Smoleńska ofensywa ruszyła. Katastrofa i krzyż przed prezydenckim pałacem to obecnie kluczowe elementy polityki Jarosława Kaczyńskiego. Czy to eksplozja tłumionych po katastrofie uczuć? Czy przemyślana strategia partii?
Na EuroPride, pierwszą homoparadę w Europie Wschodniej, przyjechało 10 tys. uczestników z całego świata. Chcieli wesprzeć gejów w Polsce i byłych demoludach. I ciekawie spędzić czas w homofobicznym, bo taki mieli obraz, kraju.
Otwartą niechęć do seksualnych mniejszości demonstrują już tylko radykalni prawicowcy. Ale duża część społeczeństwa, choć deklaruje tolerancję, nie może powstrzymać się od uśmieszków i chrząknięć.
Jarosław Kaczyński obarcza moralną odpowiedzialnością Tuska za śmierć prezydenta. Niemal mówi wprost: zabili mi brata. Bucha oskarżeniami jakby dopiero teraz mógł wykrzyczeć swój ból.
Po ostatnich powodziach zabrzmi to paradoksalnie, ale Polska musi odbudować swoje zasoby wodne: jest pod tym względem na szarym końcu Europy.
Polityczna nadpobudliwość Kościoła w i po kampanii prezydenckiej – to poważny problem dla polskiego katolicyzmu i naszej demokracji.
Marcin Dubieniecki: syn funkcjonariusza peerelowskich służb, ateista, biznesmen hołdujący zasadzie, że czego prawo nie zabrania, jest dozwolone.
Sześcioletnia Asia, dzięki terapii, powoli zapomina o „zabawach” z tatą. Tata Asi jest sędzią. Może dlatego wymiar sprawiedliwości zachowuje się tak, jakby też chciał o nich zapomnieć.
Najsilniejszy nerwowo był Jarek, który umierał dla bogactwa. Więc zdecydowanie przechylił tę trumnę, aż ciało wypadło na brzuch.
Nowoczesne technologie zmieniają sposób, w jaki planujemy urlop, podróżujemy i wypoczywamy. Mogą ułatwiać życie. Ale równie dobrze sprawić, że wakacje staną się koszmarem.
Polska energetyka ledwo zipie. Dziś prądu może zabraknąć z byle powodu – choćby dlatego, że zrobiło się gorąco. Trzeba od nowa zelektryfikować kraj, bo inaczej będziemy siedzieć przy świeczkach.
Przypisywany Niemcom rozsądek będzie im bardzo potrzebny, gdy Bundestag zaakceptuje ostre cięcia budżetowe zaplanowane przez kanclerz Merkel.
Pożyczyć nieznajomemu pieniądze przez Internet? Dlaczego nie. Nie jest to takie niebezpieczne i można na tym zarobić.
Jubileuszową 10 edycję największego festiwalu filmowego w Polsce Era Nowe Horyzonty we Wrocławiu (22 lipca – 1 sierpnia) otworzy film "O bogach i ludziach”, nagrodzony w Cannes dramat Xaviera Beauvoisa.
●●●●●○
Latem artyści pakują walizki i plecaki i ruszają za turystami w plener.
Nie lepiej jest z aktorstwem. Broni się jedynie Jan Englert w głównej roli profesora Kadara
●●●○○○
Wydawało się, że autor tak odlotowych fabuł musi być postacią ciekawą. Wydawało się.
Plotki, anegdoty, donosy...
●●●●○○
Wieloletni profesor warszawskiej ASP większość swoich obrazów nazywał pejzażami, ale to za mało.
Przegląd twórczości Bossa z różnych momentów artystycznej drogi. Na żywo.
M.I.A. jest ciągle ważną postacią świata muzyki, ale nie daje już powodów, by ją kochać.
Trwa rywalizacja polskich miast o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Jak wyróżnić się w wyrównanej walce? Można skorzystać z doświadczeń innych – choćby niemieckiego Essen.
Wakacje, upały, ludzie bardziej rozebrani. Wymarzony czas na artykuł o goliźnie w teatrze, zwłaszcza że pojawił się nowy trend: teraz na scenie rozbierają się mężczyźni.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Rozmowa z francuskim reżyserem filmowym Xavierem Beauvois, którego dramat „O Bogach i ludziach” otwiera festiwal Era Nowe Horyzonty we Wrocławiu
Impreza polonijna nie może się obyć bez górali. Parzenice, kapelutki, ciupagi to część „naszego dziedzictwa narodowego” (w cudzysłowie będę pisała zbitki językowe, których używamy, ale których nikt nie rozumie).
Ropę, zwaną u nas skałolejem, czerpano i wykorzystywano od wieków. Ale dopiero wydestylowanie z niej nafty dało początek przemysłowi naftowemu. W połowie XIX w. gorączka naftowa ogarnęła Galicję. Warto wybrać się na wędrówkę trasą pamiątek po jednym z pierwszych w świecie naftowych zagłębi, na szlak od Gorlic po Lwów.
Śląsk szybciej dostał swoją konstytucję niż sama Rzeczpospolita. Dlaczego młode państwo rezygnowało z części swoich uprawnień na rzecz regionu? Jak Ślązacy wykorzystali autonomię?
Nas, ssaki, z ośmiornicami łączy wiele: inteligencja, skłonność do zabawy, ciekawość świata, oko działające jak kamera, używanie narzędzi, a nawet... wzwód.
Krztusiec, zwany dawniej kokluszem, kontratakuje. Uznawany za chorobę dziecięcą, uderza w starszych. To oni najczęściej zarażają dzieci, na przykład pocałunkami.
Co piąty świętujący wygraną Hiszpanii na mundialu jest bezrobotny. Wielkie zwycięstwo ma teraz pomóc wyjść z wielkiego kryzysu.
Zanim zaczniemy korzystać z naszego gazu, spójrzmy na Kanadę – ma gaz łupkowy i doświadczenia. Nie wszystkie są pozytywne.
Zebranie milicjantów zaczyna się od deklaracji wierności fladze amerykańskiej. Wszyscy stają na baczność. Z prawą ręką na sercu powtarzają słowa patriotycznego ślubowania.
O sławie, przyjemnościach życia i dziwnych rodzicach - opowiada "POLITYCE" Vanessa Mae, słynna brytyjska skrzypaczka.
Młodzi ludzie, którzy potrafili przetrwać kurs balsamowania zwłok, muszą jeszcze dotrwać do czasu, gdy polski rynek funeralny nabierze życia.
Ludzie padali jak muchy, ale nie od ciosów wroga. Pokonał ich tropikalny upał, nieziemski tłok, godzinne kolejki po napoje, wielokilometrowe korki. Naród tłumnie zjechał na 600-lecie bitwy ufając, że będzie można obejrzeć średniowiecze, ale w warunkach XXI w. Organizatorzy zadbali jednak, aby wszystko było dopasowane do realiów z epoki.