Matka powiedziała, że ktoś jej ukradł Magdę z wózka w Sosnowcu przy ulicy Legionów. Zła wiadomość natychmiast poszła w miasto. I w media. To był gotowy scenariusz. Ruszyła produkcja.
Zdrowy rynek kulturalny poradziłby sobie bez ACTA. Ale muzyce dostosowanie do wymagań cyfrowego świata zajęło dekadę, świat książki jeszcze nie zdążył, a przemysł filmowy udaje, że nic się nie stało.
Świat jest bezradny, nie potrafi powstrzymać prezydenta Syrii Baszara Asada, który 11 miesiąc bezlitośnie dławi wystąpienia opozycji.
Nie tylko dostęp do danych wrażliwych, ale i wgląd do chronionych prawem tajemnic dała kontrolerom NIK znowelizowana ustawa o Najwyższej Izbie Kontroli. Teraz posłowie chcą rozbroić minę, którą sami podłożyli.
Dla prawicy katastrofa smoleńska to niekończąca się historia, której każdy szczegół jest w stanie obalić wszystkie dotychczasowe ustalenia.
Dla wielu polskich polityków Parlament Europejski jest tym, czym kiedyś był Sulejówek dla Piłsudskiego. Tu się spiskuje, marzy o rewanżu i odbudowie politycznej siły.
Biznesy, domy i pieniądze nam się rozrastają. Ale prawo spadkowe za tym nie nadąża.
O tym, dlaczego w Polsce adopcja dzieci przypomina handel, rodziny zastępcze się rozpadają, a w domach dziecka karmi się podopiecznych psychotropami - mówi Tomasz Polkowski.
Nowy komendant główny policji gen. Marek Działoszyński wymienia kadrę kierowniczą. I na tym nie poprzestanie; twierdzi, że na frustrację policjantów najlepsze są nowe wyzwania.
Protestujący przeciwko ACTA nie chcą płacić za to, co oferuje Internet, ale gotowi są dla sieci bezpłatnie pracować. Biznes ma dziesiątki pomysłów, jak wykorzystać tę armię darmowej siły roboczej. Czy rodzi się cyberproletariat?
Przyjezdnych spotka w Łodzi rozczarowanie: inwestycje, o których jeszcze niedawno głośno było w całym kraju, nie powstają. Nie brak za to nowych wizji – przewyższających rozmachem poprzednie.
Mario Monti rządzi Italią zaledwie od połowy listopada, a już okrzyknięto go mężem opatrznościowym, nadzieją Włoch i świata.
Turystyka kryminalna przynosi Szwecji rozgłos i znaczne dochody.
Wiktoria Azarenka, która właśnie została najlepszą tenisistką świata, mocno podzieliła Białoruś. Wielu ma pretensje, że daje się propagandowo wykorzystywać Łukaszence. Choć nie musi.
Wspólnota mormońska w Ameryce liczy 6 mln wyznawców. Dwóch z nich – Jon Huntsman i republikański faworyt Mitt Romney – wystartowało nawet w wyścigu o prezydenturę. I choć Huntsman już się wycofał, wpływy polityczne mormonów wyraźnie rosną.
Margaret Thatcher była w dekadzie lat 80. najbardziej popularnym – obok Ronalda Reagana – zachodnim politykiem w Polsce. Odtajnione w 2011 r. brytyjskie dokumenty rządowe pokazują, że była to miłość nieco jednostronna.
W XIX w. parowcami świat płynął ku nowoczesności, w XX w. kontenerowce woziły dobrobyt, a w XXI w. wycieczkowce obsługują społeczeństwo konsumpcyjne.
Czy mózg myśli „cały”, czy do poszczególnych zadań wykorzystuje wyspecjalizowane rejony? Trochę światła na ten dylemat rzuciły ostatnio wyniki badań nad... owadami.
Kiedy już zaopatrzymy się we wszystkie te lśniące, wszystkorobiące iPady, iPody, smartfony czy tablety, może pojawić się myśl, do czego by je podłączyć, żeby wykorzystać w pełni ich moc. Przedstawiamy garść propozycji.
