Awaryjne lądowanie Boeinga na warszawskim Okęciu było nadzwyczajnym wydarzeniem. Co nie powinno przeszkodzić w wyciągnięciu z niego racjonalnych wniosków.
Jarosław Kaczyński po raz kolejny przypomniał, że nie jest liderem PiS, lecz jego właścicielem. I wyrzucił tych, którzy próbowali to zmienić.
Czy można sobie wyobrazić PiS bez Zbigniewa Ziobry? Okazuje się, że tak, chociaż dla projektu IV RP był on swego czasu postacią bardzo ważną.
Lewacką ofensywą z jednej strony, zlotem faszystów z drugiej – straszyli organizatorzy dwóch warszawskich manifestacji z okazji 11 listopada: Marszu Niepodległości oraz serii blokad „Faszyzm Nie Przejdzie”.
W VII kadencji będzie 110 posłanek i 350 posłów. 130 posłów złoży ślubowanie po raz pierwszy.
Przez 20 lat Polska była politycznym pieskiem. Emocjonalna, hałaśliwa, rozhasana, chwilami przymilna, często męcząca. Teraz ma być jak kot. Dyskretna, czujna, opanowana, pragmatyczna. Prawie przyczajony tygrys. Jak się uda – ukryty smok.
Startuje nowa kadencja starej władzy. Dziwne doświadczenie dla wyborców i polityków.
Ewa Kopacz będzie dwunastym marszałkiem Sejmu po 1989 r. Polityczne i osobiste losy marszałków dobrze oddają temperaturę spraw partyjnych, stosunki między władzami Rzeczpospolitej, szczególną atmosferę gmachu przy Wiejskiej.
Polacy nie dorośli do wielkości. Żyjemy w najgorszym okresie historii Polski. Tak swoją klęskę wyborczą komentuje obóz Jarosława Kaczyńskiego. A patrioci pójdą wkrótce w Marszu Niepodległości atakowanym przez tzw. lewackie szumowiny.
Prokuratorzy i policjanci manipulowali ważnymi dowodami i zeznaniami świadka-przestępcy. Efekt? Skazano niewinnego człowieka.
PSL w koalicji będzie piąty raz. Żadna partia nie współrządziła tak długo. Po latach Stronnictwo przypomina nowoczesną korporację, której największym majątkiem jest sieć klientów.
Polska stała się tytoniową potęgą Europy. Być może na krótko, bo Bruksela szykuje zamach na nasz tytoń.
Nie ufajcie ekonomistom! Pod takim hasłem toczy się w Szwecji dyskusja o Noblu dla przedstawicieli tej nauki.
Komisarz Janusz Lewandowski o perypetiach politycznych Europy, kryzysie moralnym kapitalizmu i oczekiwaniu na reformy w Polsce
31 października w Manili na Filipinach urodziła się Danica Camacho. Z tym niemowlęciem liczba Ziemian osiągnęła 7 mld. Kiedy to czytacie, w każdej sekundzie rodzi się co najmniej dwoje dzieci. Otwierać szampana czy się martwić?
Płyną pod prąd historii, ale i im przyjdzie porzucić sielski tryb życia.
Nie autostrady i stadiony, ale przejścia graniczne z Ukrainą są naszą piętą achillesową w przygotowaniach do Euro 2012.
Wydarzenia w Europie towarzyszące odrodzeniu państwa polskiego w listopadzie 1918 r. potoczyły się w kierunku niezwykle korzystnym dla Polaków. Niewiele jednak brakowało, a rodzimi politycy zaprzepaściliby ten optymistyczny scenariusz.
Tuż po 11 listopada warto przypomnieć, jak różne koncepcje niepodległości, wolności i polskości przeplatały się w naszych dziejach.
Na rynku pojawia się mnóstwo nowych, mniej lub bardziej użytecznych (i zrozumiałych) urządzeń. Ta rubryka, mamy nadzieję, choć trochę pomoże zorientować się w tym gąszczu.
Rozmowa z laureatem Nagrody Naukowej POLITYKI Przemysławem Bieckiem, statystykiem, który poszukuje ukrytych prawidłowości w otaczającym nas morzu informacji.
Biurokraci z Narodowego Funduszu Zdrowia tworzą absurdalne reguły, które wpędzają szpitale w zadłużenie. Cierpią na tym specjalistyczne ośrodki, które dla wielu pacjentów są jedyną nadzieją na ratowanie zdrowia.
Zamiast modnych i nowoczesnych, ale głośnych i zatłoczonych kurortów miłośnicy zimy coraz częściej wybierają zaciszne, nastrojowe stacje.
