Żyjemy w mroku tajemnic, w gąszczu klauzul „poufne”, „tajne”, „ściśle tajne”. Mania tajemniczości powoduje skutek odwrotny do zamierzonego – nawet prawdziwe tajemnice są bezustannie ujawniane, a to, co powinno być jawne, jest przed opinią publiczną skrzętnie skrywane.
Wyobraźmy sobie dwa scenariusze. Pierwszy, że Polską rządzi Jarosław Kaczyński, po Smoleńsku, po krzyżu i po Łodzi. I drugi, że Kaczyńskiego w polityce już nie ma.
Już wiemy, czym będzie zajmować się Polska podczas swojej prezydencji w drugiej połowie 2011 r.
Kampanią przed wyborami samorządowymi nie interesowałem się w ogóle do czasu, gdy przypadkiem zobaczyłem w telewizorze występ kandydata PO na radnego Bemowa, odzianego w rycerski hełm i pelerynę.
W Sejmie trwają prace na projektem Andrzeja Czumy (PO) o prawie dostępu obywateli do broni. Szef SLD Grzegorz Napieralski chce przygotować kontrpropozycję pod hasłem „Zero broni”.
Odbierając dowód, każdy 18-latek otrzymywałby egzemplarz konstytucji, a także flagę złożoną w ładnym etui i hymn na odpowiednim nośniku. Uroczystość miałaby się odbywać kilka razy w roku, na sesji rady gminy.
Podobno demokracja w Polsce znów jest zagrożona. Może nawet komuna wróciła i o 19.30 trzeba będzie demonstracyjnie wychodzić z domu? Wszystko to z powodu pozbawienia Jacka Karnowskiego stołka szefa telewizyjnych „Wiadomości”.
MSZ zmienia kurs wobec Litwy. A ja w tej kwestii udzielam wsparcia polityce zagranicznej. Pod warunkiem jednak, że na plan pierwszy wyjdzie bój o kołduny.
Przed wyborami samorządowymi partie próbują nowych sojuszy, podbierają sobie lokalnych liderów, badają wpływy w terenie. W tym roku dochodzi do tego stan politycznej wojny.
Ewa Kopacz, minister zdrowia, o reformach w lecznictwie, dobrych i złych szpitalach, zarabianiu przez zakażanie i o codziennym młotkowaniu osoby ministra
Po zabójstwie łódzkiego działacza PiS dramatycznie wzrosło zapotrzebowanie polityków na obstawę funkcjonariuszy BOR. Nie we wszystkich przypadkach ma to sens.
Marek Rosiak nie był politykiem. Po jego śmierci politycy nie potrafili tego uszanować.
Władze Platformy Obywatelskiej pogodziły się ze stratą Kazimierza Kutza, swojej śląskiej lokomotywy wyborczej, a on obiecał, że choć będzie u siebie wspierał Janusza Palikota, to na wojnę z PO nie pójdzie.
Minister zdrowia zawiesiła Ryszarda Andrzejaka, rektora wrocławskiej Akademii Medycznej, za plagiat. Uczelnia nie tym jednym słynie. Liczne intrygi i afery pogrążają ją od lat.
Światowy przemysł elektroniki domowej przechodzi do trzeciego wymiaru. Jest już technologia, przybywa filmów, programów i gier. Czy pojawią się nabywcy?
Janusz Urzędowski, znany producent okien, zawiadamia ABW, CBŚ i premiera, że stał się ofiarą wielkiego przekrętu. Sprawcami mają być: były prezes jego firmy oraz jej partner biznesowy.
Dotąd PO i rząd powolne tempo gospodarczych reform tłumaczyły groźbą prezydenckiego weta. Teraz to usprawiedliwienie przestało działać. A rząd lekceważy głosy krytyczne wobec jego polityki ekonomicznej.
Amerykanie wybrali 112 Kongres Stanów Zjednoczonych. Nowi senatorowie i kongresmeni zajmą niebawem okazałe biura w Waszyngtonie, ale do stolicy będą tylko dojeżdżać, bo amerykańscy wyborcy trzymają swoich przedstawicieli na krótkiej smyczy.
Ras-le-bol, przebrała się miarka – mówią Francuzi, gdy mają czegoś serdecznie dosyć. Protesty przeciwko reformie emerytalnej osłabły, ale wściekłość na Nicolasa Sarkozy’ego tylko wzrosła. Od 30 lat żaden prezydent Francji nie miał gorszych notowań.
