Nieformalna kampania wyborcza PiS, zwana informacyjną, wygląda na skierowaną do ludzi bezradnych i „prześladowanych” przez totalitaryzm. W swojej przesadzie wydaje się groteskowa, wręcz bezsensowna, ale jest w niej ukryta metoda.
Kryzys strefy euro dotarł do serca unii walutowej. To ostateczne ostrzeżenie dla europejskich polityków.
Jak długo może trwać tłumaczenie 300-stronicowego dokumentu z polskiego na angielski i rosyjski?
Donald Tusk jest sympatycznym i inteligentnym przystojniakiem – w taki właśnie sposób (według CBOS) premiera widzą przyszli wyborcy. Identyczne badania zostały przeprowadzone w maju 2006 r., kiedy od pół roku funkcję prezesa Rady Ministrów pełnił Kazimierz Marcinkiewicz.
Oto parę kłopotliwych pytań, w sam raz na kampanię wyborczą: czy należało zastrzelić ibn Ladena? Czy Miller i Kaczyński powinni stanąć przed Trybunałem Stanu? Czy tortury powinny być legalne? A prostytucja, marihuana, aborcja?
Ponad 800 tys. polskich dzieci przeszło przez rozwód. Rozstanie rodziców zawsze jest bolesnym przeżyciem. A dorośli robią wiele, żeby tę traumę spotęgować.
Przybywających do Polski obcokrajowców zaskakuje poważny stosunek Polaka do pogody. Nie rozumieją, dlaczego Polak, zanim coś zrobi, musi się upewnić, jaka będzie pogoda.
Bohdan Smoleń rozpoczyna opowieść o tym, dlaczego pomaga niepełnosprawnym dzieciom: był w Krakowie taki dowcip, że dwóm facetom w środku nocy skończyła się wódka...
Dostęp do bałtyckich plaż się kurczy. Jeśli dalej będzie nam tak świetnie szło z apartamentowcami z tzw. widokiem, to Polska sama odetnie sobie dostęp do morza.
Nie będzie obiecywanej sieci dróg ekspresowych i autostrad na Euro 2012. Warto więc zapytać: dlaczego?
Kim są tajemnicze agencje ratingowe i kto dał im prawo do decydowania o losach całych krajów?
Na duńskich granicach przybędzie celników. Czy to koniec unijnej otwartości, czy jedno wielkie nieporozumienie?
Kremlowscy doradcy zaproponowali dekomunizację Rosji. Pomysł poparł prezydent Dmitrij Miedwiediew. Ale Rosjanie nie chcą, aby zabrano im Stalina, a właśnie zaczyna się okres wyborczych obietnic.
20 lat temu w Afryce Południowej zaczęła się rozbiórka apartheidu. Segregacji rasowej już nie ma, ale rasizm nie zniknął. Nie tylko po stronie białych.
Syryjskie wojsko pacyfikuje kolejne niepokorne miasta. Jest już ponad 1,5 tys. ofiar, ale większość Syryjczyków woli się nie wychylać i nie protestować.
Zjednoczenie Patriotyczne Grunwald było chyba najbardziej tajemniczą organizacją działającą w ostatniej dekadzie PRL. Próbowało łączyć idee komunistyczne i narodowe, kamuflując antysemityzm pod hasłem walki z syjonizmem.
Historia Polski lat 1945–89 zdominowana jest pytaniem: co z nami zrobiono? I refleksją ofiarniczo-martyrologiczną. To trzeba zmienić i pytać konsekwentnie: co nam się udało zrobić mimo okoliczności narzuconych i przeszkód niezawinionych?
Ziemia jest w tarapatach. Fizyk John Baez chce do ratowania jej klimatu użyć tajemniczej teorii matematycznej rodem z przedwojennego Lwowa.
Czy można wyobrazić sobie świat bez telefonów komórkowych? Coraz trudniej, bo zmieniły one nie tylko nasz sposób życia, lecz także przeorały język, dostosowując go do ograniczeń i możliwości mobilnej technologii.
Na rynku pojawia się mnóstwo nowych, mniej lub bardziej użytecznych (i zrozumiałych) urządzeń. Ta rubryka, mamy nadzieję, choć trochę pomoże zorientować się w tym gąszczu.
O kłopotach gospodarczych świata i możliwych środkach zaradczych - mówi Nouriel Roubini.
