Czy doczesna wielobarwność i niejednoznaczność Jana Pawła II jako postaci historycznej staną się po jego beatyfikacji nieważne, znikną?
W poniedziałek Bronisław Komorowski podejmie w Wilanowie kanclerz Niemiec i prezydenta Francji.
Balcerowicz wrócił. W ciągu paru dni udało mu się ośmieszyć opozycję i narobić kłopotów rządowi. Niezły urobek jak na osobę prywatną, a właściwie jednoosobową nieistniejącą partię.
SLD myśli o współrządzeniu po jesiennych wyborach, najlepiej z Platformą. Dlatego postanowił ją ostro zaatakować, idąc w wielu sprawach pod rękę z koalicjantem rezerwowym, PiS.
Marszałek Grzegorz Schetyna zablokował projekt ustawy, która miała radykalnie zmienić sposób obsadzania władz w spółkach Skarbu Państwa. Tak, żeby szli tam fachowcy, a nie „swoi ludzie”. Głównym autorem projektu był Jan Krzysztof Bielecki.
Od tego, kto wygra próbę sił w armii, zależy dalszy los egipskiej rewolucji.
W stosunkach z Ameryką Polska zachowuje się jak sojusznik specjalnej troski. Kulisy negocjacji w sprawie Patriotów pokazują, że naszą polityką bezpieczeństwa rządzi paniczny strach przed Rosją i dziecinne marzenia o broni i bazach.
Historia śmierci Doroty pokazuje, że przemoc domowa ciągle traktowana jest w Polsce jako przestępstwo lżejszego kalibru.
Jak mogą się zaplątać losy paru młodych i znudzonych.
Prof. Mancini, medioznawca, politolog, o histerii i upartyjnieniu mediów, czy w katolickim kraju można zbudować porządną demokrację i o skandalicznym świecie.
Polska jest największym w Europie międzynarodowym przewoźnikiem towarów. Wyprzedzamy nawet Niemców. Polsko-rosyjski spór transportowy jest najlepszym dowodem tego sukcesu.
Program Rodzina na swoim, jedyna forma państwowej pomocy dla kupujących mieszkania, ma być zlikwidowany. To nie jest dobra decyzja.
Egipt wrze. Czy w rewolcie przeciw dyktatorom przyszła kolej na Hosniego Mubaraka?
To on zakręcił kurek rafinerii w Możejkach i przejął imperium Chodorkowskiego. Teraz Igor Sieczyn, wicepremier Rosji i trzeci człowiek w państwie, chce robić interesy z Polską.
Półtora roku przed wyborami prezydenckimi Barack Obama ustawia się w roli przyjaciela biznesu i obrońcy najsłabszych przed ekscesami republikanów. Powrót do politycznego centrum ma mu przynieść reelekcję.
Listów Martina Heideggera do Hannah Arendt zachowało się więcej niż tych napisanych przez nią do niego. Ona gromadziła pamiątki ich związku. On niszczył dowody romansu.
Bona Sforza, wdowa po królu Zygmuncie I, powróciła do rodzinnego Bari ze znaczną sumą pieniędzy. Na miejscu wdała się w kiepskie interesy, które przywiodły ją do śmierci. A sumy neapolitańskie stały się synonimem ogromnych wierzytelności nie do odzyskania.
Rozmowa z prof. Farishem A. Jenkinsem, paleontologiem, o tym, dlaczego wybrał taki zawód, jaką wagę ma odkrycie przez Polaków najstarszego tetrapoda i do czego może się przydać naukowcowi Winchester 220
Amerykańska kongresmenka Gabrielle Giffords, ofiara zamachu w Arizonie, żyje i wraca do zdrowia. Mimo że kula przeszyła jej mózg.
Colin Farrell gra twardego gangstera, a Keira Knightley zgwałconą gwiazdę europejskiego kina.
Film składa się z serii intymnych wynurzeń czynionych spontanicznie w ulubionym miejscu Finów, czyli w gorącej saunie.
Do zobaczenia m.in. „Hydrozagadka" i dwa krótkometrażowe filmy.
Ten tom nie tylko zbiera wypowiedzi poety, ale też mówi sporo o nas, o jego publiczności.
Munro najbardziej interesuje to, czego jej bohaterowie o sobie nie wiedzą.
