Prawie pół miliona osób wybiera się do Turynu, by zobaczyć słynny całun z domniemanym wizerunkiem Jezusa. Pokazano go po raz pierwszy od 5 lat.
Lista kandydatów do prezydentury powoli się domyka. Brak jeszcze tylko oficjalnej deklaracji urzędującego prezydenta oraz prezesa PSL Waldemara Pawlaka.
Pięć lat pontyfikatu Benedykta XVI wzmocniło w Kościele siły antyliberalne. To dobra wiadomość dla antyklerykałów.
Szóstego kwietnia mija 20 lat od chwili uchwalenia przez Sejm ustaw o ministrze spraw wewnętrznych, Policji oraz Urzędzie Ochrony Państwa, które skutkowały likwidacją Służby Bezpieczeństwa i rozpoczęły przemianę Milicji Obywatelskiej w Policję.
Filozof mówi o Bogu i sensie życia w erze komputerowej.
Mała stabilizacja już była, pojawiła się w tytule sztuki Różewicza z 1962 r. i weszła do codziennego języka. Każda epoka ma swój własny rozmiar stabilizacji. My teraz - średni.
Czy w Polsce jest demokracja? Chyba tak. Ale czy mamy poczucie, że wpływamy na decyzje polityków?
Eurosceptycy w Polsce przestali już wojować z Unią. Niemniej strach przed jej zgnilizną obyczajową i liberalnymi eksperymentami nie minął.
System Dozoru Elektronicznego wykorzystywany jest zaledwie w 10 proc., a utrzymanie w nim skazanego kosztuje krocie. Jeśli ustawodawca natychmiast nie naprawi błędów, wrócimy do XIX-wiecznego modelu więziennictwa.
W 1995 roku wybuch w gdańskim wieżowcu zniszczył dorobek ich życia. Niektórzy stracili wszystko. Ale też coś zyskali.
Na socjalistyczną moralność, która miała obowiązywać masy pracujące, artystyczna bohema odpowiadała ostentacyjną rozwiązłością. Okresy erotycznego wzmożenia towarzyszyły też politycznym przełomom.
Armia 100 tys. opiekunek do dzieci to jedna z największych nielegalnie zatrudnionych grup zawodowych w naszym kraju. Teraz rząd chce za publiczne pieniądze wyciągnąć je z szarej strefy. Warto?
Japoński koncern spotkało to samo co niektóre z jego samochodów: pedał gazu zaciął się przy przyspieszaniu. Ślepa pogoń za wzrostem wykoleiła firmę z tradycjami.
Hazardowa komisja śledcza w krąg podejrzeń wciągnęła golfistów. Jeśli na polu spotykał się polityk z przedsiębiorcą, to znaczy, że mogli coś załatwiać. Na golfistów padł blady strach.
Jak zrobić ciekawy film o Tadeuszu Konwickim? To proste, wystarczy posadzić go przed kamerą, zadać dobre pytanie i pozwolić mówić.
Nie wszedł na polskie ekrany ponoć dlatego, że stawia poprzeczkę wymagań zbyt wysoko.
Stare dobre wendersowskie motywy
●●●●○○
Ewa Podleś jako Klitemnestra lśni w tym spektaklu jak brylant
Zamiast ateńskiego lasu mamy plan filmowy
Mnóstwo niesamowitych miejskich legend, szemranych interesów i typów spod ciemnej gwiazdy
Nasi autorzy kryminałów retro szczególnie upodobali sobie okres międzywojnia
Mistrz ekscesu filozoficznego uczy nas również, jak przeżyć „małą śmierć”
Swobodne, wyrafinowane piosenki amerykańskiej folkowej wokalistki i harfistki
Ustatkowany mąż i ojciec pokazuje, że nie stracił ostrości spojrzenia na świat
Wystawa nie burzy tradycyjnego wizerunku życia uczuciowego Polaków.
Caravaggio był zabójcą, van Gogh odciął sobie ucho, Modigliani zapił się na śmierć. Edward Hopper żył przykładnie, skromnie i bez skandali.
„Rękopisy nie płoną” – mówił Woland w „Mistrzu i Małgorzacie”. Naprawdę jednak nie tylko płoną, ale czasami nawet nie wiadomo, kto był ich autorem. Historia literatury jest pełna tajemnic i nierozwikłanych zagadek.
Kiedy grywał we włoskich westernach, mówiono, że ma dwie miny: w kapeluszu i bez kapelusza. Dzisiaj dobiega 80-tki i jest cenionym aktorem, reżyserem, producentem i muzykiem.
W 2003 r. opublikowałem zbiór debiutanckich opowiadań. Koszty druku pokrył z własnej kieszeni pewien austriacki biznesmen polskiego pochodzenia.
Pół wieku temu luksemburska rozgłośnia zaczęła nadawać niemal wyłącznie modną muzykę popularną. Na witającą z eteru formułkę: „This is Radio Luxembourg”, czekali z wypiekami młodzi słuchacze po naszej stronie żelaznej kurtyny.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Zbrodnia katyńska była jedną z głównych tzw. białych plam, jak eufemistycznie w schyłkowym okresie PRL nazywano przekłamania historyczne mające status urzędowej prawdy. Postanowili tę plamę wywabić, w ramach pierestrojki, Wojciech Jaruzelski i Michaił Gorbaczow, ale droga była kręta i daleka.
Był zapewne jedynym niedźwiedziem na świecie, którego uznano za bohatera wojennego. Przygarnięty przez polskich żołnierzy, przeszedł z armią Andersa tysiące kilometrów, by dotrzeć do Włoch, gdzie towarzyszył 22 Kompanii Transportowej w walkach o Monte Cassino.
Rozmowa z Jamesem D. Watsonem – enfant terrible współczesnej nauki, współodkrywcą struktury DNA
Na świecie toczy się spór o witaminę D. Jedni wierzą w jej antynowotworową i przeciwstarzeniową moc, inni zalecają ostrożność w dawkowaniu.
Nie ma chyba w historii starożytnej efektowniejszego przejawu geniuszu greckich uczonych niż artyleria mechaniczna. Zmieniła ona sposób prowadzenia wojny i na prawie dwa tysiące lat zdominowała sztukę oblężniczą.
Magia Nicolasa Sarkozy’ego gaśnie. Jego przeciwnicy w marcowych wyborach regionalnych osiągnęli najlepszy wynik od historycznego 1981 r.
Obama nienawidzi białych, chce odebrać im wolność i zaprowadzić komunizm! Tak twierdzi Glenn Beck, prawicowy komentator, samozwańczy obrońca prostych Amerykanów.
Fragmenty reportaży Ryszarda Kapuścińskiego z Afryki, publikowane w Polityce w latach 1960–66
Rozmowa z Arthurem Rakowskim, finansistą, synem Wandy Wiłkomirskiej i Mieczysława F. Rakowskiego, o tym, że czasem trzeba odciąć się od swoich korzeni
Kiedy „Dziennik Zachodni” ogłosił plebiscyt na najlepszego proboszcza woj. śląskiego, pastor Jan Byrt znalazł się w pierwszej dziesiątce. Jedyny ksiądz z parafii ewangelicko-augsburskiej wśród 350 kapłanów.
Wiosna w górach to najlepszy czas dla skiturowców – ludzi wędrujących na nartach. Otwiera się nawet dla nich powoli, raczej niechętny narciarzom, Tatrzański Park Narodowy. Wszak turystyka narciarska, choć na nowoczesnym sprzęcie, to tylko powrót do tradycji.