Jak rozgromienie krzyżaków w bitwie grunwaldzkiej nabrało siły mitu narodowego.
Polska polityka, po najdziwniejszej kampanii w historii, wraca w stare koleiny. Z tą tylko różnicą, że miejscem najważniejszej bitwy będzie Smoleńsk.
Ledwo Komorowski wygrał wybory, już Jarosław Kaczyński mówi dla „Rzeczpospolitej”: „PO ulega pokusie nieograniczonej, wyjętej spoza kontroli społecznej władzy”.
Minister Jacek Rostowski szuka sposobów, jak zmniejszyć deficyt finansów publicznych, ale tak, by nas nie bolało. O żadnych cięciach i głębokich reformach nie może jednak być mowy.
Grzegorz Schetyna, skazany – wydawało się – na powolną polityczną śmierć, odradza się i wraca do gry. Z generała awansował na marszałka.
Palikot to nomen omen. Każdą grę nam spali – mówi poseł PO. A poseł PiS na to: Palikot to Gonikot. Jak nie dajecie z kimś rady, spuszczacie Janusza ze smyczy, żeby pogonił mu kota.
Bronisław Komorowski zaczyna wielkie meblowanie kancelaryjnej kuchni. Począwszy od tej dosłownej, która gotuje prezydenckiej parze, po najwyższych urzędników.
Ruch 10 Kwietnia walczy o smoleńską prawdę. Nie Ich prawdę (z oficjalnych komunikatów rządowo-prokuratorskich), ale prawdę Naszą. Czyli jaką?
Bronisław Komorowski z dumą powtarzał w kampanii, że ma aż pięcioro dzieci. Sztab bardzo się jednak starał, aby wyborcy nie mogli ich zobaczyć. Dlaczego?
Wybory ożywiły dyskusję na temat Polski A i B, podziału mapy na żółty kraj Komorowskiego i niebieski Kaczyńskiego. Uruchomiły też licytację, która część jest bardziej wartościowa.
Nowy Fiat Panda ma być produkowany koło Neapolu, a nie w Tychach. W Polsce zawrzało: Włosi zabierają nam Pandę, a rząd patrzy na to obojętnie!
Można dobrze zarobić, zatrudniając kobiety w ostatnim miesiącu ciąży albo urządzając pogrzeby nieznajomym. Zapłaci Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Powodzianie z Sandomierza chcą wspólnie domagać się od władz odszkodowania za poniesione straty. Mogą wygrać. 19 lipca weszły w życie przepisy, które umożliwiają składanie pozwów grupowych. Nie tylko zresztą w tej sprawie.
Aktorki nie są już tak urodziwe jak w pierwszym odcinku, co obniża to zdecydowanie jakość filmu
Polecamy film "Noce wiosennego upojenia". Choć zakazany seks pokazany wprost, bez najmniejszych ograniczeń, w pierwszej chwili może szokować.
●●●●●●
Wystawa ma za cel pokazanie zwiedzającym tego z kolekcji, co na co dzień ukryte bywa w magazynach, a jest ciekawe i ważne.
●●●●●○
Pierwsza biografia polityczna pisarza, odwołująca się do źródeł dotąd nieznanych, choćby z archiwów partii
Druga książka z naszego kryminalnego cyklu. I tym razem najważniejsze okażą się w śledztwie nie tyle poszlaki, co intuicja Wallandera, niejasne przeczucia i lęki.
Biosphere to dla fanów muzyki ambient postać niemal tak wielka jak Brian Eno. W Polsce grał w ubiegłym roku i tak mu się u nas spodobało, że wraca.
Jak co roku na warszawskim Rynku Starego Miasta we wszystkie soboty do końca sierpnia można słuchać koncertów festiwalu Jazz na Starówce (wstęp wolny).
Płyta jest świetnie nagrana, z Wujkiem Benem grają doskonali, stylowi muzycy
Grace dynamicznie śpiewa swoje melodyjne utwory, przypominając to Sheryl Crow, to znów Norę Jones.
