Polacy od miesięcy wypatrują, skąd nadejdzie kryzys. Tymczasem on nadjeżdża samochodem.
Prokuratura ma dwa problemy: musi się zająć sama sobą, a jednocześnie dokończyć śledztwo smoleńskie. Trudno to pogodzić.
Donald Tusk myśli podobno o fotelu szefa Komisji Europejskiej. Obserwatorom w Brukseli ten pomysł nie wydaje się wcale niedorzeczny: polski premier jako jeden z niewielu wygrał niedawno reelekcję, w czasie prezydencji dał się poznać jako pragmatyk, cieszy się także uznaniem w samej Komisji.
Agencja Mienia Wojskowego formalnie nie przyjęła jeszcze na stan rządowego Tupolewa (przedtem eksploatowanego przez rozwiązany 36 Specjalny Pułk Lotnictwa Transportowego), ale już ma z nim same problemy.
Najwyższa Izba Kontroli zdobędzie uprawnienia, jakich nie mają nawet funkcjonariusze służb specjalnych.
Tylko jeden wpis pojawił się na blogu Jarosława Kaczyńskiego od czasu październikowych wyborów parlamentarnych. Prezes PiS najwyraźniej zawiesił aktywność blogerską.
Polski parlamentarzysta może mieć dowolną liczbę asystentów i może ich rekrutować z własnej rodziny. O zatrudnianiu rodziny na umowę o pracę czy nawet zlecenie nie ma jednak mowy.
Sprawa Węgier przypomniała Europejczykom, że UE to więcej niż związek partnerów, skwaszonych teraz odpowiedzialnością za długi sąsiadów żyjących ponad stan. To nie tylko unia gospodarcza, ale i wspólnota standardów i norm ustrojowych.
20 lat temu ludzie warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej zmieniali Polskę. Teraz do władzy dochodzi następne pokolenie kikowców, które zyskuje wpływy niemal z każdą nową nominacją.
Lekarze i rodzice coraz częściej stają wobec piekielnego dylematu. Rodzą się dzieci – za wcześnie, zbyt niedojrzałe, skazane na kalectwo i cierpienie. Ale współczesna medycyna pozwala im przeżyć. Czy tak trzeba? Czy wolno?
Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej, po latach odmów i sporów, zarejestrowano na podstawie... ustawy o spisie powszechnym. Ale czy tym samym powstała narodowość śląska?
Dróg w Polsce budować się nie da, gdyż dla okolicznych mieszkańców, zwyczajowo już, jest to „brutalny zamach na życie ludzi”. Zwyczajowo wypływa też argument ekologiczny. W warszawskiej Wesołej wypłynęła strzebla błotna.
Reforma, wydłużająca wiek emerytalny, jest sierotą. Właściwie nikt jej nie chce. Związkowcy żądają w tej sprawie referendum, którego wynik nietrudno byłoby przewidzieć. Drugie „nie” dorzucą pracodawcy. Kolejne – politycy; są przeciw albo się boją.
Prywatne firmy oferują, często ryzykowne, umowy typu renta za mieszkanie. Może warto poczekać na ustawę o odwróconej hipotece.
Prezydencję europejską oddaliśmy Duńczykom, najszczęśliwszemu społeczeństwu Unii.
Rok po wielkim buncie przeciwko dyktaturze i korupcji nie jest całkiem jasne, czy rewolucja w Egipcie już była, czy dopiero będzie.
Tajemnicze siły – wywiady, komandosi, hakerzy – torpedują program nuklearny Iranu. Wszystko, żeby nie bombardować reaktora?
Jeden z najlepszych czeskich specjalistów od politycznego ekstremizmu Michal Mazel sam doświadczył, czym ekstremizm jest w praktyce.
Także francuska monarchia absolutna borykała się z ciężarem długów. Każdy z władców na swój sposób starał się łatać budżet królestwa. Ostatecznie, zamiast do pokrycia deficytu, doszło do rewolucji.
Prezentujemy fragmenty najnowszej książki Roberta Krasowskiego „Po południu”, czyli pierwszego tomu jego historii politycznej III RP. Wybraliśmy wątki dotyczące znaczącej, a już zapominanej roli, jaką w latach 90. odgrywał Jarosław Kaczyński, później tak mocno odcinający się od systemu, który sam współtworzył.
Na cmentarzysku pod Włocławkiem pochowano osoby, które znały Bolesława Chrobrego i władców Rusi oraz utrzymywały kontakty ze Skandynawią, strefą naddunajską i Zachodem. Kim byli? Europejczykami.
