Ostatni raz spisano nas w 2002 r., jeszcze przed wejściem do Unii Europejskiej. Teraz możemy się spisać samodzielnie, dowiadując się (i ewentualnie prostując) przy okazji, co państwo już o nas wie.
Wymieniając dokonania swego rządu premier Donald Tusk przyznawał, że największą jego porażką jest walka z biurokracją. Miała się zmniejszyć, a rośnie, i to niezależnie od intencji rządu, od podejmowanych prób jej ograniczenia.
Zbliżają się wybory, więc Jarosław Kaczyński powtarza narodowe zaklęcia. Polska jest niemiecko-rosyjskim kondominium, a odszczepieńczy wirus autonomii Śląska rozsadza polskość od środka.
Dla rządów państw zachodnich rewolucje w krajach arabskich są wyzwaniem głównie politycznym, dla gazet także ortograficznym.
Nie było zamachu, ale przyczyny katastrofy są wciąż niewyjaśnione – to dominujący pogląd Polaków w rok po Smoleńsku, jak wynika z sondażu TNS OBOP, przeprowadzonego dla POLITYKI.
Michał Boni, minister w Kancelarii Premiera, o tym, co się działo po katastrofie, swojej najtrudniejszej rządowej misji organizowania uroczystości, otwieranym po pogrzebie prezydenckim sarkofagu oraz o swoich snach
Historyk prof. Paweł Machcewicz o katastrofach w Smoleńsku i w Gibraltarze, o epidemiach, strachach i polowaniach na czarownice.
Chcę mamę pamiętać nie przez pryzmat śmierci, ale życia. Poza tym nie umiem zbiorowo przeżywać. Na pewno kiedyś sami, rodzinnie, wybierzemy się do Smoleńska - mówi Barbara Nowacka.
O tym, co w nas zostanie po katastrofie smoleńskiej - mówi Tomasz Maruszewski.
„Raport o stanie Rzeczypospolitej”, firmowany przez Jarosława Kaczyńskiego, pokazuje dobitnie, że Polacy na jesieni nie będą wybierać władzy w państwie, tylko jedno z dwóch państw, które już mają swoich szefów.
Rep – reprezentant handlowy. Zawód, który rozkwitł w Polsce za kapitalizmu, ma dziś swój język i obyczajowość. Dla dziesiątków tysięcy ludzi stał się stylem życia. Niektórym życie zdewastował.
Eryk przyznał się, że zabił Krzyśka. Krzysiek okazał się księdzem.
Związki zawodowe zapowiadają protesty. Powodem jest nie tylko obawa, że interesy ich członków są zagrożone, ale przekonanie, że teraz jest na to najlepszy czas. Politycy walczący o władzę potrafią zapłacić za głosy wysoką cenę.
Przez ostatnie lata martwiliśmy się możliwą recesją, załamaniem giełdy, kłopotami banków. Ale nie martwiliśmy się o inflację. Czas sobie o niej przypomnieć.
Polska nie będzie drugą Irlandią. Ale może jeszcze zostać drugą Portugalią.
Fala rewolucji podmywa Syrię. Jeśli obecny reżim upadnie, nowy może okazać się znacznie gorszy, a na Bliskim Wschodzie zmieni się dosłownie wszystko.
Po raz pierwszy w Niemczech Zieloni obejmują władzę. I to w Badenii-Wirtembergii, gdzie od 60 lat rządziła chadecja.
Tytuł nie jest prowokacją. Słyszeliśmy to zdanie kilka razy od fińskich nauczycieli, tłumaczących, dlaczego fińscy uczniowie wygrywają w międzynarodowych testach poziomu nauczania.
W III Rzeszy zorganizowano, w całym majestacie państwa, rabunek i obrót skradzionymi dziełami sztuki. Wciąż trwa ich poszukiwanie.
Rozmowa z prof. Henrykiem Samsonowiczem, mediewistą, o tym, jak przez wieki zmieniał się stosunek Polaków do krzyżaków i czy Polska coś im zawdzięcza
12 kwietnia 1961 r. koło południa zdumiony świat usłyszał najpierw z radia, a potem z TV, że na orbitę okołoziemską poleciał i szczęśliwie z niej wrócił nikomu nieznany rosyjski pilot wojskowy Jurij Gagarin.
