Despoci z Trzeciego Świata opętani są żądzą władzy doskonałej - mówi Ibrahim al-Koni, wybitny pisarz libijski.
Niezależnej od roku prokuraturze wypadałoby wreszcie pokazać, że rzeczywiście przyszło nowe. Na razie stare trzyma się dzielnie.
Po wielu miesiącach żenującego spektaklu, zawieszaniach i odwieszaniach prezesów, wybrano nową radę nadzorczą telewizji publicznej. Nowe twarze TVP wyglądają dziwnie znajomo.
Trzy tygodnie przebudzenia w Libii nie przyniosły rozstrzygnięcia. Nie gaśnie entuzjazm rebeliantów, ich szeregi zasila powracająca do ojczyzny libijska emigracja, ale jeśli ktokolwiek przejął inicjatywę, to lojaliści.
Jakim prezydentem jest Bronisław Komorowski? Niby prowadzi w rankingach społecznego zaufania, ale mówi się głównie o jego gafach. Stabilizuje polską politykę, ale czy coś do niej wnosi?
Andrzej Wajda o stałym niezadowoleniu inteligentów z władzy, o nowych Dantonach i Robespierre’ach, o polskich tęsknotach i kompleksach.
Komisja Majątkowa zakończyła pracę. Zostały po niej sieroty. Zwykli ludzie, którzy zaplątali się w jej orzeczeniach, tracąc dorobek życia. Co z nimi?
Izolacja, poniżanie, kopanie, zastrzyki za karę. Za murami szpitali psychiatrycznych panują porządki więzienne.
Liczba uczniów w szkołach podstawowych przez 10 lat spadła prawie o połowę. Ale zamknięcie jakiejkolwiek szkoły to gehenna.
Na polskim rynku bankowym trwa ożywiony ruch. Część zagranicznych inwestorów wyprzedaje nawet dobre banki, żeby ratować własne imperia.
Sejm przyjął sztandarowy projekt gospodarczy PO: ustawę o ograniczaniu barier administracyjnych dla przedsiębiorców i obywateli. Będzie mniej biurokracji, a państwo zaufa obywatelom. Czy w kraju, gdzie mało kto komu ufa, jest to w ogóle możliwe?
Starania o pozwolenie na budowę to droga przez mękę, twierdzą inwestorzy. Niektórzy pokonują ją na skróty: wykorzystują wpływy albo dają w łapę.
Afera plagiatowa ministra Karla Theodora zu Guttenberga może wstrząsnąć niemiecką polityką znacznie silniej niż wiele poważniejszych zdawałoby się skandali.
Państwo włoskie przypomina nigdy nieskonsumowane małżeństwo, w dodatku zawarte pod przymusem. Oto smutna refleksja na 150-lecie zjednoczenia.
Jak Iran reaguje na arabską wiosnę ludów?
Wolności Internetu bronić będziemy jak niepodległości – zadeklarowała Hillary Clinton. Bo Internet to więcej niż tylko medium, którym posługują się dwa miliardy ludzi. W XXI w. stał się bronią o strategicznym znaczeniu.
Mieli wszyscy siekiery, a jeden z Ryczów wyższego wzrostu miał i nóż. Wyrwałem się od nich i ukryłem się w pobliżu, w lesie. Słyszałem, jak kobiety prosiły Kamińskiego i Ryczów, żeby nie odbierali im życia. Odpowiedzieli oni na to: „Już dosyć życia dla was było”
Książka „Judenjagd” uświadamia, jak wiele o polskiej wsi nie wiemy – o jej złożonej organizacji pod okupacją i związku tej organizacji z udziałem w polowaniu na Żydów.
Proces węgierskiego żandarma wieńczy jedną z najdziwniejszych historii związanych ze ściganiem zbrodniarzy wojennych.
Na rynku pojawia się mnóstwo nowych, mniej lub bardziej użytecznych (i zrozumiałych) urządzeń. Ta rubryka, mamy nadzieję, choć trochę pomoże zorientować się w tym gąszczu.
Przed wyborami znowu zaleje nas fala sondaży – jednym spadnie poparcie, drugim wzrośnie. Czy suche liczby oddają rzeczywisty stan nastrojów? Warto nauczyć się czytać wyniki takich ankiet.
