Spierając się o książkę Artura Domosławskiego, warto przyjrzeć się podobnego rodzaju dziełom wydawanym za granicą.
W przededniu dwudziestych urodzin GROM ma kłopoty. Jednostka płaci rachunek za ludzi, którzy nie potrafili powściągnąć ego, uwierzyli politykom i zapomnieli, że specjalnie traktowani nie są specjalnie lubiani.
Analizując rezultaty prac sejmowej komisji hazardowej trudno nie zgodzić się z opinią, że jej działaniami niestety ktoś steruje.
Politycy coraz mniej myślą o tym, jak się poruszać w tej depresyjnej rzeczywistości, jaka jest, a coraz częściej przechodzą do świata równoległego, gdzie Gowin i Rokita mają swoją silną formację, Arłukowicz lideruje w całkiem nowej, prężnej lewicy, przewodniczącym PiS jest uśmiechnięty Poncyljusz, a Palikot z Tuskiem smażą się w oleju piekielnym.
NATO przypomina dziś składany scyzoryk szwajcarskiej armii. Ma on kilka ostrzy, a także śrubokręt, nożyczki i korkociąg. Jeśli jednak wszystkie te zastosowania otworzyć, to trudno się nim posługiwać – powiedział Klaus Wittmann, były generał Bundeswehry, jeden z autorów koncepcji strategicznej Sojuszu Atlantyckiego.
Już Hipokrates upatrywał źródeł wszelkich emocji w mózgu, ale to dopiero słynne dzieło Darwina „O wyrazie uczuć u człowieka i zwierząt” dało początek biologicznym badaniom nad tym mechanizmem.
Prawo i Sprawiedliwość, co pokazał również ostatni kongres tej partii, wciąż nie ma wiele do zaproponowania poza krytyką Platformy. A to dziś stanowczo nie wystarcza.
Tragedia, która spotkała Krzysztofa Olewnika, na naszych oczach zmieniła się w tabloidalny, łzawy serial.
Polski sport stracił wielkiego rozprowadzającego.
Wybór kandydata na prezydenta zwykle jest wewnętrznym problemem partii, w przypadku Platformy stał się bez mała sprawą narodową. Jak ta dziwna rywalizacja przebiega?
Nadmierna zażyłość władzy i biznesu zakończyła się aferą Rywina. Dziś politykami rządzi strach przed posądzeniem, że chcą pomóc. A ten strach psuje przedsiębiorczość.
Opozycja obiecuje, że zrobi wszystko, byśmy mogli masowo wyjeżdżać na wakacje do ciepłych krajów. Czy rzeczywiście tak rzadko korzystamy z zagranicznych urlopów?
W tym roku euro umrze. Tak twierdzi austriacki ekspert Michael Kordovsky, który doradza klientom przerzucenie się na złoto, srebro i waluty krajów bogatych w surowce.
Film wzorowany na młodzieńczych przeżyciach znanej dziennikarki „The Sunday Timesa”. Nominacje do Oscara.
●●●●○○
Większość obsady miota się od teatru psychologicznego po przedwojenny melodramat
Obserwujemy pod lupą ciekawe okazy, a kto nas obserwuje?
Skomplikowane relacje rodzinne. W konwencji kryminału.
Czym jest rosyjski i rosyjsko-cygański romans?
Po raz pierwszy w historii polska wokalistka wydaje płytę pod szyldem najsłynniejszej w jazzowym świecie wytwórni
Świetne kawałki, doborowa ekipa gości (m.in. Maria Peszek, Novika, Michał Skrok, Natalia Lubrano)
Obrazy, grafiki, rzeźby, ale też filmy, modele, fotomontaże
Reżyser, pisarz, scenarzysta zmarł w Paryżu w wyniku choroby nowotworowej.
Obnażając pośladki na premierze „Persony. Ciała Simone” w warszawskim Teatrze Dramatycznym, Joanna Szczepkowska obnażyła podziały tkwiące w środowisku teatralnym od lat.