Co można wydedukować z tysięcy wizerunków krów, wydrapanych na skałach gdzieś na pustynnym odludziu? Polscy archeolodzy wiele sobie obiecują po tym egzotycznym znalezisku.
Zacementuj kości, wzmocnij więzadła i stawy – właśnie nadeszła najlepsza na to pora! Aura sprzyja aktywności fizycznej, w diecie przybywa nowalijek, a w skórze pod wpływem słońca – witaminy D.
Kiedy za filmowanie polskiej historii XX w. biorą się cudzoziemcy, można się spodziewać wszystkiego, tylko nie opowieści o klęsce.
Świetny film, który długo nie mógł znaleźć dystrybutora.
Pretekstem do powstania obrazów olejnych i sitodruków była wojna w Iraku.
W stołecznym Och-Teatrze postawiono przede wszystkim na humor.
Kamera rejestruje emocje ludzi najbliższych dla ofiar katastrofy w Smoleńsku.
"Drugie opowieści afrykańskie” pokazują, jak doskonałą obserwatorką jest Lessing.
Autor swobodnie porusza się po różnych epokach, nie wykluczając i czasów nam współczesnych.
Szukanie mordercy kloszardów to wyjątkowo trudna sprawa...
„Zapomnij” to kolejny znakomity strzał Basi i Zuzi.
Jest i żart, i zaduma, i uczucia, i wszystko to, czego oczekujemy od płyty.
Jak czytamy w materiałach promocyjnych – artysta od lat marzył o nagraniu takiej płyty.
Absolutnie niezbędne do funkcjonowania muzeum? Siedziba i zbiory. Tymczasem w Polsce mamy muzea i bez gmachu, i bez kolekcji. Zajmują się sztuką współczesną. I jakoś sobie radzą.
Mówiąc prosto z mostu, problem, którym chcę się zająć, brzmi następująco: dlaczego akurat krasnale ogrodowe stały się najbardziej rozpoznawalną pamiątką z Polski?
Kultura przekształca się w przestrzeń wielkiego eksperymentu, w ramach którego powstają dziś nie tylko dzieła, lecz także nowe formy życia społecznego, gospodarczego i politycznego.
W muzyce pop dominuje dziś brytyjska wokalistyka. Czy dlatego, że rodzą się tam programy typu „X Factor”? Niezupełnie. Raczej ze względu na dobre szkoły i alternatywne zaplecze.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Na stadionie w Poznaniu, jednej z czterech polskich tzw. aren Euro 2012, nie chce rosnąć trawa. I nic dziwnego.
140 dzieci w Polsce jest karmionych pozajelitowo. Wprost do żyły głównej podobojczykowej, do żołądka lub dwunastnicy. Niektóre są pozostawione przez rodziców w szpitalu. Wiele znajduje nowy dom.
Polski piłkarz ligowy się ceni i najczęściej podpisuje kontrakt na swoich warunkach. A rozwiązać umowę z winy zawodnika – to się prawie nie zdarza.
Couchsurferzy nie lubią hoteli, zabytków i pamiątek. Nocują u lokalsów, bo chcą odnaleźć poczucie więzi i zobaczyć prawdziwe życie.
Światowe media donoszą o złych nastrojach wśród amerykańskich milionerów.
Prezes Jarosław Kaczyński jest w olimpijskiej formie. Po rozłożeniu na łopatki Tuska i jego rządu zakupami w sklepie spożywczym zwrócił się w kilku słowach do wszystkich Ślązaków w Polsce.
Dla Mircei Eliadego szamanizm stanowił najpierwotniejszą formę religii, która w najczystszej postaci miała zachować się na Syberii. Dla bolszewików był to zabobon, który należało wykarczować sierpem i młotem. Dla szamanów u stóp Biełuchy – na południowym skraju Republiki Ałtaju – była to oś życia, esencja istnienia.