W PRL inteligent pił wódkę wielkolitrażowo oraz gromadnie. Nowy inteligent przelicza kace na straty w dochodach, a upija się tylko w momentach przewidzianych biznesplanem.
Od pewnego czasu politycy PiS mówią o tajemniczych sondażach, w których już doganiają Platformę; ostatnio Joachim Brudziński stwierdził, że różnica pomiędzy dwiema głównymi partiami wynosi tylko 2 proc.
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji jednomyślnie upoważniła przewodniczącego Witolda Kołodziejskiego do ukarania Radia Tok FM za wypowiedź rysownika Andrzeja Czeczota w programie nadawanym na żywo. To kolejny przypadek karania nadawcy za coś, na co nie ma on wpływu.
Donald Tusk jednym zdaniem, że nie kandyduje, wprawił polską politykę w stan szoku. Większość uczestników gry sprawia wrażenie zagubionych, jakby ktoś nagle zmienił boisko. Już nie gramy w koszykówkę, ale zaczynamy pierwszy set siatkówki.
Aleksander Łukaszenko gra z Brukselą i z Moskwą. Polska mniejszość na Białorusi jest w tej grze żetonem.
Główne partie mają różne sposoby na to, jak złagodzić swoje wpadki i upiększyć rzeczywistość.
Jacek Kurski i Rudolf Jelonek – prominentny polityk i emerytowany leśniczy – chcieli kupić leśniczówki. Pierwszemu się udało, drugiemu nie.
Sprzeciwiać się złu czy raczej chronić dobro, jakim jest własne życie? Śmierć policjanta, zadźganego w Warszawie przez chuliganów, poruszyła Polaków.
Prof. Leokadia Oręziak zaproponowała swoją wizję usprawnienia systemu emerytalnego, która może nastąpić jedynie przez likwidację otwartych funduszy emerytalnych. Jednak takie remedium wydaje się głęboko nietrafione.
Z naszej dyskusji wynika, że otwarte fundusze emerytalne cele reformy realizują połowicznie. Ale nie należy ich likwidować, tylko zmienić.
Czy polskie dworce przestaną przynosić nam wstyd? PKP ma wreszcie sprawdzonego menedżera i trochę pieniędzy na remonty. Ale żeby było naprawdę lepiej, trzeba będzie sięgnąć do kieszeni podróżnych.
Rozmowa z prof. Johnem B. Taylorem z Uniwersytetu Stanforda i Instytutu Hoovera, autorem książki „Zrozumieć kryzys finansowy”
Królewska uczta dla kinomanów
Egoista i zawodowy kawaler przystępuje do dzieła (6 nominacji do Oscara)
Reżyserski debiut fabularny znanego twórcy animacji Piotra Dumały
Tak, tak, to ten spektakl, na którego premierze Joanna Szczepkowska pokazała 4 litery.
Bardzo ciekawa wystawa, która pozwala widzowi lepiej zrozumieć duchowy fenomen XX w.
Losy okaleczonego piętnastoletnią wojną domową kraju
Ponury bilans bałkańskiego kataklizmu
Wiersze Sosnowskiego najeżone są aluzjami i cytatami
Niektórych z tych utworów Chopin nie wydał, traktując jako prywatne
Każda okazja jest dobra, by przypomnieć światu dorobek króla rock and rolla.
"Możemy być dumni ze swojej historii bez nacjonalizmu i świętowania narodowych klęsk" - mówi laureat Paszportu „Polityki” w kategorii muzyka popularna.
Na pierwszą oryginalną premierę po powrocie do Opery Narodowej Mariusz Treliński wybrał „Traviatę”. Co sprawia, że wciąż wracamy do tych samych dzieł?
Z wystawą sztuki jest jak z pizzą. Zrobić byle jak każdy potrafi. Ale stworzenie czegoś, co będzie pieściło podniebienie i cieszyło oczy, wymaga idealnego połączenia kilku elementów. A to udaje się już rzadko. Szczególnie w Polsce.
Dotychczas w Niemczech mówiło się o ostalgii, tęsknocie za utraconym enerdowskim siedliskiem. Jednak od pewnego czasu słychać o westalgii, tęsknocie Niemców zachodnich za utraconą republiką bońską.
Konflikty obecnego prezydenta z premierem to nic nowego. Kłótnie najważniejszych osób w państwie polskim mają bardzo długą tradycję.
Tytoń od dłuższego czasu jest na cenzurowanym. Przez Sejm przetoczyła się debata, gdzie by tu jeszcze zabronić palenia. Skąd się wzięło zło?
Pod stopami mamy ogromne zasoby czystej energii. Jej wykorzystanie mogłoby nas odciążyć od konieczności zużywania klasycznych paliw w elektrowniach i zmniejszyć emisję dwutlenku węgla. Prawda to czy bajka?
Richard Dawkins, słynny brytyjski biolog, w swojej najnowszej książce nie walczy z wiarą w Boga. Jedynie żarliwie broni teorii ewolucji.
Niektórzy futurolodzy wieszczą, że w niedalekiej przyszłości powstaną myślące maszyny o inteligencji znacznie przewyższającej ludzką, a człowiek przestanie być dominującym podmiotem historii. Czy to w ogóle możliwe?
Czy wojsko chce obalić islamistę Tayipa Erdoğana? Czy to raczej islamiści wydali wojnę armii?
Norwegia, jako pierwszy kraj na świecie, przyjęła ustawę gwarantującą kobietom 40 proc. miejsc w radach nadzorczych spółek publicznych.
Opowieść o życiu polskiego zbuntowanego inteligenta
Żyją w czterech ścianach jak w areszcie domowym. Zamknięci przez chorobę, starość lub strach. Prawie nigdy albo nigdy nie wychodzą z mieszkań. Ale mają swój świat.
Gwiazdami polskiej ekipy w Vancouver byli tylko Justyna Kowalczyk i Adam Małysz, ale ciepłe słowa należą się też kilkorgu innym.
W Berlinie było jubileuszowo, ale zarazem całkiem zwyczajnie. Złotego Niedźwiedzia jury przyznało, jak najbardziej zasłużenie, tureckiemu filmowi „Miód”. Chłopczyk grający w nim główną rolę dostał pluszowego misia.
Wielka historia, choć dociera tutaj dalekim echem, miota Kirgizami po pustkowiach i pograniczach Azji Środkowej.