Biblijny wąż wypełzł z raju. Nasłuchaliśmy się w ostatnich miesiącach z ambon i portali o diable i Antychryście. Czym Zły kusi chrześcijan najbardziej?
W tradycji Bożego Narodzenia jest triumf nadziei nad lękiem. I tego triumfu Państwu życzę.
O tym, do czego ludziom wciąż są potrzebne święta i tradycje, mówi Józef Baniak.
Od dawna był praktycznie nieobecny. Ale nie przestał być ważny. Był księciem demokratów nie tylko dla Czech i Europy Wschodniej, ale dla całego demokratycznego świata.
Nie wiadomo, skąd się wzięły, ale są powtarzane jako pewniki, zaklęcia czy przestrogi. Niby oswajają rzeczywistość, ale znacznie częściej ją zakłamują. To przesądy naszej polityki.
Mijający rok był w polityce paradoksalny: więcej po nim znaków zapytania niż wykrzykników.
Konserwatywna Unia Polityki Realnej, założona przez Janusza Korwin-Mikkego, od lat była kadrowym zapleczem największych polskich partii. W niej samej żaden z działaczy nie wytrzymał zbyt długo.
Polscy politycy, w zdecydowanej większości, deklarują się jako wierzący. Jak ich religijność wygląda na co dzień?
Najpierw uderzyli Norwegowie. Na wniosek Służby Opieki nad Dziećmi gminy Andebu dziewięcioletnia Nikola, córka Arkadiusza i Heleny, w maju 2011 r. została w trybie nagłym przewieziona ze szkoły wprost do rodziny zastępczej.
Jak to się stało, że Andrzej Lepper (podobno) odebrał sobie życie?
Jak więzień stał się prześladowcą dyrektora, a dyrektor katem więźnia?
Euro – walczące o przeżycie – nie jest pierwszym wspólnym pieniądzem w Europie. Jaka lekcja płynie z historii jego protoplastów?
Autostrada A2 to najstarsza na świecie autostrada w budowie – prace zaczęto ponad 70 lat temu. Kiedy się skończą? Nie wiadomo.
Na ten kawałek ziemi w stolicy ostrzyła sobie zęby każda władza. Ale drewniane domki Jazdowa przetrwały już niejedno oblężenie. Teraz znów trwa mobilizacja.
Jeżdżą po lewej, ważą w funtach, mierzą w jardach, mają nawet inny prąd w gniazdkach. Czy tacy ludzie mogą być Europejczykami?
Trzy kobiety wyniosły do władzy nowego premiera Hiszpanii. Są z prawicy, ale rzadko chodzą do kościoła, popierają zapłodnienia in vitro i ekspresowe rozwody.
Wojna w Iraku została zakończona – oświadczył prezydent Obama. Ale wojen przecież się nie kończy: można je wygrać albo przegrać.
Dotychczasowy symbol barbarzyństwa niespodziewanie nabrał nowych znaczeń w rosyjskiej polityce.
Za co obrońca Adolfa Eichmanna dostał 20 tys. dol. od rządu izraelskiego? Jakich zeznań obawiał się kanclerz Konrad Adenauer? 15 grudnia 1961 r. sąd w Jerozolimie wydał wyrok śmierci na byłym SS-manie.
Bez Gutenberga nie byłoby reformacji. Ale gdyby Luter się nie narodził, niemieccy drukarze musieliby go chyba wymyślić.
W ciągu stu lat psychoanaliza z paranauki stała się parareligią. Odsądzona już od czci i wiary, całkiem nie umarła.
Rozmowa z Susan Blackmore, psycholożką brytyjską, autorką teorii mówiącej, że ewolucją ludzkiej inteligencji i kultury kierują wirusy umysłu zwane memami
Autor dwóch poczytnych książek o GMO, którego słuchali ministrowie wielu krajów jest byłym nauczycielem tańca i joginem. Poza tym, wiele o jego wykształceniu nie wiadomo.
Samochód i telewizja – ikony cywilizacji XX w. W nowym stuleciu telewizor zaczął powoli ustępować miejsca Internetowi i nowym mediom. Czy podobny los czeka samochód?
Niezwykłe wydarzenia zawsze towarzyszyły narodzinom niezwykłych ludzi. Ci zwyczajni rodzili się w bólu, w strachu przed zauroczeniem, demonami i boginkami.
Ponad połowa osób przewlekle chorych deklaruje, że nie przestrzega zaleceń lekarskich! Nie ufają medycynie czy raczej obcesowym lekarzom?
W specjalnym świątecznym numerze Polityki zamiast cotygodniowych not recenzyjnych – próba podsumowania życia kulturalnego w kończącym się roku. Nasi krytycy przedstawiają swoje autorskie rankingi dzieł i wydarzeń. Tym razem pora na filmy zagraniczne, które zawojowały kinowe ekrany w 2011 roku.
W specjalnym świątecznym numerze Polityki zamiast cotygodniowych not recenzyjnych – próba podsumowania życia kulturalnego w kończącym się roku. Tym razem pora na filmy polskie, które zawojowały kinowe ekrany w 2011 roku.
W specjalnym świątecznym numerze Polityki zamiast cotygodniowych not recenzyjnych – próba podsumowania życia kulturalnego w kończącym się roku. Tym razem pora na wydarzenia, które wstrząsnęły rynkiem sztuki 2011.