●●●●○○
Kameralny, ciekawy portret pisarki w rzeczywistości rządzonej przez płytkie medialne przekazy.
Szkoda, że Perchuć nie dostał wsparcia ze strony reżysera, który najwyraźniej nie miał żadnego pomysłu na spektakl.
Intensywnością emocji na pewno nie ustępuje wcześniejszej retrospektywie Boltanskiego w CSW.
Rzadko mi się zdarza, bym słuchając nowej wersji znanej piosenki nawet przez chwilę nie zatęsknił za oryginałem.
Ten zestaw piosenek jest wyjątkowo przystępny.
Popowa superprodukcja, jakich mało znajdziemy w całym obszarze frankofońskim.
Bywają malarze, których wielbimy, i tacy, których cenimy. Holendra Pieta Mondriana częściej włączamy do drugiej grupy. Czy ogromna monograficzna wystawa w paryskim Centre Pompidou sprawi, że i jego da się polubić?
Kiedy zaczynałem pracę w teatrze, brakowało mi w nim takiej bezczelności, dosadności, jaką w latach 90. miała polska sztuka krytyczna. W tę lukę wskoczyliśmy również z powodu naszych temperamentów - rozmowa z dramatopisarzem Pawłem Demirskim i reżyserką Moniką Strzępką.
Śmierć westernu ogłaszano wiele razy, a on stale się odradza. Tym razem dzięki (anty)westernowi braci Coen „Prawdziwe męstwo”, nominowanemu do Oscara w 10 kategoriach.
Nie wierzmy muzykom, gdy mówią, że malejąca sprzedaż płyt podcina im skrzydła. Nowe strategie przetrwania na rynku muzycznym pokazują, że jeszcze nigdy nie był tak fascynujący.
„Wojnowicz popadł w obcą nam manierę przedstawiania życia takim, jakie ono jest” – pisał jeden z oburzonych rosyjskich recenzentów o autorze „Życia i niezwykłych przygód żołnierza Iwana Czonkina”.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
W minionym roku ukazało się w Polsce wiele wspaniałych książek, w tym jedna, z powodu której do dzisiaj się wstydzę. Krakowskie wydawnictwo Universitas ogłosiło pracę „Cioran, Eliade, Ionesco: o zapominaniu faszyzmu” autorstwa Alexandry Laignel-Lavastine.
Gdy słyszę, że ktoś krzyczy za mną lesba, wzruszam ramionami i idę dalej. A nawet gdybym miała zareagować, powiedziałabym: tak, lesba, i co z tego? – rozmowa z Małgorzatą Rawińską i Ewą Tomaszewicz.
Krótki przewodnik po historycznym i społecznym tle filmu „Jak zostać królem”, który wkrótce zostanie obsypany Oscarami.
Samotność to dziś we Francji jedna z największych plag społecznych.
Rewolucje są rozmaite, na przestrzeni lat wyraźnie zmieniały swoje cele, przebieg i charakter. Stosowanie przemocy od wieków miało i wciąż ma zarówno przeciwników, jak i orędowników - mówił prof. Jan Baszkiewicz.
Eksperci od Egiptu obrodzili. Wypowiadali się: Jarosław Kalinowski, Zbigniew Girzyński, Paweł Poncyljusz i wielu innych. Mnie najbardziej przekonał nasz polski turysta. Powiedział: „Biura podróży ostrzegają, że wszystko jest w porządku i nic nam nie grozi, więc jadę”. Zacytowałem, jak powiedział, bo to smaczne, ale problem jest.
Jedno z pytań, jakie sobie zadajemy, brzmi: czy Polska będzie istnieć? W „Naszym Dzienniku” próbuje odpowiedzieć na nie o. Tadeusz Rydzyk, który nie kryje, że chociaż osobiście istnienie Polski popiera, to „wszystko wskazuje na to, że idzie na zagładę”.
Ostatni list, nie ponaglenie w sprawie zalegania, nie fakturę, tylko list pisany przez kogoś do kogoś z prywatnej potrzeby, listonosz Jacek zaniósł adresatowi w październiku 2010 r., myśląc o nieuchronności, z jaką wszystko znika – wliczając zawód listonosza i potęgę Poczty Polskiej.