Anioł śmierci czy ofiara wymiaru sprawiedliwości? Włoski Sąd Najwyższy uniewinnił w piątek Amerykankę Amandę Knox i Włocha Raffaele Sollecito, skazanych wcześniej na lata więzienia za zamordowanie brytyjskiej studentki Meredith Kerche.
Polscy przywódcy partyjni nigdy nie zasłużyli na tytuł Bohatera Związku Radzieckiego, musieli się zadowolić Orderem Lenina. Mieli czego żałować – bogate przywileje Bohatera ZSRR wciąż są w mocy.
Ray Kurzweil, amerykański wynalazca i futurolog, o nadchodzącej inteligencji niebiologicznej, zawładnięciu energią Słońca i o żywności bez zabijania zwierząt
Dbanie o czystość nigdy nie było mocną stroną Polaków, ale w sezonie jesiennych przeziębień i grypy nabiera wyjątkowego znaczenia.
Film jest jednym z najlepszych, jakie w tym sezonie przyszły do nas z Ameryki.
4–14 listopada: gościem honorowym imprezy będzie Aleksiej Bałabanow, jeden z najciekawszych reżyserów współczesnego kina
Clooney spisuje się znakomicie, dawno nie widziałem go tak skupionego, wiarygodnego w każdym geście.
Nie mając pomysłu na całość, reżyser miesza style i znaki.
Powinniśmy dogadzać sobie „mało, ale często” oraz nauczyć się doceniać przyjemności alternatywne wobec seksu.
W tej niewielkiej książeczce esej podróżny zamienia się w esej religijny. Taką podróż warto odbyć.
Kepler nie tylko tworzy ciekawą intrygę kryminalną, ale również stawia pytania dotyczące roli psychologii.
Spis najważniejszych wystaw, które do końca 2010 r. trzeba zobaczyć.
Lewis w bardzo dobrej formie wokalnej, wspomagany przez mocno brzmiący zespół z pięknymi chórkami.
Impet, z jakim zdobywają sobie popularność, wkrótce może im zapewnić status samodzielnej gwiazdy mocnego rocka.
Ten album to tylko i wyłącznie głos, a autor wpisał się w bogatą tradycję polskiego beatboxingu.
Najbardziej znani i cenieni twórcy kina Dalekiego Wschodu nieprzerwanie odnoszą międzynarodowe sukcesy. Ich najnowsze filmy, pokazane na festiwalu w południowokoreańskim Pusan, zaskakują kombinacją nowych form i rozwiązań.
10 najmodniejszych dziś terminów świata nowej muzyki pokazuje, że dla młodych twórców problemem numer jeden są duchy przeszłości.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Już za tydzień ukaże się pierwsza książka w naszej nowej serii wydawniczej Współczesna Literatura Rosyjska. Zaczynamy od „Jednego dnia Iwana Denisowicza” Aleksandra Sołżenicyna. W kolekcji znajdą się dzieła sławne czy wręcz legendarne, ale również dotychczas mniej w Polsce znane.
Halo Kraków, kradnę wam na chwilę Stryjeńską. Ale oddam. Halo Zakopane, czy mnie słyszycie, Stryjeńską do Warszawy przenoszę. Ale krzywdy nie zrobię.
Był też pianistą, kompozytorem, dyrygentem. Ale przede wszystkim był Mścisław Rostropowicz fenomenalnym wiolonczelistą. Kolejna płyta naszej serii pokazuje, jak pięknie grał.
Elizie przyśniło się, że człowiek uciekł ze szpitala, ale potem wrócił, bo to było jedyne miejsce w życiu, gdzie na niego czekali. Z tego snu powstał prawdziwy scenariusz.
Czasem to dzieci zostawiają rodzicom testament, a ten pomaga dalej żyć nie tylko ich rodzicom, ale i ofiaruje lepszy los innym dzieciom.
Zanim Centrum Nauki Kopernik można było uroczyście otworzyć i przekazać do użytku, należało je sprawdzić – dopuszczając do mechanicznych urządzeń i modeli prawdziwe dzieci. Fachowo nazywa się to ewaluacją. Centrum ewaluację przetrwało.