Las Vegas to nie tylko kasyna i kaplice, gdzie błyskawicznego ślubu udzieli Elvis Presley (prawie jak prawdziwy). To także coroczne targi Consumer Electronic Show (CES). Miłośnicy gadżetów odwiedzają to dziwne miasto na pustyni częściej właśnie z tego powodu niż pokusy szybkiej wygranej. CES 2012 zakończyły się kilka dni temu. Technoecho wybrało kilka interesujących urządzeń, sygnalizujących trendy w elektronice użytkowej najbliższej przyszłości.
Czy Internet niszczy kulturę? Wręcz przeciwnie, może być jej ostatnią szansą. Wbrew stereotypom, aktywni internauci również aktywnie uczestniczą w kulturze, gotowi płacić za książki, filmy i muzykę więcej niż ludzie cyfrowo wykluczeni.
W jednym telewizyjnym odcinku serii pokazywanej w latach 80. było więcej humoru i poezji niż w całym przydługim filmie.
Thriller wyreżyserował Asger Leth (syn duńskiego klasyka dokumentu Jorgena Letha), po którym należało się spodziewać czegoś bardziej oryginalnego.
Tajemniczy nastrój podkreślają kręcone z ręki zdjęcia autorstwa polskiego dokumentalisty Wojciecha Staronia, który otrzymał za nie nagrodę na festiwalu w Berlinie.
„Opowieści zimowe” to spektakl familijny, w założeniu atrakcyjny zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.
Przyciągać będą do „Luck” wielcy aktorzy – choćby Dustin Hoffman i Nick Nolte.
To dwa niezwykle ciekawe świadectwa międzywojennej świadomości – równie dziś staroświeckie, co urzekające.
To naprawdę sensacyjny debiut powieściowy Polki mieszkającej w Berlinie.
Kolejny kryminał z naszej zimowej kolekcji. Marinina niejako mimochodem, między wierszami pisarka kreśli obraz Rosji z początków lat 90. ubiegłego wieku. Obraz czarny jak tytułowa lista.
Wielki jubileusz Lutosławskiego za rok, a w 99 rocznicę przyjścia na świat twórcy Łańcuchów, 25 stycznia, rozpocznie się Łańcuch IX.
Z punk-bluesa zostało tu już niewiele. Mamy za to różnorodne kombinacje, będące echem rytmów sprzed 40 i więcej lat.
Ostatnia studyjna płyta The Doorse w wersji dwudyskowej, wydana na 40-lecie.
Najlepsze piosenki Kari Amirian mogłyby za granicą wywołać ferment nie mniejszy niż utwory powyższych autorek wokalistek.
Po raz 19 wręczyliśmy Paszporty POLITYKI. Po raz trzeci w Teatrze Wielkim w Warszawie. Po raz pierwszy na widowni obecne były jednocześnie trzy najważniejsze osoby w państwie: prezydent Bronisław Komorowski, marszałek Sejmu Ewa Kopacz oraz premier Donald Tusk.
W tym miejscu, dzieci, mieszkał słynny pisarz Marek Hłasko! – powiedziała pani wychowawczyni. Było dobrze. Była wiosna, połowa lat 80. Byliśmy zwolnieni z kilku lekcji, w tym z wuefu.
Polska to wyjątkowo piękny kraj, w którym jest wyjątkowo brzydko. Czy da się z tym coś zrobić?
Najpierw zniknął na lata, potem go okradli, wreszcie odrobił straty i zbiera honory jak nigdy przedtem. Leonard Cohen ma już tylko jeden problem: nie potrafi się z tego wszystkiego cieszyć.
Polscy fantaści ochoczo sięgają po hitlerowskie tajemnice. Ojcem duchowym tej literackiej eksplozji jest publicysta Cezary Michalski.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Rozmowa z Markiem Kalbarczykiem, współautorem pierwszej w Europie książki kucharskiej pisanej alfabetem Braille’a, o tym, jak bez zmysłu wzroku można cieszyć się urokami życia
Po wypadku „Costy Concordii” beztroska na morzu zapewne się skończy.
Miód towarzyszy człowiekowi od paru tysięcy lat: jako smakołyk, lekarstwo, kosmetyk. Gdy zniknie, czeka nas zagłada!
Prognozy ekonomistów od miesięcy przewidują załamanie wzrostu gospodarczego w Polsce, jednak załamanie to nie nadchodzi.
Sinus jest to funkcja trygonometryczna, która dla kąta 90 st. osiąga wartość 1. Sinus tej jedynki przekroczyć nie może, co wynika z budowy trójkąta prostokątnego.
W Polsce pracuje tylko jedna dziesiąta chorych psychicznie, tych ze schizofrenią zaledwie jedna setna. A dla nich praca to jedyna szansa na rehabilitację i w miarę normalne życie.