Strzał prokuratora Mikołaja Przybyła był przypadkiem jednostkowym. Ale mógł też wynikać z sumy napięć, konfliktów i atmosfery zagrożenia, panujących w całym środowisku wojskowych.
Wciąż jesteśmy zieloną wyspą kryzysowej Unii, ale część tej zieleni już bulgoce pod wodą. Czy to jeszcze polskie zielone łąki, chwilowo zalane przez kryzysową falę? Czy stajemy się krainą wodorostów, które, poza wysepkami szczęścia, nigdy nie wydostaną się spod wody.
Bałagan w służbie zdrowia trwa już trzeci tydzień. Rząd pośpiesznie wycofuje się z kilku zapisów nowej ustawy o refundacji leków, które na lekarzy przerzucały odpowiedzialność za brak systemu informatycznego w służbie zdrowia. Teraz kar nie będzie, systemu też nie.
Pani Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego, ma ostatnio świetną prasę; ba, obok Janiny Paradowskiej i Krystyny Jandy została właśnie wyróżniona prestiżową Nagrodą Kisiela.
Co ma wspólnego węgierska demokracja z polską walutą? Jak widać – całkiem sporo.
Minister kultury oraz szefowie dwóch instytutów odpowiedzialnych za krajowy i zagraniczny program kulturalny polskiej prezydencji w UE zgodnie uznali oba te wielkie przedsięwzięcia za sukces.
Na horyzoncie nadziei Partii Republikańskiej na Biały Dom pojawiła się nowa gwiazda, były senator Rick Santorum.
Coraz ostrzejsze ataki na Unię Europejską rodzą pytanie o prawdziwe intencje prawicy. To jeszcze element zwykłej politycznej szarpaniny? Czy też w prawicowej świadomości, poranionej smoleńskimi traumami, budzi się realne szaleństwo?
Ruchy kadrowe, jakich dokonuje nowy minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki, to – jak chcą jedni – wymiatanie ludzi Schetyny albo – jak uważa sam minister – dowód nowego myślenia o tym potężnym ministerstwie.
Mówią, że bez niego premier nie mógłby funkcjonować, choć niewielu o nim słyszało. Łukasz Broniewski, szef gabinetu politycznego Donalda Tuska, to człowiek głębokiego cienia.
Ile metrów ma kilometr? W warszawskiej taksówce bywa, że nie więcej niż 700. Warszawska taksówka wymyka się wszelkim prawom matematycznym. A także po prostu prawu.
Od stycznia cudzoziemcy w Polsce mogą poddać się abolicji. Na legalizacji pobytu cudzoziemiec skorzysta niewiele. Za to pośrednik, który mu zaoferuje pomoc, całkiem sporo.
Partia Palikota próbuje się dziś prezentować jako obrońca swobód i wolności, tymczasem nie ma wolności bez wiedzy. Nie jest żadną wolnością sytuacja, w której młody człowiek pali marihuanę, nie wiedząc, na co się naraża - mówi Andrzej Dominiczak, filozof i terapeuta.
Olej napędowy był zawsze tańszą alternatywą benzyny. To się jednak skończyło. Od stycznia sytuacja na rynku paliw nieodwołalnie ulega odwróceniu. Jak sobie poradzi z tym polska gospodarka?
W parku postawią supermarket, na osiedlowych terenach zielonych – wielkie bloki. Budują osiedla, w których nie ma nic prócz domów. Rozwojem miast rządzą deweloperzy.
Schodzimy z europejskiej sceny. Prezydencję oddaliśmy Danii. Nawet w Parlamencie Europejskim Jerzy Buzek wrócił do roli szeregowego posła. Schodzimy ze sceny, ale przecież show trwa.
W nowym roku konflikt numer 1 w świecie tworzy Iran. Nie wystarczą mu już prace nad bombą atomową, teraz grozi blokadą ważnego morskiego szlaku transportu ropy. Czy grozi nam kolejny konflikt w Zatoce Perskiej?
W sobotę Tajwan wybiera prezydenta. Jeśli wygra pan Ma, wyspa zbliży się do Pekinu. Jeśli zwycięży pani Tsai, skomplikowane stosunki w Azji jeszcze bardziej się poplączą. Mogą też zdrożeć komputery... na całym świecie.
Opisane niżej wydarzenia z końca grudnia zestawiono wybiórczo. Chronologia też nie ma znaczenia. Ale bardzo niepokoi to, o czym coraz mocniej świadczą.
Cała północ Meksyku jest praktycznie pod kontrolą mafii, miasta przy granicy z USA stały się polem walk karteli z siłami rządowymi. Ludzie już wiedzą, że o syndykatach zbrodni nie należy mówić w miejscach publicznych, bo można skończyć w bezimiennym grobie.
