Myślicie o tym, ale boicie się zapytać. Socjolog Radosław Markowski odważył się i zapytał: czy Polacy koniecznie muszą się dogadać i pojednać? Pytania tego rodzaju przemilczeć się nie da. Skoro padło, musi też paść odpowiedź.
O największe sukcesy, porażki i posłów prymusów zapytaliśmy wicemarszałków Sejmu z koalicyjnego PSL – Ewę Kierzkowską i opozycyjnego SLD – Jerzego Wenderlicha.
Prof. Andrzej Buko, dyrektor Instytutu Archeologii i Etnologii PAN, mówi o pracy archeologów, którymi kierował na miejscu katastrofy w Smoleńsku.
Zdobycie przez republikanów większości w Izbie Reprezentantów to koniec marzeń Partii Demokratycznej o wielkich zmianach w USA. Szykuje się wielki klincz.
Dziś już nie wystarczą idealnie przygotowane stoki i kulinarno-taneczne atrakcje, tzw. apres ski. W nadchodzącym sezonie stacje zimowe kuszą gości mnóstwem innych wabików – czasem nadal związanych z nartami, a czasem mocno zaskakujących.
Złe wieści, niemal tradycyjnie, docierają przed sezonem zimowym z Zakopanego i okolic. Za to Słowacja narciarsko rozkwita.
Zimowa oferta wycieczek pod palmy i na piasek, jaką proponują polscy touroperatorzy, jest wciąż znacznie skromniejsza od zachodnioeuropejskich, ale przynajmniej w katalogach więcej jest miejsc w naprawdę ciepłym klimacie.
Ksiądz Henryk Błaszczyk, duszpasterz służb ratownictwa medycznego, towarzyszący w Moskwie bliskim ofiar katastrofy pod Smoleńskiem, o tym, jak przebiegała identyfikacja ciał i o dzisiejszych wątpliwościach rodzin zmarłych.
PRL traktował chłopów jak wroga klasowego, dla III RP stali się ludźmi specjalnej troski. Integracja z Unią niczego w tym względzie nie zmieniła. Na wieś płyną ogromne pieniądze, które tylko utrwalają wykluczenie.
Najaktywniejszy przedstawiciel polskich kombatantów ma dopiero 55 lat. I kombatancką przyszłość ciągle przed sobą.
Słynna klapa, rąsia, buźka, goździk wróciły w wielkim stylu. Odznaczeń przyznaje się więcej niż w PRL, a polityce orderowej stale towarzyszą większe lub mniejsze skandale.
Za nieudolność, a czasem zwykłe manipulacje prokuratorów, odszkodowania wypłaca budżet państwa, czyli podatnicy. Dlaczego nikt nie sięga po istniejący w kodeksie przepis, zgodnie z którym, kto nabroił, niech sam płaci?
W sierpniu 2010 r. Jan Klusik modli się pod krzyżem smoleńskim. We wrześniu umiera. W październiku jest ekshumowany. Tak oto o skromną rodzinę Klusików znów upomina się historia Polski.
Nie zabija się ojców i matek. To wciąż wielkie tabu. Dlatego Polską tak bardzo wstrząsnęło zabójstwo Eugeniusza Wróbla, byłego wiceministra transportu, dokonane przez jego syna Grzegorza. Nie znamy jeszcze wszystkich okoliczności tej zbrodni, ale sporo wiemy o rodzicobójcach.
Długo czekali. Długo jechali z Kazachstanu. Ich nowy polski dom to dom opieki społecznej.
Polskie firmy zapragnęły własnych pól gazowych i złóż ropy. Szukają ich po całym świecie. Choć perspektywy są obiecujące, to realia na razie marne.
To nie żarty, światu naprawdę grozi walutowa wojna. Mówią już o niej wszyscy. Czy ktoś rozbroi tę gospodarczą bombę?
