Alzheimer. Skutek uboczny coraz dłuższego życia. Już co czterdziesta rodzina w Polsce ma ten problem.
Portugalczycy rozwijają czerwone dywany. Barack Obama i przywódcy pozostałych 27 państw NATO zjeżdżają do Lizbony, by dać pokaz siły i otwartości sojuszu.
Blisko 50 mld zł z budżetu państwa przechodzi rocznie przez ręce ludzi, których będziemy wybierać 21 listopada. To nie jest nudne, to jest piekielnie ważne, czyje to będą konkretnie ręce.
Pierwszy raz w wyborach samorządowych będziemy mogli głosować od godz. 8 do 22. W najbliższą niedzielę wybierzemy 46 809 radnych, 1576 wójtów, 709 burmistrzów i 107 prezydentów.
Ponad 8 mln Polaków korzysta z usług bankowych przez Internet, ale wielu innych wciąż boi się spróbować. Zagrożeń rzeczywiście nie brakuje. Jednak arsenał środków bezpieczeństwa jest imponujący. Jak z niego korzystać?
Pomożemy, doradzimy, wyjaśnimy – kuszą liczne punkty finansowego pośrednictwa. Jak skorzystać z wiedzy ich pracowników równocześnie unikając pułapek?
Na rynku pojawia się mnóstwo nowych, mniej lub bardziej użytecznych (i zrozumiałych) urządzeń. Ta rubryka, mamy nadzieję, choć trochę pomoże zorientować się w tym gąszczu.
Prezes Jarosław Kaczyński jest teraz szczery do bólu. I czyści partię z tych, którzy mu w tej szczerości przeszkadzają. Jakie to daje szanse wyczyszczonym na samodzielną politykę? Niespecjalne.
Redaktor naczelny "Gazety Wyborczej" o wyczerpaniu ideowym, o tym, że nie wierzy w szanse secesjonistów z PiS oraz że Antoniemu Macierewiczowi należy się Order Orła Białego
Rząd i episkopat chcą do końca roku zlikwidować Komisję Majątkową. Choć działa od prawie 20 lat, nadal nie rozstrzygnęła 215 wniosków. A na tym nie kończą się problemy z komisją.
O zbliżającej się wymianie sędziów Trybunału Konstytucyjnego i o tym, czy mogą oni mieć swoje poglądy polityczne - mówi Bohdan Zdziennicki.
Branża prywatnej ochrony vipów przeszła przyśpieszoną ewolucję od goryla do bodyguarda. Ale nie wszyscy zeszli już z drzewa. Zresztą część vipów – też nie.
Kiedyś, narażając swoje życie, tłumaczyli dla naszych żołnierzy w Iraku. Dzisiaj trudno im wytłumaczyć, dlaczego nie mogą liczyć na godziwe życie w Polsce.
W Holandii islamiści, we Francji przestępcy, w Niemczech darmozjady – imigranci stają się kozłami ofiarnymi Europy. Czy potrzebujemy więcej przyjezdnych? I czy potrafimy ich zintegrować? Te dylematy z całym dramatyzmem staną również przed Polską.
Polska znajduje się na szarym końcu rankingu.
Fabryka Samochodów Osobowych kończy produkcję. Choć wytwarzała koreańskie samochody pod amerykańską marką, a jej właścicielem jest ukraiński biznesmen narodowości gruzińskiej, to wciąż traktowana jest jako ikona polskiej motoryzacji. Wkrótce może pozostać już tylko jej legendą.
Dwaj odwieczni rywale – Francja i Anglia – zawarli układ o współpracy przy broni jądrowej. Szkoda im pieniędzy na kosztowne bomby i samoloty. To czas, by cała Europa pomyślała o wspólnym wojsku.
Włoski premier znów stanął przed krajem z opuszczonymi spodniami, co więcej, utracił kontrolę nad Izbą Deputowanych. Rywale jak ognia boją się jednak przyśpieszonych wyborów, bo i tym razem z urn mógłby wyskoczyć Silvio Berlusconi.
Najbardziej znane plemię Afryki mierzy się z nowoczesnością. Kiedyś Masajowie wymienili odzienie ze skór na koce w szkocką kratę. Wkrótce czeka ich większa rewolucja obyczajowa.
Mija sto lat od śmierci Lwa Tołstoja. Jego książki czytają dziś prawie wyłącznie intelektualiści, ale jego życie i okoliczności śmierci powinni też z uwagą studiować celebryci.
W bitwie pod Białą Górą, 8 listopada 1620 r., wyginęła czeska szlachta; zwyciężyli Habsburgowie, którzy zaczęli niemczyć Czechy. Ta swoista utrata niepodległości została – wedle czeskiej tradycji narodowej – wynagrodzona dopiero 28 października 1918 r., kiedy ogłoszono powstanie Czechosłowacji.
