Zabójstwo w łódzkim biurze poselskim PiS, niezależnie od stanu poczytalności i motywów sprawcy, zostało wpisane w polską wojnę plemion. Ten konflikt nie ma zaplanowanego końca.
My ciał nie liczymy – tak brzmiała przez lata odpowiedź amerykańskich generałów na pytania o liczbę ofiar cywilnych wojny w Iraku.
Wszyscy są zgodni, że sprawa mordu łódzkiego pokazała dużą sprawność służb PiS, które już w niecałą godzinę po tragedii znały nazwiska osób odpowiedzialnych za nią.
Wielkie czasy wymagają wielkich ludzi – wiemy to od Jarosława Haška.
Odbierając, w obecności Prezydenta RP, Marszałka Sejmu i najwybitniejszych przedstawicieli naszego zawodu tytuł Dziennikarza 20-lecia powiedziałem, że czuję się zaszczycony i trochę zawstydzony. Rzeczywiście, ta nagroda ma taki ciężar, że muszę się nim podzielić.
Andrzej Leder, filozof kultury, psychoterapeuta, rozmawia z Jackiem Żakowskim o przemocy w życiu publicznym i o tym, jak politycy radzą sobie z emocjami
Debata o sensie funkcjonowania biur poselskich byłaby nie na rękę wszystkim ugrupowaniom. Lepiej więc im jej nie podejmować.
Niedługo rozstrzygnie się, w jaki sposób zostaną uregulowane w naszym kraju procedury medyczne zapłodnienia pozaustrojowego. Finał tej sprawy będzie ważnym probierzem postępów, jakie czyni w Polsce liberalna demokracja.
Rozmowa z dr. Pawłem Grzesiowskim, ekspertem w dziedzinie profilaktyki zakażeń
Piszemy o studniówkach już teraz, mniej więcej na sto dni przed wydarzeniem, bo może ktoś się jeszcze opamięta. Studniówkowa tradycja zaczyna zahaczać o szaleństwo.
Przykuty do łóżka gangster Jan R. od siedmiu lat robi wszystko, by jego proces trwał jak najdłużej. Jednocześnie skarży się do Strasburga na nieludzkie traktowanie w areszcie. I znalazł orędowników.
Agnieszka dowiedziała się o ciąży miesiąc po rozpoczęciu studiów, Gosia po pierwszej sesji, a Aleksandra na czwartym roku. Po początkowym szoku każda z nich uznała, że studia to najlepszy czas na macierzyństwo.
Biedniejsi gonią bogatszych – to nie tylko zaklęcia głoszone przez unijną biurokrację, to także rzeczywistość potwierdzana przez statystyki. Zaciera się podział na stare i nowe państwa członkowskie, choć na pewno wolniej, niżbyśmy chcieli.
Polskie firmy kosmetyczne są przejmowane przez zagraniczne koncerny. Tę sytuację wymusza handel. Wielkie sieci mają dziś na rynku do powiedzenia więcej niż klienci. Skwapliwie też z tego korzystają.
Dramatyczną decyzją o wpompowaniu w gospodarkę ponad 400 mld dol. Japonia zaskoczyła świat. Niegdyś obiekt podziwu, zazdrości i strachu, dziś adresat ironicznych komentarzy. Nie do końca jednak słusznych.
Dwa miliony Polaków muszą uważać. Ich przeterminowane długi wynoszą już ponad 22 mld zł i coraz częściej trafiają do windykatorów. A ci, balansując na granicy prawa, zrobią wszystko, by je odzyskać.
W Delaware widać całą dynamikę tegorocznych wyborów do Kongresu. Gładcy demokraci walczą z prawicowymi radykałami, którzy pokonali umiarkowanych republikanów. Kto wygra?
Rok po powołaniu Catherine Ashton rusza sieć 140 unijnych ambasad. Nie wiadomo tylko, co będą robić, bo Europa wciąż nie ma wspólnej polityki zagranicznej.
W Austrii sponsoruje Operę Wiedeńską i przyjmuje kanclerzy. W Izraelu prokuratura podejrzewa Martina Schlaffa o nielegalne finansowanie czołowych polityków.
