Za kilkadziesiąt dni Polska utraci część swej suwerenności. Mistrzostwa Euro 2012 sprawią, że staniemy się futbolowym kondominium. Władzę przejmie Union of European Football Associations.
„Wypiją, zapalą papierosa, od tego robi się pożar” – powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz i od razu stała się gwiazdą Internetu. Chodziło o Elbę.
Proszę się przygotować na kolejną aferę. Senat RP rozpoczął właśnie oficjalne konsultacje (mają potrwać tylko do końca kwietnia) nad własnym projektem nowelizacji prawa prasowego.
Jeśli zmiany wieku emerytalnego Platforma przegłosuje z Palikotem, bo nikt inny do tej trudnej kwestii ręki przyłożyć nie zamierza, to rzeczywiście koalicja z PSL zakończy swój żywot. Mogłoby to skutkować różnymi rozwiązaniami, z rozwiązaniem parlamentu włącznie.
Po miesiącu konsultacji opór przed wydłużeniem wieku emerytalnego jest jeszcze większy niż wcześniej.
Byłoby więcej niż zaskakujące, gdyby Benedyktowi XVI udało się coś, co nie udało się 11 prezydentom USA, batalionom polityków, intelektualistów, działaczy, pisarzy i jednemu papieżowi przed nim.
NIK przyjrzał się procesowi uzawodowienia polskiej armii. Według pokontrolnego raportu Najwyższej Izby Kontroli, mimo drobnych zastrzeżeń, zasługuje ono na wysoką ocenę.
Niezawodny abp Józef Michalik oświadczył niedawno, że „atakowany jest dziś Kościół przez różne środowiska libertyńskie, ateistyczne i masońskie”. Pamiętam ten styl z czasów PRL, kiedy jątrzyły „określone koła”.
Zastanawiająco wielu polityków w Polsce i w Europie mówi dziś o groźbie utraty suwerenności. Ale czy w świecie wielkich zależności państwa mogą być jeszcze w pełni suwerenne? I czy niepełna suwerenność oznacza utratę niepodległości?
Michał Kamiński, eurodeputowany, opowiada Janinie Paradowskiej o psuciu polskiej polityki, końcu PO i Jarosławie Kaczyńskim – przywódcy podziemia.
Na stronie internetowej populistycznej Partii dla Wolności Holendrzy złożyli 50 tys. skarg na zachowanie Polaków. Już co trzeci Polak mieszkający w Holandii ma donos na siebie.
Co piąty pracujący Polak jest dziś nauczycielem. Pracownikiem specjalnego traktowania, a potem emerytem na specjalnych prawach. Ten system działa jednak ze szkodą dla wszystkich. Nauczycieli, uczniów i budżetu.
Najenergiczniejszą branżą w Polsce (jak we wszystkich krajach rozwiniętych) jest wynajem czystości (dawniej sprzątanie). Naokoło kryzys, a branża rozkwita jako czysta gospodarka oparta na wiedzy.
Poszukiwanie gazu z łupków to biznes kosztowny i obarczony olbrzymim ryzykiem niepowodzenia. Oczywiście sukces zapewnia duże zyski. Jednak dziwią mnie pojawiające się komentarze, że udzielając koncesji zagranicznym firmom bezmyślnie rozdajemy skarby - mówi Prof. Jerzy Nawrocki.
Cieszyć się, że Chiny na potęgę kupują, czy martwić, bo skopiują? Czy gnany chciwością Zachód popełnia samobójstwo, sprzedając Chińczykom swoje technologie?
Ciężkie czasy dla oszczędzających: oprocentowanie lokat nie rośnie, a do tego – od kwietnia – codzienne naliczanie odsetek już nie broni nas przed tzw. podatkiem Belki. Wciąż można go uniknąć, wybierając inne formy inwestowania. Ale uwaga: są pułapki!
Ataki w Tuluzie to pierwszy zamach terrorystyczny we Francji od połowy lat 90. Sprawca nie żyje, ale wciąż nie wiadomo, dlaczego francuskie służby specjalne nie zatrzymały go wcześniej. Na miesiąc przed wyborami reelekcja Nicolasa Sarkozy’ego wisi na włosku.
Ann Romney opowiada o swoich Cadillakach i cudownym ozdrowieniu. Karen Santorum widzi w mężu bożego posłańca, a Obama to dla niej wcielony diabeł. Robert De Niro ma rację, gdy ryzykownie żartuje, że Ameryka nie jest gotowa na „białą Pierwszą Damę”.
Kilku spośród ludzi politycznie czy osobiście bliskich Piłsudskiemu popełniło samobójstwo. Najgłośniejszy był przypadek Walerego Sławka, najbardziej zaufanego współpracownika Marszałka.