Zamiast walczyć z emisją CO2, może lepiej postarać się ochłodzić atmosferę? Pojawiają się i takie pomysły, kuszące, ale ryzykowne.
Czy archeolodzy mogą pomóc w wyjaśnieniu przyczyn katastrofy smoleńskiej? Ich wiedza i umiejętności coraz częściej przydają się policji i kryminologom.
Reżyser zrealizował swój najbardziej komercyjny i konwencjonalny hit, który być może przyniesie mu sukces kasowy.
Rzadki przykład udanego połączenia poetycko-filozoficznej narracji z wyrazistym plakatowo-politycznym morałem.
Opolska realizacja scenariusza arcydzieła filmowego Viscontiego jest szeregiem mniej lub bardziej zrozumiałych scen.
Montaż pierwszorzędny, akcja mimo licznych meandrów płynna.
Zatopek to tutaj nie tylko bohater bieżni, lecz także postać uwikłana w historię swego kraju.
Dla wciąż głodnych fachowej, pozbawionej uprzedzeń i strawnie podanej wiedzy o religii.
Mimo pretensjonalności, a nawet kiczowatości niektórych fragmentów, czyta się ją jednym tchem.
Prace Matty to sztuka najwyższej próby: poetycka, fantazyjna, czerpiąca ze źródeł surrealistycznych, ale dalece wykraczająca poza ramy tego nurtu.
Chłopcy z Nashville grają bardziej jak popowi Anglicy niż rockowi Amerykanie.
Śmiało podjęty przez artystę wyścig z sobą samym kończy się porażką.
Rezultat wspólnej pracy starszych panów jest bardzo dobry, choć nieco anachroniczny.
Wśród 20 tytułów prezentowanych podczas szóstej edycji festiwalu Filmy Świata Ale Kino! (18–25 listopada) same wybitności.
19 listopada ruszył w Łodzi festiwal Nowa Klasyka Europy – pokaże, jak wystawiają klasyczne teksty gwiazdy europejskiego teatru. My proponujemy przegląd pomysłów naszych reżyserów. Czego należy się spodziewać, idąc dziś na Szekspira, Słowackiego czy Wyspiańskiego?
Żal: bardzo polskie słowo. Z żalem żegnamy jednego z najwspanialszych wyrazicieli tego odczucia, Henryka Mikołaja Góreckiego.
Ani się spostrzegliśmy, a „Paszporty” stały się poważną, dojrzałą, pełnoletnią, nagrodą - wkrótce przyznamy je po raz osiemnasty. Nominacje czas zacząć. Na pierwszy ogień idzie kategoria Film. Kto, po co i za co?
Kilka informacji o tym, kto, dlaczego i przez kogo został nominowany do Paszportów Polityki 2010 w kategorii Film. Oraz o tym, komu do nominacji było blisko, ale się tym razem nie załapał.
Za film „Matka Teresa od kotów”. "To późny debiut, ale wyrazisty i wstrząsający" - pisze Andrzej Kołodyński.
Za film „Chrzest”. "Przez brutalne obrazy przebija tęsknota za najsubtelniejszymi uczuciami" - motywuje swój wybór Barbara Hollender.
Za film „Erratum”. "Kiedyś potrafili tak opowiadać tylko Czesi" - ocenia Lech Kurpiewski.
Sterowanie programami za pomocą gestów i słów, tak jak to robił Tom Cruise w filmie „Raport mniejszości”, przestaje być wizją rodem z science fiction. Rewolucja już nadeszła, a w awangardzie zmian znów są gry wideo.
Odessa, rewolucja, Żydzi i Polacy – wszystko jak żywe. Drugi tom naszej serii Literatury Rosyjskiej to „»Armia Konna« i inne utwory” Izaaka Babla.
Simon Rattle, jeden z najwybitniejszych dziś dyrygentów, od ośmiu lat szef Filharmoników Berlińskich, w naszej serii dyryguje arcydziełami XX w.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
O tym, że Zakopane zbrzydło, a kozice odstresowują się zimą - mówi Tomasz Zwijacz Kozica.
Tenis trzyma się świetnie. Dowodzą tego rosnące premie dla graczy i świetna oprawa kończącego sezon turnieju mistrzów w Londynie.
Informacje o fałszowaniu dokumentacji szkoleniowej w 36 Specjalnym Pułku Lotnictwa, wożącym najważniejsze osoby w państwie, wstrząsnęły opinią publiczną.
Życie nie przypomina niczego, co dotychczas widziałem – mówi kowboj Leframbois w filmie Arthura Penna „Przełomy Missouri”. Pasuje to jak ulał do naszej sytuacji, jeśli chodzi o coś, co się nazywa sceną polityczną.
San Giovanni Rotondo, gdzie żył i umarł ojciec Pio, to muzeum, miejsce kultu. Pioland. Gigantyczny bazar, na którym każdy może kupić przychylność świętego.