W końcu zeszłego roku obiegła media pewna informacja, nie z gatunku tych, które zasługują na pierwszą stronę, lecz z takich, co bez zdjęcia i czcionką niewielką przycupną sobie na stronie mało ważnej, gdzieś w kątku.
Siedem nominacji do Fryderyków dla grupy Biff to dowód na to, jak wielką rolę na polskiej scenie muzycznej odgrywa dziś nieformalny ruch Hajle Silesia.
"Przemoc może spełniać w sztuce funkcję katharsis" - mówi reżyserka filmu „The Hurt Locker. W pułapce wojny”, który dostał sześć Oscarów
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Literatura emigracyjna napływała w stanie wojennym do PRL szerokim nurtem. Przywozili ją też marynarze, niesłusznie wcześniej kojarzeni jedynie z przemytem kurtek ortalionowych i tym podobnych prohibitów.
Rozmowa z prof. Janem Ciechanowskim o polsko-brytyjskiej współpracy wywiadowczej podczas II wojny światowej
Władza się uczy, choć powoli. Bunt internautów przeciwko wprowadzeniu rejestru zakazanych stron uświadomił rządowi, że gniew użytkowników sieci może być groźniejszy niż związkowców palących opony.
Ilu polskich sportowców choruje na astmę wysiłkową? Być może nawet co trzeci, choć nigdy się tego nie dowiedzą, jeśli nie zaczną się badać.
Na rynku pojawia się mnóstwo nowych, mniej lub bardziej użytecznych (i zrozumiałych) urządzeń. Inaugurujemy rubrykę, która, mamy nadzieję, choć trochę pomoże zorientować się w tym gąszczu.
Strategia rozwoju szkolnictwa wyższego autorstwa Ernst&Young to marny produkt za duże pieniądze.
Amerykanie mieli swojego Lucky’ego Luciano i Ala Capone, włoska camorra Pasquala Russo, sycylijska cosa nostra Bernarda Provenzano. Ojca chrzestnego miała też mafia rosyjska – był nim Wiaczesław Iwańkow.
Demokracja w Iraku – czy to się wreszcie uda?
Niemiecki skandal z molestowaniem i złym traktowaniem uczniów przez księży zatacza coraz szersze kręgi. Kościół katolicki przeprasza, ale czy nauczył się czegoś po Ameryce, Irlandii i Polsce?
Bracia i siostry Baracka Obamy piszą książki, z których sporo można się dowiedzieć o ich rodzinie. Smutne, chwilami przerażające. Wniosek taki: to cud, że Obama został prezydentem.
Światowa gwiazda popu stała się jedną z najgorliwszych fanek Centrum Nauczania Kabały. I to głównie ona rozsławiła kabałowy biznes.
Buszują po piwnicach, cmentarzach i bazarkach, wyłapują koty i sterylizują – żeby mniej było kociego nieszczęścia.
„Sztuka jest wtedy, kiedy dajesz wszystko z siebie” – powtarzał Jacek. On dawał z siebie tak dużo, że spalił się w pracy i życiu jak pochodnia.
Okno mojego pokoiku, w którym pracuję, pokazuje mi wschodnią stronę świata. Jest teraz trochę po szóstej rano i „niebo czyste, wokoło ziemi obciągnięte”.
Każda tkanina ma osnowę, czyli pas długich nici poprzetykanych nitką zwaną wątkiem. We wsiach na Białostocczyźnie do tkania używano dwóch osnów: dolnej i górnej. Tkaczki uzyskiwały wzór wydobywając nici osnowy dolnej powyżej górnej (jednocześnie górną przesuwając na dół) i splatając obydwie przędzą wątku. Przez to dwie warstwy przenikały się po krawędziach wzorów jak pozytyw i negatyw. Czyli jak przeszłość i teraźniejszość w opowieściach mieszkańców tutejszych wiosek.
Wszystko zostało już kiedyś utkane, zapisane w starych wzorach. Dzięki nim życie się jakoś toczy i będzie trwać, tam, na Podlasiu.