym, konferansjerem, producentem żywności i melancholikiem, o różnicy między sposobem a sensem istnienia.
Boris Johnson to dowcipny, rozczochrany paniczyk. Za jego kadencji londyńczycy przesiedli się z aut na miejskie rowery, które stały się znakiem firmowym burmistrza. 3 maja wywalczył reelekcję.
Charles Manson, przywódca bandy, która dokonała masakry w willi Romana Polańskiego, był drobną szumowiną.
Z Wikipedii: „balkon to element budynku, powiązany z pomieszczeniem reprezentacyjnym”. Ludziom zamkniętym w blokoprzestrzeni daje pozór skrawka ziemi; nic, że betonowej.
Czy po porażce piłkarzy ręcznych i dymisji Bogdana Wenty będzie na czym budować nową reprezentację?
Każdy czas ma swoich bohaterów. Bohaterem minionego tygodnia okazał się bezkompromisowy maszynista, który niespodziewanie zatrzymał prowadzony przez siebie pociąg towarowy zdążający z Piotrkowa Trybunalskiego do miejscowości Baby.
Przez Warszawę przeszła manifestacja w obronie Telewizji Trwam. Tak przynajmniej ją nazwano.
Odkąd w Świebodzinie stanął największy na świecie pomnik Chrystusa Króla Wszechświata, tutejszy czas dzieli się na przed i po Chrystusie, punkty w przestrzeni – do lub od Chrystusa, światopogląd – za albo przeciw. Choć marketingowo Król Wszechświata zawiódł.