Co Pierre Caron de Beaumarchais, autor „Cyrulika Sewilskiego” i „Wesela Figara”, ma wspólnego z ACTA? Bardzo dużo. Walka o prawa autorskie miała już wiele historycznych odsłon.
Skąd się bierze strach przed GMO, skoro tak zwana naturalna żywność w zasadzie nie istnieje. Naukowcy od dziesiątków lat zmieniają to, co jemy. Tylko teraz nieco innymi metodami.
Coraz częściej strzegą nas roboty i sieci specjalistycznych czujników. Czy taka permanentna inwigilacja nie obróci się kiedyś przeciwko nam? Kto weźmie odpowiedzialność za atak zbuntowanych robotów?
„Wyspa skazańców” wciąga, uwodzi, może się podobać, a nawet wytrzymuje porównania z takimi hollywoodzkimi widowiskami jak „Skazani na Shawshank”.
●●●●○○
Kameralny dramat rodzinny napisany i wyreżyserowany przez młodą Belgijkę Sophie Schoukens ma zadatki na obiecujące kino autorskie, ale po niezłym początku grzęźnie w melodramatycznej konwencji.
Na tegorocznych krakowskich Misteriach Paschaliach (2–9 kwietnia) bywalcy znajdą i znajome, i nowe twarze.
Gra o tron, sezon 2 ●●●●●○Krew z krwi ●●●●○○Skandal ●●●●○○
Ta książeczka (niewielka, liryczna i pełna uroku) przypomina nieco zbiorek „Fado”, ale też jedną z najpiękniejszych książek Stasiuka, czyli „Duklę”.
„Noc morderców” zajmie ważną pozycję w historiografii zbrodni nazistowskich.
To manifest niepoprawnego futbolowego romantyka, piszącego o sobie: „jestem żebrakiem pięknej gry”.
Pierwsza z serii wystaw podsumowujących pięć dekad używania na potrzeby sztuki kamer, telewizorów, monitorów i wszelkiego innego sprzętu wideo.
●●●●●○
To nowa płyta z cyklu brahmsowskiego: wyszły już wszystkie cztery symfonie, do każdej dodane są utwory wokalne, nie tylko Brahmsa zresztą.
Piosenki, a raczej uduchowione pieśni, śpiewane w różnych językach i w stylu rozciągającym się od folku do muzyki współczesnej.
Za wzorce wybitnej architektury służą na świecie najczęściej obiekty kultury: muzea, biblioteki, teatry. W Polsce tę rolę coraz śmielej przejmują budynki stawiane przez wyższe uczelnie.
A te dzieci tak ciągle idą na Umschlagplatz i przed nimi Janusz Korczak. Ktoś patrzy zza firanki, jak na ulicy formuje się pochód do gazu.
Dyrygent, dyktator, pracoholik. Ceniony zarówno w Rosji, jak i na Zachodzie. Żarliwy rosyjski patriota, w ostatnich wyborach wspierał Putina. Do warszawskiej Opery Narodowej Walery Giergijew przyjechał z „Wojną i pokojem” Prokofiewa.
Rozmowa z rosyjskim reżyserem filmowym Andriejem Zwiagincewem o ożywianiu odwiecznych tematów we współczesnych realiach.
Legendarny poeta, legendarny poemat. Na ekrany naszych kin wchodzi „Skowyt”, film poświęcony najpopularniejszemu utworowi Allena Ginsberga. Jest okazja, by przypomnieć sobie niezwykłą historię tego dzieła i jego autora.
Penderecki znów spotkał się z Greenwoodem, tym razem w Londynie. Współpraca polskiego klasyka ze słynnym gitarzystą Radiohead przynosi coraz ciekawsze owoce.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Rozmowa z Katarzyną Jaszczołt, profesor na Uniwersytecie Cambridge, o życiu i pracy w inteligenckim raju
Feminizować czy nie feminizować? Pani marszałek, marszałkini czy marszałka? Pani minister czy ministra?
Tenisowe rankingi mają w założeniu oddawać aktualny układ sił. Całej prawdy jednak nie mówią. Aby do niej dotrzeć, trzeba w klasyfikacjach czytać między miejscami.
W ramach unowocześniania armii MON pozbył się części przestarzałego sprzętu bojowego, zamierza się także pozbyć sporej grupy generałów.
Nadmierna prędkość jest główną przyczyną wypadków drogowych.
Codziennie pokonują pociągiem trasę Łódź–Warszawa i z powrotem. Do pracy i z pracy. Minimum cztery godziny z każdego dnia, plus dojazdy na dworce.