Madryt, Londyn, Sztokholm, Ateny, Tel Awiw: w krajach rozwiniętych szerzy się bunt młodych. Gniew skupia się na państwach, ale pod pręgierzem powinny też stanąć tzw. rynki. Bo to one straszą społeczeństwa i terroryzują rządy.
Piotr Kowalski, prezes agencji ratingowej Fitch Polska, o tym, jak się robi rating firm i państw, dlaczego USA mają z nim kłopot, czy agencje mogą się mylić i czy można je oszukać, oraz o tym, jaki rating ma Warszawa, a jaki PKN Orlen
W Polsce brakuje systemu opieki nad dziećmi niepełnosprawnymi i ich rodzinami. Państwowe instytucje nie wiedzą nawet, ile takich dzieci jest. O Kacperku i Justynie z Ząbek też nie wiedziano, dopóki nie zastrzeliła ich własna babcia.
Skoro w sprawie przekazania Białorusi informacji na temat prywatnego konta opozycjonisty z tego kraju złamane zostały procedury, rzeczywiście należało pociągnąć do odpowiedzialności prokuratorów z Prokuratury Generalnej, którzy podejmowali nieprawne lub nietrafne decyzje.
Rozmowa z dr. Sergiuszem Trzeciakiem, specjalistą od marketingu politycznego w Internecie, o wizerunku partii w sieci
Jak pokazują sondaże, bez SLD i (lub) PSL nie powstanie po wyborach żaden rząd. Partie te domykają wyborcze listy. Nie obywa się bez zgrzytów.
Wielu polityków nie widzi nic złego w uwodzeniu wyborców populistycznymi chwytami. Są przekonani, że w pełni kontrolują swoje działania. Ale to iluzja.
Pracująca matka to według psychologów wciąż cywilizacyjny eksperyment na kobiecym organizmie. Czy w Polsce może się udać?
Produkcja bączka, gadżetu promującego polską prezydencję, była pierwszą dorosłą pracą domową Moniki i Krzyśka, twórców bąka. I lekcją o Polsce.
W polskich więzieniach najwyższą możliwą karę odbywa obecnie dziewięć kobiet. Mówią o sobie: dożywotki. Wśród nich współzabójczyni maturzysty Tomka Jaworskiego. W więzieniu skończyła szkołę, pracuje i bardzo chciałaby zobaczyć wnuka.
Prof. Zygmunt Bauman o bezecności polityki Izraela wobec Palestyny i demokratycznej zgodzie na zamordyzm
Unia Europejska coraz gorzej radzi sobie z przemytem. Tylko na kontrabandzie papierosów traci rocznie ponad 10 mld euro. Straty Polski ocenia się na 6 mld zł.
Lepsza woda, niskopodłogowe tramwaje, autostrady i szybsze koleje – jakość życia w Polsce powoli się poprawia. Ale korzystanie z tych wszystkich dobrodziejstw kosztuje.
Lider hiszpańskiej Partii Ludowej Mariano Rajoy wie, że najlepsza strategia wyborcza w czasach kryzysu to czekać na progu domu, aż przyniosą zwłoki wroga. Nie zabiera głosu, nie ujawnia programu. Po co? Dołująca gospodarka i tak wykończy socjalistów.
Nowe drogi, rezydencje rosnące jak grzyby po deszczu, ekskluzywne hotele, centra handlowe i restauracje. Północny Irak – duma Kurdów, zarówno irackich, jak i tureckich – to na tle reszty kraju oaza spokoju. Do czasu.
170 tys. Francuzów należy do wolnomularstwa, co roku do lóż wstępuje ponad 3 tys. nowych braci i sióstr. Co robią w lożach i jaki mają związek z polityką? Podróż do serca największej obediencji masońskiej w Europie.
Dzisiejsze batalie prasowe są zapisem dramatów i przesileń współczesnej Polski. W PRL też tak bywało, czasami otwartym tekstem, częściej – na migi.
Jednych wielbicieli grzybów gubi ignorancja, drugich – nadmierna pewność siebie. Dlaczego medycyna wciąż nie pokonała potęgi trucizny muchomora sromotnikowego?