Polska prawica ostrzega, że Unia przekształca się na naszych oczach w nowe Święte Cesarstwo Rzymskie Narodu Niemieckiego. Ale chyba ten i ów niezbyt uważnie odrobił lekcje historii. W ogóle na temat Rzeszy mamy wyobrażenia mgliste i uproszczone. A to opowieść wielce pouczająca dla nas i Europy.
Zachód nie od dziś ma kłopoty z Afganistanem. Już 170 lat temu Imperium Brytyjskie doznało tam pierwszej w swojej historii klęski.
Rozmowa z dr Evelin Kirkilionis, etolożką, o tym, czego naprawdę potrzebują niemowlęta.
Na rynku pojawia się mnóstwo nowych, mniej lub bardziej użytecznych (i zrozumiałych) urządzeń. Ta rubryka, mamy nadzieję, choć trochę pomoże zorientować się w tym gąszczu.
Wizja wyczerpania zasobów ropy i innych surowców energetycznych jest przedwczesna. Nadal jednak dostęp do nich to jeden z kluczy do ładu geopolitycznego, który wyłoni się po obecnym kryzysie – przekonuje w nowej książce Daniel Yergin, guru energetyki.
Duszny, przygnębiający klimat „Code Blue” zaraża chyba jeszcze większym pesymizmem niż „Pianistka”.
Ten film poprawia samopoczucie skuteczniej niż wizyta u psychoanalityka.
Żadnemu innemu miastu w Polsce nie udało się w minionym dziesięcioleciu stworzyć tak wyrazistej, oryginalnej i wysokiej, nowej jakości w sztuce.
Nowa premiera „Halki” w Operze Narodowej to prawdziwe wyzwanie. Powierzono je początkującej w tej dziedzinie, znanej bardziej z teatru, Natalii Korczakowskiej.
Najpiękniej pisze o żonie. Mimo że w tym czasie żyją nie razem, ale obok siebie.
Czterotomowa praca Moskwy imponuje szerokością ujęcia.
Płyta wydana została przez niemiecką firmę w koprodukcji z regionem Wielkopolski.
Nagrania brzmią czysto, a bogato ilustrowana książeczka przynosi szczegółowe informacje dotyczące każdego nagrania.
„Synowie anarchii” to tytuł bardzo popularnego amerykańskiego serialu opowiadającego o losach gangu motocyklistów z małego miasteczka w Kalifornii.
Na ekrany kin wchodzi „Dziewczyna z tatuażem” – hollywoodzka ekranizacja bestsellerowej trylogii „Millennium”. Jak to się stało, że niszowy, komunizujący szwedzki dziennikarz napisał kryminał, którym zaczytują się internauci, intelektualiści i klasa średnia całego zachodniego świata?
O rynku muzycznym pisywało się ostatnio, że uwolnił się spod władzy wielkich koncernów. Tymczasem dopiero teraz grozi mu starcie z nowymi potężnymi monopolistami.
Czy moda jest częścią sztuki? Wydawać by się mogło, że to dwa odrębne światy: wybiegów dla modelek oraz galerii i muzeów. A jednak potrafią tworzyć ze sobą związki bardzo zażyłe.
Możecie Państwo nie kojarzyć Philippe’a Halsmana z nazwiska, ale z pewnością kojarzycie jego zdjęcia.
Nie jestem celebrytką. Nie wywlekam na światło dzienne intymnych szczegółów swego życia. To media wietrzą sensację tam, gdzie jej nie ma - mówi Tilda Swinton.
Dużą popularnością cieszą się obecnie satyrycy rozbawiający publiczność „na stojaka”, czyli stand up komedianci. Warto zatem przypomnieć, iż w tej trudnej branży mieliśmy kiedyś osobowości i talenty na miarę gwiazd z obcego nieba.
Zima to też dobra pora na kryminał. POLITYKA wraz z wydawnictwem W.A.B. przygotowała kolekcję „Zima z kryminałem” dla amatorów tego rodzaju prozy. Trzej różni autorzy, trzy książki, a w każdej wciągająca intryga plus wnikliwe opisy rzeczywistości. Zachęcamy do lektury.
Już do 2 mln Polaków Słowo Boże dociera przez Internet.
Gdzie był wtedy Bóg? Na urlopie? – pisze internetowy Chór. I która to śmierć w rodzinie – dwunasta, trzynasta?
Trwa porządkowanie struktur władzy państwowej i oczyszczanie ich z tzw. ludzi Schetyny. Akcja oczyszczania najważniejszych instytucji z tego rodzaju ludzi to jedno z pilnych zadań, przed którym stoi rząd i premier.
Ziemia się zatrzęsła w Wielkopolsce, czyli w kolebce naszej państwowości.
Olimpijscy mistrzowie boksu – pół wieku później.