Tego jeszcze nie było: możemy mieć rząd praktycznie bez opozycji. Znalazła się w rozsypce i nie stanowi na razie realnej siły.
Głosy zostały policzone, mandaty przydzielone, koalicję większościową można stworzyć w dawnym układzie, rząd da się powołać, ale przejrzystości w polityce zdecydowanie brak.
Francuzi nie wzięli masowego udziału w niedzielnych protestach „oburzonych”, bo dane im było oburzyć się przy urnach.
Po ogłoszeniu wyników wyborów PKW ma zdecydowanie mniej pracy. Dobry moment, by przyjrzeć się, co to za instytucja.
Nowo wybrani parlamentarzyści od dnia ogłoszenia przez PKW wyników wyborów mają 14 dni na zadeklarowanie marszałkowi Sejmu, że ustąpili z pełnienia funkcji, których konstytucja i ustawy zakazują łączyć z wykonywaniem mandatu posła.
Kandydatką PO na marszałka Sejmu będzie Ewa Kopacz, dotychczasowa minister zdrowia. Po raz pierwszy kobieta objęłaby drugą posadę w państwie. Od razu padło pytanie: czy się nada?
W tych wyborach odbyło się wiele symbolicznych pojedynków, w których chodziło o coś więcej niż o sam wynik. Stawką był honor.
Janusz Palikot chce usunięcia krzyża z Sejmu. To błąd. Ruch Palikota nie powinien zaczynać od wojny o symbole, bo ją przegra i zmarnuje zdrową część swego przekazu.
Grzegorz Napieralski, przewodniczący SLD, o przyczynach wyborczej porażki, o przyszłości lewicy i „Gwiezdnych wojnach”
W wymiarze politycznym były to wybory bez znaczenia. Rządzić będzie ta sama koalicja, z tym samym programem, mając naprzeciw niemal tę samą opozycję. Jednak w wymiarze metapolitycznym to jedno z największych wydarzeń od 1989 r.
Wybór Anny Grodzkiej na posłankę ma chyba większe znaczenie, niż wynika z pierwszych reakcji. Wiadomo: sensacja. Może to zwiastun następnej transformacji w Polsce. Tym razem – kulturowej.
Każdy może sobie ściągnąć Ukraińca do pracy. Każdy może też go oszukać. No bo przecież ktoś nam musi zbudować ten kapitalizm.
Jak to jest, że w kraju, który przeżywa swoje najlepsze lata w historii, aż tylu ludzi czuje się przegranymi? I jak to pogodzić z faktem, że w sklepach jesteśmy bardziej rozrzutni niż konsumenci z dużo bogatszych krajów?
Z ostrożnego strażnika inflacji Europejski Bank Centralny zmienił się w śmiałego strażaka gaszącego pożary w całej strefie euro. Ale czy to wystarczy, by ocalić unię walutową?
Ostre oszczędności budżetowe to niezwykle bolesne i mało efektywne narzędzie ograniczania długu publicznego. Sęk w tym, że często jedyne, jakie można zastosować.
Czy Polacy, którzy nie spłacali regularnie pożyczek w Niemczech, będą mieli problemy w naszych bankach? Biura informacji kredytowej z obu krajów zaczynają współpracę. Komu ona pomoże, a komu zaszkodzi?
Samochody stają się coraz bardziej skomplikowanymi cudami elektroniki i nowoczesnych technologii. Ku radości miłośników iPada i obrońców środowiska.
Firmy oponiarskie przypominają kreatorów mody. Co sezon wypuszczają nowe kolekcje. Na czym będzie się jeździło w nadchodzącym sezonie jesienno-zimowym?
Takiej społecznej mobilizacji Ameryka nie widziała już dawno. Na razie jednak ruch Okupujmy Wall Street, poza chwytliwymi sloganami i czarem wspólnych uniesień, niewiele ma do zaproponowania.
Z końcem miesiąca Julia Tymoszenko przypuszczalnie wyjdzie na wolność. Skazanie byłej premier miało ją pogrążyć w oczach ukraińskiej opinii publicznej, a uwolnienie odblokuje teraz rozmowy o wolnym handlu z Unią Europejską.
Im bliżej członkostwa Serbii w Unii Europejskiej, tym bardziej iskrzy w stosunkach z Kosowem. Serbscy politycy znów sięgają po wyklęte słowo: „wojna”.