Nie tylko człowiek udomowił i hoduje zwierzęta na mięso. Całkiem możliwe, że podobnie postępują nasi bardzo dalecy i malutcy krewni.
Znaczną część filmu wypełniają zaskakujące inscenizacje melodyjnych, ironicznych piosenek o paradoksach życia na Południu.
Zupełnie przyzwoity film zamiast mieć premierę kinową, powędrował od razu na DVD.
●●●○○○
Warszawski Teatr Na Woli zaprasza na ciche pożegnanie wakacji. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu (19–28 sierpnia) już po raz 11 zgromadzi gwiazdy gatunku z całego świata.
W sierpniu, jak co roku, miłośnicy muzyki średniowiecza, renesansu i baroku mogą mieć trudności z wyborem – czekają ich aż trzy festiwale muzyki dawnej jednocześnie.
Nadmiar znaczeń i warstw przysłania to, co najlepsze w tej książce: pełne postacie kobiet.
Indridason tworzy kryminalne historie, ale w równym stopniu opisuje współczesną Islandię.
Charlesa Yu na tle gatunku wyróżnia to, że jego powieść jest właściwie postmodernistyczną metaliteraturą.
Dla wątpiących książka jest ostatecznym argumentem, że mamy do czynienia z prawdziwym arcydziełem.
Muzykowanie Trifonova jest żywe, spontaniczne, pełne młodzieńczego wdzięku.
Klimat powtórki z konwencji, którą już dobrze znamy, sprawi, że od poniedziałku zechcemy posłuchać czegoś innego.
W telewizji trwa niekończący się maraton śmiechu, przybywa festiwali dobrego humoru, na kabaret można się natknąć zarówno w filharmonii, jak i na wiejskim festynie. Cała Polska się śmieje. Z czego?
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Muzyka popularna w jednym miejscu na świecie, może być alternatywna kilka tysięcy kilometrów dalej. Przekonali się o tym uczestnicy Off Festivalu w Katowicach, owacyjnie przyjmując Omara Souleymana i Konono No. 1.
Bo męska rzecz to być daleko, a kobieca – wiernie czekać – śpiewała Alicja Majewska piosenkę Młynarskiego „Jeszcze się tam żagiel bieli”.
Trzy kroki prowadzą twórcę ku artystycznej nieśmiertelności. Pierwszy to wymyślić coś, czego nikt wcześniej nie wymyślił. Drugi – sprawić, by nie miało to charakteru sezonowej ciekawostki. Trzeci – przekonać do swej sztuki innych.
Na szczęście nikt z mojej bliższej czy dalszej rodziny nie został tam zesłany ani los w żaden inny sposób go tam nie rzucił. Od paru lat staje się jednak Syberia moim celem podróżniczym numer jeden.
Któż by myślał, stojąc na ślubnym kobiercu, że przeżyje małżonka. Ani ona, ani on nie zaprzątają sobie głowy tak ponurą perspektywą. A może powinni?
Wieś Wilkowo k. Lęborka dzierży cztery uznane rekordy świata: ma najdłuższą deskę ręcznie ciętą, stół biesiadny, cegłę ręcznie formowaną i hulajnogę. Ale inne polskie miejscowości już depczą jej po piętach. A raczej... po deskach.
Tenis, sport prestiżowy i popularny, w polskich warunkach cierpi na brak pieniędzy. Marazm będzie trwał, co, paradoksalnie, potwierdzają sukcesy Radwańskiej i Kubota.
Jest źle, a będzie jeszcze gorzej. Ojciec dyrektor Tadeusz Rydzyk ostrzegł niedawno w swoim radiu, że nadchodzą czasy, w których „będzie można strzelać do Polaków, także matek Polek oczekujących dziecka, dzieci i inwalidów”.
Londyn wybuchł. Grupy młodych, na ogół zamaskowanych ludzi, podpalających domy, samochody, rabujących sklepy. Co to było? Rewolta, zadyma, brutalny festyn? Demonstracja? Ale czego? Pytania dramatyczne – nie tylko dla Anglików.