Walentynki, czy się je lubi, czy nie, pokazują, że miłość to kluczowy wymiar ludzkiego życia. Potwierdza to literatura, stara się za nią nadążyć nauka.
W młodzieżowej wersji „Ostatniego tanga w Paryżu” wszystko jest z przytupem.
Nigdy wcześniej Martin Scorsese nie nakręcił filmu w konwencji kina familijnego. W dodatku w 3D.
Znany artysta z żoną zrobili film o wsi. Takiej, jakiej jeszcze w polskim kinie nie widzieliśmy.
Bohater jest do bólu trywialny, a dodatkowym uatrakcyjnieniem ma być obecność zespołu Audiofeels.
Bożena Suchocka wybrała przepis na sukces. Postawiła na nagość aktorek i przaśną erotykę.
W tym tomie dziennika będzie dużo o alkoholu. I o kobietach – można by dodać, gdyby nie brzmiało to nazbyt trywialnie.
Spłacając dług Rzymowi, autor z „Boską komedią” w ręce wędruje po jego zakamarkach – po kościołach, galeriach, obrazach.
Codzienność i przeciętność są głównymi bohaterami tej prozy, choć czasem wdziera się w nie przeczucie czegoś więcej.
Autor przez dziesięciolecia wędrował po Polsce, gromadząc ogromny zbiór zdjęć wyśmienicie obrazujących życie w dziwacznych czasach PRL.
Znakomita, zróżnicowana płyta dojrzałego artysty w pełni sił twórczych i wykonawczych.
Wykonawcy, którzy z różnych powodów zwlekają z wydaniem nowej płyty, stosują różne sztuczki mające na celu utrzymanie się w pamięci słuchaczy.
Unika nadekspresji, wybiera raczej nastroje spokojne, co dodatkowo wzmacnia wrażenie intymności.
Minęło zaledwie kilka dni od śmierci Wisławy Szymborskiej, a już zbudowaliśmy jej pomnik ze słów i anegdot. Ale ta sympatyczna, pogodna i piękna pani wymaga od nas więcej niż hołdu i żałoby.
Dla mnie modernizm, a szczególnie modernizm w architekturze, jest ucieleśnieniem najbardziej szlachetnej idei w dziejach ludzkości – postępu - mówi Nicolas Grospierre, laureat Paszportu POLITYKI w dziedzinie sztuk wizualnych.
Kino nieustannie wraca do znanych romansów, by pokazać wielką namiętność, uczucie nie z tego świata i nie z naszych czasów.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Pamiętam, jak po studiach aktorskich jeden z ważnych profesorów powiedział mi, że powinienem grać wyłącznie służących. Gdybym się z nim zgodził, pewnie bym w życiu niewiele osiągnął - mówi Ben Kingsley.
Dziwnie być dorosłym. Powinienem był się przyzwyczaić, ale wciąż nieco dziwnie.
Jest wiele metod na rozwinięcie swojej kariery. Jedną z najskuteczniejszych jest inwestycja w siebie z kursami PowerFuture.
Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt miała ograniczyć nadmierne rozmnażanie psów. A poskutkowała wysypem dziwacznych ogłoszeń i szemranych stowarzyszeń.
Choć św. Walentego ukradziono z Krobi, on nadal się wstawia za miejscowymi chorymi i zakochanymi. W tej drugiej sprawie jest naprawdę skuteczny.
Jak się zeszmacić, to z klasą, deklarują studentki dorabiające seksem. Sponsoring przestaje być marginesem. Niby rzecz stara jak świat, ale też na wskroś współczesna.
W niedawnym wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” publicystka Joanna Lichocka poruszyła ważny temat, jakim jest niski poziom moralny dziennikarzy tzw. mediów mainstreamowych.
Przybyli do Polski z ziemi włoskiej i tureckiej budować II linię metra. Przez szpary w blaszanych płotach warszawiacy dopytują się: Czy zdążycie, póki my żyjemy? Polscy spawacze językiem ręcznym tłumaczą obcym tę aluzyjność.