Niedzielny poranek 29 października 1950 r. olbrzymia część Polaków zapamiętała do końca życia. Wszyscy bowiem trzymający oszczędności w bieliźniarce obudzili się – w wyniku wymiany pieniędzy – o dwie trzecie ubożsi!
Aleksander Macedoński – pijak, homoseksualista, okrutnik, ale też genialny strateg i polityk. Poza zagadką śmierci wiemy o nim wszystko. Tylko czy to wszystko prawda?
Czy w Polsce osoby dotknięte rzadkimi schorzeniami mogą liczyć na pomoc, którą deklaruje resort zdrowia? Zbyt często brakuje tu wyobraźni i dobrej woli.
Główną atrakcją czwartej edycji festiwalu Pięć Smaków (26 X–1 XI), poświęconego prezentacji najnowszych osiągnięć kina Dalekiego Wschodu, będzie retrospektywa kinematografii południowokoreańskiej.
Jego skromne, intymne filmy porównywano do poezji haiku, powściągliwą poetykę wielokrotnie naśladowano (Bresson, Rohmer)
Ten najczęściej nagradzany ostatnio dokument tego roku to niezwykłe przeżycie estetyczne.
Pozbawiony sentymentalizmu, oszczędny w środkach spektakl zostawia widzów porażonych, w ciszy, ze ściśniętymi gardłami.
„Rok potopu” jest bez wątpienia jednym z najważniejszych tegorocznych przekładów.
Jaki jest bilans emigracji? W tej powieści wydaje się, że jednoznacznie pozytywny.
Nawet najbardziej otwarte i liberalne społeczeństwa, jak Holandia, zamykają się na obcych. Co się stało?
Na 60 rocznicę swoich urodzin fotografik Chris Niedenthal przygotował wystawę, która zaskoczy miłośników jego dokonań.
Młynarski junior namawia Gabę Kulkę do wspólnego nagrania nowych wersji starych piosenek Młynarskiego seniora.
W oczekiwaniu na kolejny album nagrodzonego Paszportem POLITYKI Skalpela mamy płytę solową Igora Pudło, połowy tego duetu.
Głos na granicy desperacji, krzyku i rozpaczy, nic sobie nie robi z takiej czy owakiej konwencji
Miało być zupełnie inaczej. Inne jury, inny sposób oceniania, inni uczestnicy – tyle talentów naraz dawno tu nie było. Ale emocje towarzyszące końcowemu werdyktowi pozostały podobne.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Paul Gauguin w Tate Modern to jedna z najbardziej efektownych londyńskich wystaw ostatnich lat. Jest co oglądać, ale i nad czym podumać. A długie kolejki przed kasami galerii ustawiają się od samego rana.
Było ostatnio o Cesarsko-Królewskiej nudzie, a teraz będzie o smutku, melancholii, spleenie czy – zważywszy na język urzędowy połowy cesarstwa – weltszmercu.
Dlaczego badacze kultury tak intensywnie zajmują się codziennością?
Kolejny bohater naszej serii to Światosław Richter, artysta jedyny w swoim rodzaju, jedna z największych postaci w sztuce rosyjskiej XX w.
O urokach życia na odludziu, popkulturze, która zastępuje dziś religię, i o nowej, karkołomnej powieści „Balladyny i romanse”
Wasilij Wasiljewicz Popow z jakuckiej tajgi wyłuskuje miejsca, gdzie przed wiekami żyli ludzie. Odnajduje tam średniowieczne grobowce bogatych tojonów (panów), tajemnicze sarkofagi szamanów i rytualne groby koni, krów i psów. Od razu zgadza się, że warto szukać na wzgórzu za wsią Appany, gdzie przez sześć lat mieszkał Wacław Sieroszewski.
Reklamy realizowane najnowszymi technikami cyfrowymi są już wszechobecne. Czy stały się przez to bardziej atrakcyjne i skuteczne?
Nawet Duńczycy przyznają, że Karolinie Woźniackiej w dojściu na tenisowy szczyt pomógł polski charakter.
Uwielbiała jeździć na łyżwach, tańczyć, grać na skrzypcach. Uwielbiała obserwować, jak upływa czas. Do ostatniej chwili jej życia opiekowali się nią dwaj dorośli synowie.