Tę markę nart Szwajcarzy cenią na równi z rodzimymi zegarkami. Może dlatego, że też robione są niemalże ręcznie.
Dziś nie ma złych nart, wiązań i butów – mogą być najwyżej albo źle dobrane, albo źle serwisowane.
„Służące” może nie odkrywają Ameryki, ale pozwalają poczuć, jak wiele zmieniło w podejściu do czarnoskórych służących.
W sumie 76 tytułów, wśród których nie zabraknie też głośnych dokumentów.
●●●●●○
●●●○○○
Spektakl na podstawie słabego tekstu Visnieca o spotkaniu po latach czterech smutnych clownów-nieudaczników.
„Skrzydła gołębicy” to książka dla koneserów, dla amatorów grubych psychologicznych powieści.
Chyba najlepszy w zbiorze jest reportaż „Tato”, o Ryszardzie Dębińskim, jednym z żołnierzy Armii Andersa.
Wspaniałe świadectwo świata, który bezpowrotnie odszedł.
Autor przepuścił pałacowe wnętrza przez własną wrażliwość, przydał zaskakujących skojarzeń, spróbował nasycić metafizyką.
To bodaj pierwszy polski album pokazujący w całym niezwykłym bogactwie podwodny świat dalekich mórz i oceanów.
Raczej nie dla dzieci, albo nawet tylko dla dorosłych – przegląd ostatnich komiksowych premier.
Na płycie mamy sześć przebojów śpiewanych kiedyś przez Adę Rusowicz z Niebiesko-Czarnymi i sześć autorskich kompozycji Ani.
Nowa płyta L.U.C’a to powrót do gier i zabaw sprzed fascynacji wojenno-historycznych.
Płyta bezpretensjonalna i bardzo przyjemna w słuchaniu.
Zdrajcy, szpiedzy i tajni agenci to wielki temat w dziejach kultury. Ostatnio jednak nastały dla nich gorsze czasy, czego dowody mamy w literaturze i kinie.
Kariery młodych muzyków oplata korupcyjny biznes. Widzieliśmy to choćby podczas konkursu skrzypcowego im. Wieniawskiego.
Idzie sobie wystrojona dziewczyna na swój własny ślub, zaproszenia rozesłane, sukienka przygotowana. Nawet brat ma przyjechać z Warszawy.
Rozmowa z belgijskimi reżyserami Jeanem-Pierre’em i Lucem Dardenne’ami, którzy zdobyli dwukrotnie Złotą Palmę w Cannes, o ich przyjaźni, fascynacji zbrodnią i ostatnim filmie „Chłopiec na rowerze”
Heavy metal powstał jako muzyka ekstremów i stopniowo uciekał przed szeroką publicznością. Dziś właśnie zmarnował szansę, by do niej przemówić, wydając z siebie ponadczasowe arcydzieło.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Rozmowa z dr Katarzyną Kłosińską, językoznawczynią, o tym, kiedy język buduje, a kiedy zaburza nasze relacje z innymi ludźmi.
W przeszłości prawie się nie myto, bo uważano, że grozi to ciężkimi chorobami. Wszystko ma pachnieć, jak pachnie. Im silniej, tym lepiej. Dziś nie wyobrażamy sobie życia bez dezodorantu.
Razem czekali na medal od prezydenta. Za 50 lat spędzonych w jednym małżeństwie. Miał im zostać wręczony 9 listopada 2011 r. Dwa miesiące wcześniej on zabił ją nożem kuchennym.
Chudy rok w dyscyplinach olimpijskich sprzyja opiniom, że funkcjonowanie Klubu Polska Londyn 2012, skupiającego elitę polskich sportowców, przynosi więcej szkody niż pożytku.
Sensacją zeszłego tygodnia były dwa lądowania transmitowane na żywo przez telewizję.
Jeden biskup ogłosił w Polsce nad morzem, że dynie są satanistyczne i szerzą pogański zabobon.
W odrodzonej Polsce Orla należała do miasteczek, gdzie wśród mieszkańców zdecydowanie przeważali Żydzi. Dziś pamięć po nich wskrzesza Ukrainiec, prezes kółka rolniczego.
Zbliża się moment dymisji rządu i powołania nowej Rady Ministrów. Ważne jest zatem pytanie, jak sprawdziła się w ciągu tych czterech lat ekipa premiera Tuska, kto się wybijał, kto był jedynie poprawny, a kto zawiódł; jak rokują na przyszłość.