Po dwóch latach spędzonych w ambasadzie Ekwadoru w Londynie założyciel WikiLeaks ogłosił, że niebawem opuści miejsce, które dawało mu ochronę przed wymiarem sprawiedliwości.
Wynaleziona w XIX w. maszyna do szycia z modnej ciekawostki błyskawicznie stała się podstawowym narzędziem pracy kobiet. Uwolniła je od igły i nitki, ale nie od wyzysku.
Do walki z rakiem zaangażowano naszą naturalną odporność. Jest nadzieja, że immunoterapia obok chirurgii, chemio‑ i radioterapii wejdzie do arsenału broni przeciwnowotworowych.
Potrójne złoto i potrójne srebro. Z takim wynikiem polscy zawodnicy zakończyli europejski festiwal sportów elektronicznych. Polski e-sport rośnie w siłę. Choć nie bez przeszkód.
Życiorys Aleksandra Forda to temat na ciekawy scenariusz, który być może kiedyś powstanie. Na razie mamy trzy jego filmy.
Maddenowi nie udaje się wyjść poza ramy sztampowego thrillera w kierunku poważniejszego dramatu psychologicznego.
Naprawdę imponująca robota filmowa, z jednym tylko, ale dość zasadniczym zastrzeżeniem...
W kulminacyjnym momencie spektaklu Konrad zostaje ze swoją wizją sam, aktorzy zdejmują kostiumy, rozchodzą się do domów.
Teatr Telewizji powraca do tradycji transmisji na żywo. Cykl inauguruje „Boska!” Petera Quiltera, w reż. Andrzej Domalika.
W tej powieści bohater, a właściwie dwóch bohaterów już przekroczyło smugę cienia; są oderwani od spraw świata, od pożądań i namiętności.
Hiszpański pisarz jednych nuży, innych zachwyca.
Jak każdą dobrą książkę „Spisek” można czytać na kilku płaszczyznach. Dla niektórych to będzie zwykły thriller polityczny. Dla innych powieść prawie historyczna.
Kolekcja stworzona przez Ericha Marxa jest jednym z największych i najciekawszych prywatnych zbiorów sztuki współczesnej w Niemczech.
Znajdziemy tu elementy klasycznego country, ale też jest i rock z lekkim bluesowym aromatem.
Ta płyta to nostalgiczna wyprawa w czasy melodyjnego, szlachetnego śpiewania.
Muzyczni anarcho-punkowcy z Łodzi zrobili nie lada niespodziankę.
Polska ilustracja dla dzieci stoi dziś na światowym poziomie, ale najzdolniejsi artyści młodszego pokolenia za granicą osiągają większy sukces niż nad Wisłą.
Pośród różnych moich wstydliwych przyjemności czytelniczych niepoślednie miejsce ma czytanie listów do redakcji.
"Oglądając po raz pierwszy spektakl Piny, płakałem. Jak to możliwe, dlaczego? Bo rozpoznałem w nim siebie" - mówi reżyser wchodzącego na ekrany naszych kin dokumentu „Pina”.
Czy młody człowiek może żyć z tworzenia muzyki poważnej? Nie jest to łatwe. Decyduje nie tylko talent, ale także – może nawet przede wszystkim – szczęście.
Jeszcze nie cała polska młodzież porzuciła lekturę książek na rzecz innych przyjemności. Ci, którzy wciąż czytają, są podzieleni. Dziewczęta częściej szukają w książkach emocji, a chłopcy ucieczki od rzeczywistości.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Za swoją niepokorną twórczość Jakub Serf vel Naftali Herc Kon przesiedział w sumie kilkanaście lat, najpierw w sowieckich łagrach, potem w peerelowskim więzieniu. Do dziś dorobek poety znajduje się pod kluczem jako część akt sądowych.
Żeby w więzieniu w Rawiczu przebiec półmaraton, trzeba sto razy okrążyć kotłownię i ślusarnię.
Po wyborach lewica ma poważny problem: co zrobić z Grzegorzem Napieralskim, który, jak się okazało, do kierowania nią się nie nadaje? Propozycje są rozmaite, a wszystkie sprowadzają się do tego, żeby polityk ten zniknął i żeby go nie było.
Miała to być wizytówka ZSRR w Arktyce. Dziś opuszczona osada na Spitsbergenie chce być choć atrakcją turystyczną.