Z 10 mln mieszkańców Moskwa jest najludniejszym miastem Europy. Ci najbogatsi żyją tu na światowym poziomie – między rezydencjami na Rublowce, biurami w wieżowcach moskiewskiego city i ekskluzywnymi klubami w centrum miasta.
Indie planują importować wodę z Alaski. Powód? Miejscowe studnie są niemal puste, a rzeki tak zanieczyszczone, że bąbelkują metanem.
11 listopada 1918 r. wrył się w pamięć świata zachodniego, choć nie z powodu przybycia Józefa Piłsudskiego do Warszawy. Tego dnia podpisano zawieszenie broni podczas I wojny światowej.
Zawsze podkreślałem rolę „Solidarności” – mówił Hans-Dietrich Genscher w rozmowie z Adamem Krzemińskim.
W ciągu ostatnich milionów lat regułą były okresowe zlodowacenia, a zmiany klimatu następowały bardzo szybko. Czy tak będzie w przyszłości?
Rozmowa z prof. Marią Siemionow z Cleveland Clinic w Ohio o pasjach chirurga, gwiazdorstwie w medycynie i szczegółach pierwszego na świecie pełnego przeszczepu twarzy
To nie jest film o agresywnych kibolach.
●●●○○○
●●○○○○
●●●●●○
●●●●○○
Piosenki schodzą na dalszy plan, liczy się samo zanurzenie w dźwięk.
W stronę bardziej złożonej rytmiki i brzmień nieco bardziej dramatycznych.
Seria piosenek w klimacie retro.
Doroczny łódzki Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Indywidualności Muzycznych im. Aleksandra Tansmana, odbywający się tym razem po raz ósmy, wchodzi w swoją drugą festiwalową odsłonę.
Czy malowanie po murach to sztuka? Spory toczą się od dawna i nieco spowszedniały, ale teraz mają szansę na nowo odżyć za sprawą dwóch najnowszych wydarzeń: polskiej książki i angielsko-amerykańskiego filmu.
Bardzo chcę się pochwalić polską muzyką.
Nowa, bardzo ciekawa powieść Głowackiego o Jerzym Kosińskim „Good night, Dżerzi” opowiada i o genialnym manipulatorze, i o człowieku, którego dręczyły demony przeszłości oraz własna wyobraźnia. Przede wszystkim opowiada o jego ofiarach, czyli kobietach.
Któż nie słyszał o Trzech Tenorach? Któż ich nie słuchał? Kolejnym bohaterem naszej kolekcji jest najwybitniejszy z nich, Plácido Domingo.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Mieliśmy wielkie sukcesy indywidualistów: Komedy, Stańki, Namysłowskiego. Ale nie było w polskim jazzie i jego okolicach generacji zespołów, które za granicą poruszałyby się równie swobodnie co te dzisiejsze.
Literacka kariera Aleksandra Sołżenicyna zaczęła się od publikacji w 1962 r. na łamach czasopisma „Nowyj Mir” niewielkiej powieści „Jeden dzień Iwana Denisowicza”. Od niej też rozpoczynamy nową serię wydawniczą POLITYKI.
- Buntuję się przeciwko temu, żeby traktować życie jako egzystencjalny dramat. A myślę, że jesteśmy mistrzami w obrzydzaniu sobie życia - mówi prof. Alina Brodzka-Wald, polonista z PAN.
Czy statua Chrystusa, która stanęła w Świebodzinie, jest plagiatem pomnika z Rio de Janeiro? Raczej dość przeciętną imitacją. Warto jednak porównać oba te dzieła oraz ich twórców.
Sąd Najwyższy wydał właśnie wyrok w sprawie przerywania reklamami głośnych telewizyjnych widowisk „Gwiazdy tańczą na lodzie” i „Przebojowa noc”, emitowanych przez TVP w 2008 r.
Pola ziemniaczane, tak jak Krzemowa Dolina w Ameryce, mają być – ogłosił prezydent Aleksander Łukaszenka – kołem zamachowym białoruskiej gospodarki.