Wybory prezydenckie odbędą się 20 czerwca. Chociaż kampania będzie się toczyć w cieniu katastrofy, polityczne skutki wyborów będą trwały lata.
Dwa tygodnie temu Bronisław Komorowski miał prezydenturę w kieszeni. Teraz, żeby wygrać, musi udowodnić, że potrafi sprostać wyzwaniu dużo trudniejszemu niż prezydentura i jakakolwiek inna znana dotąd polityczna funkcja. Musi się sprawdzić w roli, która nigdy wcześniej w Polsce nie istniała.
Wydaje się, że w stosunkach Polski z Rosją powstało coś, co w angielskim języku politycznym nazywa się window of opportunity, nieoczekiwana okazja.
Pytanie, dlaczego zginęli właśnie oni, brzmi drażniąco. Ot, zbieg przypadków. Różne pokolenia, różne doświadczenia, poglądy, wybory, rozmaitość polskich życiorysów. Ale jest też jakaś wprawiająca w zadumę powtarzalność w losach niemal wszystkich ofiar smoleńskiej katastrofy. Szczególny moment, który zdecydował, że 10 kwietnia 2010 r. znaleźli się na pokładzie samolotu. Zwykle to moment sukcesu, kiedy osiągali to, co chcieli: pozycję, stanowisko, poczucie, że robią to, co powinni.
Tłumy oddające hołd ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem nieuchronnie przypomniały wydarzenia sprzed pięciu lat po śmierci Jana Pawła II i inne momenty żałoby narodowej, jakich w III Rzeczpospolitej, niestety, nie brakowało. Ich chłodna analiza każe z dystansem podchodzić do zachowań i haseł, które są zawsze pod ręką, gdy ludzie zbiorowo odczuwają nieszczęście.
Pogrzeb Lecha i Marii Kaczyńskich jest pierwszym wielkim polskim pochówkiem w XXI w. W XX w. żegnaliśmy naczelnika państwa i naczelnego wodza, pierwszego prezydenta, przewodniczącego Rady Państwa, urzędującego I sekretarza KC PZPR oraz trzech prymasów.
Nowe elektroniczne dowody osobiste ułatwią kontakt z urzędnikami, upowszechnią podpis cyfrowy i zastąpią inne dokumenty – obiecuje rząd. Ale najpierw trzeba przekonać Polaków, że technologiczna rewolucja nie naruszy ich prywatności.
Dopóki Kryspin się nie urodzi, będzie bezpieczny.
Matthew Lambert opowie prawdę o branży. Może to tylko spowiedź frustrata, który się nie sprawdził jako model. A może także memento dla rodziców, którzy mają śliczne dzieci.
Firmy już potrzebują nowych ludzi do pracy, ale jeszcze boją się wiązać z nimi na stałe. Modne stają się związki bez zobowiązań, czyli pracownicy tymczasowi.
Pekin sprzedaje za granicę znacznie więcej, niż kupuje od innych. Coraz częściej widać, że w grze o światowe rynki Chińczycy na różne sposoby faulują.
Jest aktor, nazywa się Paweł Królikowski, i dla niego warto zobaczyć ten film.
Losy młodego kloszarda, niedoszłego samobójcy, odmawiającego brania udziału w nowojorskiej walce o byt.
Bogaty zestaw cykli fotograficznych, zapisy wideo, rysunki oraz teoretyczne prace Kwieka
●●○○○○
Opowieść o wielkiej, obsesyjnej miłości. Oraz - już tradycyjnie - o życiu codziennym Turcji.
Opowieść o kobietach i mężczyznach, o niemożliwych relacjach
●●●●○○
Gitarzysta Guns N’Roses, Slash, poszedł w ślady Santany.
To naprawdę wyższa szkoła jazdy.
Rosyjska poetka i tłumaczka, wieloletnia dysydentka, obywatelka Polski o tym, czy gesty pojednania ze strony Rosji mogą być szczere.
Jakiej muzyki słucha Polska w żałobie? Najczęściej jest to muzyka poważna, od Chopina i Mozarta poczynając. Skutek: wielu obywateli kojarzy ją z żałobnymi okolicznościami.
Doczekaliśmy się dobrego przeglądu światowego filmu niezależnego. W Krakowie ruszył festiwal Off Plus Kamera. Ale co to dziś właściwie znaczy kino niezależne?
Johnny Cash, Neil Diamond, teraz Gil Scott-Heron – nowa generacja słuchaczy odkrywa kolejne upadłe gwiazdy sprzed lat. A widzowie kin dostają właśnie podobną historię w oscarowym filmie „Szalone serce”. Czego młodzi szukają u odległych pokoleniowo muzyków?
Tragiczna śmierć Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie, zamknęła historię tego urzędu. Warto przypomnieć jego zawiłe losy sięgające początku II wojny światowej.
Spór o budowę meczetu w Warszawie każe przypomnieć, że inicjatywę budowy okazałej świątyni podjęła w dwudziestoleciu międzywojennym muzułmańska kolonia w stolicy Polski. Wiązało się to z wielowiekową obecnością wyznawców Allaha na ziemiach polskich.
Nie mamy pewności, że nanoprodukty – substancje z cząsteczek wielkości jednej milionowej milimetra – są bezpieczne. Traktujmy je więc jak niebezpieczne – orzekła Afsset, francuska agencja bezpieczeństwa sanitarnego. Czy to zahamuje rozwój nanotechnologii, na który liczy świat?
Kilka eksperymentów na nowo rozbudziło dyskusję o istocie inteligencji. Czy może ją przejawiać prosty organizm podobny do ameby, a nawet tłuszcz?
Tylko dziewięć państw ma bombę atomową, aż 38 dysponuje uranem i plutonem o wartości bojowej. Barack Obama zgromadził ich przywódców na szczycie w Waszyngtonie.
Chcielibyśmy, żeby na każdego naszego żołnierza przypadał jeden żołnierz afgański, jednak na razie nie udało nam się osiągnąć tego poziomu. Z czasem to Afgańczycy wezmą na siebie ciężar walk - mówi szef Dowództwa Centralnego USA.
Królestwo Tajlandii pogrąża się w chaosie. Pogłębia się podział na dwa obozy: żółty i czerwony. Zwykle spory rozstrzyga tam armia, ale to nie jest dobry sposób.
Wybory egipskiego prezydenta będą dopiero w przyszłym roku, ale już dziś w kraju trwa zażarta walka o miejsce po Hosnim Mubaraku.
Węgierscy socjaliści przegrali z kretesem. Rządzili w sumie 8 lat. Zapowiadali naprawę, a oddają państwo w stanie zapaści. Zwycięski prawicowy FIDESZ ma tę naprawę teraz naprawiać.
O tym, czy przysłowia i maksymy pomagają żyć i osiągnąć szczęście.
W Europie karierę robi film „Ja, też”, w którym główną rolę gra aktor z zespołem Downa. Polacy również mają film z niepełnosprawnymi. Jego premiera odbyła się właśnie w Przasnyszu.
Jeśli widzę, że nie ma w człowieku gotowości do przyjęcia złej wiadomości, tonuję ją albo nie wyjawiam - mówi Joanna Stawińska.
Cały piłkarski świat zachwyca się Leo Messim. Poza jego ojczystą Argentyną.
W kwietniowy tydzień żałoby narodowej, na kilometrowym odcinku w obrębie Krakowskiego Przedmieścia i placu Piłsudskiego, można było spotkać grupy ludzi we wszystkich stanach skupienia.