Większość nowych leków na raka działa tylko u starannie wyselekcjonowanych chorych. Dlaczego w Polsce stosujemy je na ślepo, marnując państwowe pieniądze i zdrowie pacjentów?
Woodyallenowski humor można lubić albo nie, nie sposób mu jednak odmówić przenikliwości w sprawach obchodzących każdego.
Film nowoczesnymi środkami – szybkim montażem, obrazem HD, dźwiękiem Dolby – daje odczuć to otwieranie się efektownie i przekonująco.
Utrzymana w poetyce minimalizmu metaforyczna historia przyjaźni dwóch młodzieńców.
Sztuka Fredry o młodym chłopcu szukającym przygód i sławy.
Mamy tu iatmosferę sali operacyjnej, i dyżury koordynatorów, i prywatne dramaty.
Opisuje trudną relację dominującego ojca geniusza z delikatnym, przytłoczonym, jakby pozbawionym woli życia synem.
Najdłuższe opowiadanie „Laboratorium” mogłoby być zalążkiem powieści o pierwszej pracy emigranta w Ameryce.
Władysław Bartoszewski lubi mówić, co wiadomo. Ale zawsze ze smakiem i co najważniejsze z imponującą pamięcią.
Ciekawym pomysłem okazało się zestawienie na jednej wystawie dorobku trzech polskich artystek.
Ta zbiorowa wystawa gromadzi wielu artystów, od światowych gwiazd (np. Olafur Eliasson, Ernesto Neto) po mniej znanych.
Mistrz gitary Jeff Beck oddaje cześć innemu, niedawno zmarłemu mistrzowi gitary – Lesowi Paulowi.
Czarne Pająki nie wynalazły hardrockowego prochu, ale mają tyle entuzjazmu i umiejętności, że hej.
Z Ignacym Karpowiczem, laureatem Paszportu POLITYKI w dziedzinie literatury, rozmawialiśmy niedawno, przy okazji premiery powieści „Balladyny i romanse”. Teraz prezentujemy krótki przewodnik po jego całkiem obfitej już twórczości.
Jeśli film „Jeż Jerzy” przekona publiczność, to z tysięcy czytelników obrazkowej serii zrobi setki tysięcy widzów. Oto alfabet najbardziej znanego nowego bohatera polskich komiksów ostatniego dwudziestolecia.
Z boomu na młodą polską dramaturgię z początku XXI w. zostało kilka nazwisk. Wśród nich Michał Walczak – jeden z najczęściej dziś wystawianych rodzimych autorów teatralnych.
Czy ludzie zasługują na cokolwiek?
Publiczność monachijska z entuzjazmem przyjmuje nowy spektakl, wyreżyserowany przez Grzegorza Jarzynę w Bayerische Staatsoper z wdziękiem i bez przesadnych udziwnień.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Pomysł był taki: zobaczyć, co i gdzie ocalało na Kresach. Dzięki niemu cała stawka krakowskich młodych naukowców przeżyła niezapomnianą przygodę pokoleniową.
Ania wychuchana, Krystian z dobrej rodziny. Na pierwszej randce-nierandce Krystian zamordował Anię. Do dzisiaj nikt nie wie dlaczego.
Pytanie brzmi: czy zdrowi sportowcy są dyskryminowani? Chorym zezwala się na używanie zabronionych leków, podczas gdy zdrowi muszą liczyć tylko na siebie.
Dlaczego właśnie Adam Małysz stał się bohaterem narodowym, i to w kraju, w którym sporty zimowe nigdy nie cieszyły się wielkim powodzeniem?
Fala protestów wobec rządów PO nasila się.
Prezydent Komorowski powiedział w wywiadzie dla „Newsweeka”, że jest zwolennikiem modernizacji, ale i zdrowego rozsądku, i ma nadzieję powierzyć jesienią misję tworzenia nowego rządu osobie, która zagwarantuje taki właśnie zestaw obiadowy: modernizacja na zupę i zdrowy rozsądek na drugie.
W grudniu 2010 r. został ogłoszony konkurs na szefa artystycznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Komisja Konkursowa, po zapoznaniu się z projektami i po rozmowach z 10 kandydatami, w lutym 2011 r. rekomendowała mnie na to stanowisko. Dyrektorem został jednak ktoś inny.