Wyborcy uratowali Bronisława Komorowskiego i całą Platformę. Mimo słabej kampanii rządzącej partii głosowali na Polskę, którą PO jakoś intuicyjnie uosabia, choć nie potrafi dobrze jej opowiedzieć.
W pierwszej połowie lipca do sądu w Warszawie ma wpłynąć akt oskarżenia przeciwko Mariuszowi Kamińskiemu, byłemu szefowi CBA.
Platforma po wyborach prezydenckich zyskała (prawie) pełnię władzy. Ale wysoki wynik konkurenta z opozycji, proponującego państwo opiekuńcze, może zniechęcać rządzących do radykalniejszych reform.
Głosujcie wszędzie, tylko nie zaraz za płotem lotniska, jeśli nie chcecie wykończyć członków komisji wyborczych – apelowali do uczestników największego polskiego festiwalu Open’er gdyńscy samorządowcy.
Na fali uczuć posmoleńskich przed Pałacem Prezydenckim postawiono krzyż. Stał się wzorem dla innych inicjatyw krzyżowych, dzieląc naród na Polaków prawych i lewych.
Dla żołnierzy jest jak święta, bo nie zostawiła chłopaka z amputowanymi nogami, a przecież byli tylko narzeczeństwem. Dla lekarzy i pielęgniarek jest utrapieniem, bo walczy o Pawła bez kompromisów.
Ewa Kopacz uchodziła za najtwardszą osobę w rządzie. Ale widać, że jest bardzo emocjonalna.
Ryszard Krauze ma dwa tygodnie, by udowodnić, że nie on jest winien Telewizji Familijnej pieniądze, ale ona jemu. Jeśli mu się nie uda, do jego firmy zapuka komornik po 58 mln zł. I raczej nie znajdzie tam gotówki.
Patriotyzm to piękna rzecz, ale trudna. Polskość to temat jeszcze trudniejszy. Może dlatego mówi się o niej rzadziej. Chętniej robi się z nią to, co z patriotyzmem: widowisko do masowej konsumpcji.
Wraz z falą powodziową przypłynęła do nas ponownie dyskusja, na ile zwierzęta są wrogiem człowieka. I co z nimi robić, w zgodzie z ekosumieniem, gdy mnożą się, powodują szkody, objadają nas, blokują inwestycje – bo to są główne pola konfliktów.
Za wcześnie, by zdejmować nogę z gazu, mówi Ameryka. Trzeba pilnie redukować deficyty budżetowe, odpowiada Europa przestraszona kryzysem euro. Gospodarcze priorytety już dawno nie różniły się tak bardzo po obu stronach Atlantyku.
Chcemy się ubierać światowo, ale potrawy wolimy miejscowe. Dlatego polskie firmy odzieżowe udają zachodnie, a międzynarodowe koncerny spożywcze kryją się za polskimi markami.
Wzbiera fala bankructw deweloperów, tym razem wyższa od poprzednich. Przepadają pieniądze klientów, którym polskie prawo nie zapewnia ochrony.
Ta retrospektywa wydaje się spóźniona o kilka lat.
Gra na genderowych stereotypach, jest jednak sympatyczną, salonową farsą
●●●●○○
Ostatnia w sezonie 2009/2010 premiera w Operze Narodowej przypadła baletowi.
Punktem wyjścia zrealizowanego przez m.in. Jacka Poniedziałka musicalu „Enter” był blog prowadzony przez gejowską parę
●●●●●●
Samotność starego pisarza ubarwiona przez 23-latkę.
Dzięki skrótowi dobrze zlepionych ze sobą słów i obrazów, daje nam wrażenie, jakbyśmy przeczytali z pięćset stron.
Znany dziennikarz i pisarz wziął pod lupę wirtualny bank, z jego biurową menażerią.
Organizatorzy Gali Wagnerowskiej (9 lipca, godz. 21) chcą przywrócić Richarda Wagnera sopockiej Operze Leśnej, gdzie przed wojną odbywały się festiwale jego muzyki. Wstęp wolny!
Dzieło Strawińskiego jest jakby stworzone dla tej orkiestry, dla jej młodzieńczej energii, wirtuozerii
Przy takiej energii muzycznej Tuwim staje się wieszczem, a Staff rockowym wizjonerem
Amerykanie, Brytyjczycy, Kanadyjczycy, Skandynawowie, Polacy. Tegoroczny festiwal zapowiada się imponująco.
Czym była „Odyseja”? Sequelem „Iliady”. Ale to dzisiejsza kultura rozwinęła sztukę sequelizacji do absurdu, czego kolejnym dowodem jest „Shrek Forever”.
Przewrotnie nazwali się kiedyś korporacją. Po dziesięciu latach Ha!art urósł do rozmiarów może nie koncernu wydawniczego, ale dużej instytucji polskiej kultury.
Każdy chyba podejmuje jakieś postanowienia, zazwyczaj noworoczne, często na ostrzu kaca, z bąbelkami w głowie, czasem po omacku, na ślepo, z nadzieją, że się uda, i bez wiary w powodzenie.
Janelle Monáe przebojem wchodzi na scenę jako android. Czy to manifestacja seksizmu, czy feminizm w wersji pop?
Glenn Gould był artystą wyjątkowym, więc pisze się o nim w niezwyczajny sposób.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Latem nad Bałtykiem szukamy słońca i czystego piasku. My proponujemy wędrówkę szlakiem nadmorskich fortyfikacji z XIX–XX w. i poligonów. Coraz więcej militarnych obiektów udostępnianych jest turystom, a ich tajemnice odsłaniają tajne dotąd archiwa.
Ciało gen. Władysława Sikorskiego zostało złożone w krypcie wawelskiej w 1993 r., 50 lat po jego tragicznej śmierci. To, że tam spocznie, nie było jednak takie oczywiste.
Netbooki, smartfony, cyfrowe aparaty... Gadżety pchają świat do przodu i każdy chciałby popłynąć na nowej fali elektronicznej rewolucji. Nie każdy jednak rozumie jej reguły.
Jeśli uda się opanować technologię zgazowania węgla w jego naturalnych złożach, to Polska stanie się prawdziwą potęgą energetyczną. Większą, niż wieszczą to dziś optymiści liczący na zasoby gazu z łupków.
Jerzy Buzek zbiera pochwały za obronę silnej pozycji PE we władzach Unii, ale i krytykę za zbytnie skupienie na polskich sprawach i potknięcia w kierowaniu obradami.
Australia, Finlandia, Słowacja – w ciągu tygodnia trzy państwa zachodnie postawiły kobiety na czele swoich rządów. Czy kryzys gospodarczy toruje kobietom drogę na szczyty władzy?
FBI rozbiło rosyjską siatkę szpiegowską, aresztując kilkunastu agentów. Były sceny i sytuacje jak z Jamesa Bonda. Ale kto napisał scenariusz?
O buncie, wolności i wychodzeniu z życiowych dołów - mówi Robert Brylewski lider zespołu Brygada Kryzys.
Dogging – nazwa wzięła się od angielskiego słowa pies lub prześladowanie. Pies – bo doggersi robią to szybko i poza własnym łóżkiem.
Nawet najbardziej poważne korporacje i stateczne firmy zatrudniają dziś ludzi, których do niedawna uważały za szaleńców. Wszyscy szukają innowatorów.
O tym, czy każdy może dziś zdobyć Mount Everest - mówi Ryszard Pawłowski.
846 metrów. Sześć bojowych zwierząt. Ludzi, dla których gonitwa z bykami w Pampelunie to życiowa obsesja, w ogóle to nie zniechęci. Dlaczego zamierzają ustawić się pod bycze rogi?