Karta za granicą może być wielkim ułatwieniem w podróżowaniu, o ile będziemy się o nią troszczyć nie mniej niż w Polsce, a przed wyjazdem sprawdzimy, jak najtaniej z niej korzystać.
Dlaczego entuzjazm Polaków wobec Unii kończy się z chwilą, gdy pada nazwa wspólnej waluty?
Młodzieżowa bajka nabiera cech niezwykle emocjonującej, filozoficznej przypowieści nie tylko o magii i okultyzmie.
Kilkaset premier, wielu słynnych gości – m.in. Terry Gilliam, Wim Wenders i Nick Cave. Od 21 lipca we Wrocławiu trwać będzie 11 Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty. Polecamy 10 tytułów, których nie wolno przegapić.
Teatry repertuarowe wyjechały na wakacje, walkowerem oddając walkę o letniego widza teatrom prywatnym i offowym. Co można zobaczyć w Warszawie?
Latem galerie nie rozpieszczają ofertą, ale są wyjątki. Dziś polecamy wystawy, które odwiedzić można na wakacyjnych szlakach.
Twardoch konsekwentnie rysuje obraz świata pełnego rozpaczy i cierpienia, w którym nawet jeżeli ktoś się śmieje, to przez łzy.
Dwa równoległe życiorysy, które się ze sobą plączą, wiążą i rozplatają.
Powieści Grimes to już klasyka współczesnego kryminału anglosaskiego. Rzecz ujmując krótko: "Pod Przechytrzonym Lisem" to lektura obowiązkowa!
Frager pianistą był niezmiernie wrażliwym, a jego wykonania muzyki Schumanna mają szczególną wartość.
Album z innych klimatów niż muzyka Armii.
Zespół Star Guard Muffin ma przed sobą przyszłość, chociaż sławę zdobył nieproporcjonalnie wcześnie.
W stulecie urodzin McLuhana świat mediów może i jest bardziej zimny, tak jak chciał kanadyjski filozof. Ale za to on sam – stanowczo coraz bardziej gorący.
Jakiś czas temu Jacek Dehnel przyznał się na łamach POLITYKI, że dostał nagrodę za pracę społeczną na rzecz Cmentarza Żydowskiego. To rzadki przypadek, kiedy twórcy chce się zrobić coś więcej, niż tylko zatopić w swoim własnym małym świecie pisania, malowania czy grania.
Norweska reżyserka filmowa, gość specjalny festiwalu Nowe Horyzonty we Wrocławiu, o emancypacji, wykluczeniu i wyrzutach sumienia.
Gdyby nie rozbiory, mielibyśmy jeden z najbardziej okazałych zbiorów malarstwa dawnego w tej części Europy. Ślady owej niedoszłej potęgi pokazuje wystawa otwarta w Pałacu na Wodzie w warszawskich Łazienkach.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
W wakacje zanurzam się w ojcowiźnie, a to pojęcie można rozciągnąć na Mazowsze, z którego historią splotły się losy Samsonowiczów.
Dziennikarka, satyryczka, autorka tekstów zmarła w czwartek w Warszawie. Miała 76 lat.
Celinę i Jarosława zabito nie dlatego, że popełnili jakieś kardynalne błędy. O tę prawdę upominają się teraz ich przyjaciele, którzy organizowali poszukiwania w Peru.
Piłka to za mało; kibice Ruchu Chorzów zorganizowali grupę przestępczą. Włamania, handel narkotykami i bójki z wrogimi klubami. W areszcie jest 14 osób, dalsze 23 to podejrzani.
Przed pływackimi mistrzostwami świata z polskiego obozu słychać, że ważniejsze niż medale są wyniki dające spokój przygotowań do igrzysk w Londynie. W kraju bez systemu szkolenia to brzmi jak alibi.
Doskonałe wieści płyną z resortu rozwoju regionalnego. Potwierdzają one wiodącą pozycję Polski w wydawaniu unijnych pieniędzy.
Poruszony recenzją Andrzeja Horubały, pisarza, krytyka, producenta i reżysera telewizyjnego, postanowiłem przeprowadzić z nim coś w rodzaju rozmowy.
Jednemu panu, który ma kandydować do Sejmu z Gliwic, Katowic lub okolic, na szybie nieczynnego sklepu spożywczego ukazał się święty.
W PRL były symbolem wielkiego świata, choć często reklamowały coś, czego w sklepach nie było. Dzisiaj młode pokolenie docenia ich artystyczny kształt i walczy o to, by neony nie znikały z ulic.