Byli nieobecnymi ojcami i mężami, ale przede wszystkim gwiazdami filmu i teatru. Wydane ostatnio wywiady rzeki, które z nimi przeprowadzono, są zarazem świadectwem spełnienia i rozgoryczenia.
Zmieniający się festiwal w Jarocinie świętuje trzydziestolecie. Co wyrosło z tej wielkiej zadymy?
W czasie przedtraumatycznym, kiedy humor i groteska gościły na salonach politycznych, a realne problemy zamieniano na realne absurdy, Jarosław Kaczyński...
Do Henry’ego Thoreau i Roberta Pirsiga, legendarnych poszukiwaczy zen w kulturze Zachodu, dołącza trzeci: Matthew Crawford. Z wykształcenia filozof, z zawodu mechanik motocyklowy.
Polskie stacje radiowe dyskryminują polską piosenkę – twierdzą artyści. I chcą, by państwo wymusiło nadawanie ich utworów w czasie, kiedy najwięcej ludzi słucha radia. Tylko kto zmusi słuchaczy do pozostania przy odbiornikach? – pytają radiowcy.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Podróżowano nim już wcześniej, ale rangę królewskiego trakt zyskał w 1386 r., kiedy wielki książę litewski Jagiełło wyruszył z Wilna do Polski – już nie na łupieżczą wyprawę (jak dwa lata wcześniej), ale po to, by w Krakowie się ochrzcić, poślubić młodszą o 18 lat polską królową i, poza Jadwigą, posiąść także królewską koronę.
Śląskie dzieje Zakonu Niemieckiego (krzyżaków) zaczęły się jeszcze przed ich flirtem z Konradem Mazowieckim i trwają do dziś – w postaci dwóch zakonników, Polaków (!), rezydujących w Republice Czeskiej.
Słońce zapadło w długą drzemkę, z której budzi się wyjątkowo marudnie. Może to oznaczać, że w najbliższych latach Ziemia dostanie mniej energii. Jak to wpłynie na klimat?
Samice modliszek oraz niektórych pająków pożerają żywcem swoich partnerów podczas zalotów lub kopulacji. Tak dramatyczna śmierć przynosi sporo korzyści: czasem zjadającej, czasem zjadanemu.
Na rynku pojawia się mnóstwo nowych, mniej lub bardziej użytecznych (i zrozumiałych) urządzeń. Ta rubryka, mamy nadzieję, choć trochę pomoże zorientować się w tym gąszczu.
Kłótnie rodzinne o przyszły spadek po najbogatszej kobiecie Francji Liliane Bettencourt doprowadziły do niedyskrecji, które mogą obalić prezydenta. W każdym razie Sarkozy wpadł na minę.
Nawet w kraju, w którym młodzież tłumnie wypełnia dyskoteki, a szklane wieżowce wyrastają jak grzyby po deszczu, w walce o dusze często wygrywa chasydzki chałat.
Nowy niemiecki prezydent odwiedza nowego polskiego prezydenta. To dobry moment, żeby Polacy usłyszeli od Niemców: potrzebujemy waszego wsparcia. Powinniście przejąć od nas rolę sprężyny napędowej Europy.
Kiedy trzem bohaterom tej opowieści prokuratorzy stawiali zarzuty, obowiązywała opatrzona gryfem najwyższej tajności instrukcja. Tak tajna, że nie można było jej użyć jako dowodu podczas rozpraw w sądzie.
Według narodowców Dariusz Ratajczak zginął jako męczennik walki o wolne słowo. Według biegłych zmarł z powodu ostrego zatrucia alkoholem etylowym.
Wiesław Ciągło, rocznik 1960, artysta malarz z Krynicy, jest w śpiączce od półtora roku. O jego obrazy i grafiki, które wystawiał na sprzedaż w restauracji Piwnica pod galerią, toczy się sądowy spór.
Kiedy mgła wypełni nadmorskie doliny, wystają z nich tylko wieże obronne i krzyże na szczytach barokowych świątyń. W liguryjskich miasteczkach życie toczy się między wójtem, plebanem i nowym sąsiadem – Niemcem.