W specjalnym świątecznym numerze Polityki zamiast cotygodniowych not recenzyjnych – próba podsumowania życia kulturalnego w kończącym się roku. Tym razem pora na wydarzenia, które wstrząsnęły rodzimą sceną teatralną w 2011 roku.
W specjalnym świątecznym numerze Polityki zamiast cotygodniowych not recenzyjnych – próba podsumowania życia kulturalnego w kończącym się roku. Tym razem pora na książkowe hity 2011.
W specjalnym świątecznym numerze Polityki zamiast cotygodniowych not recenzyjnych – próba podsumowania życia kulturalnego w kończącym się roku. Tym razem pora na wydarzenia, które wstrząsnęły rodzimą sceną muzyczną w 2011 roku.
W specjalnym świątecznym numerze Polityki zamiast cotygodniowych not recenzyjnych – próba podsumowania życia kulturalnego w kończącym się roku. Tym razem pora na płytowe hity muzyki zagranicznej 2011.
W specjalnym świątecznym numerze Polityki zamiast cotygodniowych not recenzyjnych – próba podsumowania życia kulturalnego w kończącym się roku. Tym razem pora na płytowe hity muzyki polskiej 2011.
W tym roku w literaturze dużo się działo, natomiast niewiele pojawiło się debiutów. Miejmy nadzieję, że mniejsza liczba książek młodych autorów to skutek zmian w planach wydawniczych, a nie objaw jakiejś tendencji.
"Nominacja za umiejętność wchodzenia w szkodę wszystkim dyskursom i wszczynania rebelii lingwistycznej na każdym polu językowym" - tłumaczy Przemysław Czapliński.
Nominacja za książkę pod tytułem „Książka”, za świetnie opowiedzianą małą historię na tle dużej historii. Za oryginalną formę i za przypomnienie, że nie ma lepszego tematu literackiego niż rodzina.
"Miłoszewski potwierdził po raz kolejny, że powieść kryminalna przestaje być gatunkiem li tylko rozrywkowym" - tłumaczy swój wybór Robert Ostaszewski.
Spis bohaterów współczesnych filmów polskich
W kończącym się roku na naszych scenach grasowały demony romantyzmu. Zaczęło się wcześnie. Dwa miesiące po katastrofie smoleńskiej, po tygodniowej żałobie narodowej.
O życiu w Nicei u boku Sławomira Mrożka, o miłości od pierwszego wejrzenia, teatrze i restauracjach, które prowadziła - mówi Susana Osorio Mrożek.
W przyszłym roku mija 150 rocznica urodzin Gustava Klimta. Malarza, którego sztukę uwielbiają niektórzy mężczyźni i wszystkie kobiety. Wiedeńczycy już rozpoczęli fetę.
Taka noc otępia i wyostrza jednocześnie. Otępia mnie, wyostrza świat.
Rozmowa ze słynnym amerykańskim reżyserem o kinie jako terapii, starych filmach, współpracy z aktorami i byciu upadłym katolikiem.
Działająca od ćwierć wieku Def Jam to ostatnia taka wytwórnia płytowa: z gwiazdami, legendą, wielkimi pieniędzmi i wpływem społecznym na olbrzymią skalę.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
O tym, jak przetrwać święta i nie wywołać wojny nie tylko rodzinnej - mówi Joanna Kołaczkowska.
Krzak, poeta śpiewający, ale pijący, pojechał z Mielca do Madrytu na trzy miesiące zarobić na gitarę i nauczyć się grać flamenco, a 20 lat nie było od niego wiadomości; wszyscy myśleli, że już umarł.
Twórca postaci superszpiega Ian Fleming miotał się między służbą w wywiadzie, urokami próżniaczego życia w Londynie i na Jamajce, rzemiosłem pisarza i niezliczonymi romansami. Był może lepszym Bondem niż sam Bond.
Po bucie poznam, jakie są zarobki tego, kto go nosi, jakie ma pochodzenie, gdzie mieszka, jaki tryb życia prowadzi – twierdzi malarka Hanna Bakuła. But nie oszuka.
Na nowych polskich piłkarskich stadionach otworzyły się salony dla towarzystwa z wyższej półki. Sztuką jest takiego klienta zdobyć. Prawdziwym wyzwaniem – utrzymać.
Telewidzowie tyją od samego patrzenia na ekran. Telekuchnia karmi tłusto i obficie.
Trudno sobie wyobrazić Boże Narodzenie bez kolacji wigilijnej – dla mnie najpyszniejszej w roku. Nie wszędzie tak się ucztuje.
Tu i tam słychać narzekania na mijający rok, ale moim zdaniem należy go ocenić pozytywnie.
Laura i Filon za lasem, Boże Narodzenie za pasem – jak to się nie mówiło w staropolskich domach. Teraz śmiało można tak powiedzieć, a niektórzy uważają nawet, że wypada, bo wszystko, co bez składu, ładu i sensu, okazuje się bardzo na czasie.
A potem przyszedł esemes z domu dziecka od najstarszej dziewczynki: „Dzwonili z nieba, że im uciekła aniołek. Niech się pani nie boi, nic nie powiedziałam, gdzie pani jest”.