„Odgryzę sobie język, jeśli Lech Kaczyński nie wystartuje w wyborach prezydenckich”, powiedział Tomasz Lis w „Poranku TOK FM”. Kilka godzin później zadzwonił do mojego kolegi ważny polityk PiS: „No to mamy Lisa z głowy”.
Do czego tak naprawdę jest nam potrzebna olimpiada?
Czy w Polsce walka o normalność i normalne codzienne życie może stać się politycznym atutem?
Rozmowa z Pawłem Wojtunikiem, szefem CBA, o jego poprzedniku, agentach, sprawie Piskorskiego i o tym, że Biuro nie będzie zajmować się płotkami
Ofiara przemocy, dochodząc sprawiedliwości w sądzie, może skorzystać z pomocy obserwatora społecznego. Najlepiej w tej roli sprawdzają się ci, którzy przeszli przez podobne piekło.
O tym, jak wiele złego może sprawić film nagrany komórką i wrzucony do sieci rozmawiamy z Katarzyną Fenik, pedagożką i psychoterapeutką.
Poznańska prokuratura apelacyjna dwa lata temu zapowiadała odkrycie wielkiej afery budowlanej. Afera jest, ale taka, że podatnicy będą musieli teraz słono zapłacić za błędy prokuratury.
Biskupi katoliccy apelują o ochronę języka ojczystego. Czy coś mu zagraża?
W którym punkcie jesteśmy, jeśli idzie o próbę odpowiedzi na Wielkie Pytania – o porządek Wszechświata, naturę materii, konstrukcję ludzkiego umysłu?
Rząd wreszcie ogłosił plan stabilizacji finansów państwa. Długo na niego czekaliśmy, a kiedy się wreszcie pojawił – nie bardzo wiemy, co o nim myśleć!
Rządy znalazły nowy sposób na walkę z deficytami budżetowymi. Kupują kradzione dane zagranicznych banków i tropią własnych obywateli unikających podatków.
Producenci pralek, lodówek, telewizorów czy drukarek osiągnęli swoje – coraz rzadziej naprawiamy zepsuty sprzęt, coraz częściej kupujemy nowy. Tak jest taniej.
Biznes trzydziestolatka Bartłomieja Remplewicza kręci się bez reklamy.
Postać grana przez Meryl Streep wygląda jak kopia roześmianych idiotek z romansów Grocholi.
Już sam rozmach dzieła budzi szacunek
●●●○○○
Erudycyjny przegląd literackich samobójstw w ogniu, powietrzu i wodzie
O krzywdzie, bólu i przemocy seksualnej
Było już kilku piewców Aleksandrii. Teraz dołączył do nich Kalwas.
Warto poszukać tej świetnej bluesowej płyty, choć łatwo nie będzie
Duża porcja talentu, fantazji i lekceważenia dla stylistycznych granic.
Wybitny socjolog i eseista pokazuje się od innej strony w Galerii Wysokich Napięć SWPS. (Do 22 lutego. Wstęp wolny.)
Zastanawiająco wielu twórców teatralnych, zwłaszcza młodych, wraca dziś do czasów Polski Ludowej.
Druga wojna światowa w pamięci Europejczyków jest okrutnym śladem, koszmarem, który zabrał miliony istnień ludzkich. Ale czy wszędzie tak było? Czy wszystkie kraje europejskie straciły, czy wszystkie z nich poddały się Hitlerowi lub Stalinowi?
Lady GaGa, która zaśpiewała na otwarciu tegorocznej gali Grammy Awards, jest sztuczna jak operetka, co gwarantuje, że nikogo nie obrazi i nie wywoła żadnej rewolucji. I taki jest dzisiejszy pop.
Łódzka awantura wokół planów budowy centrum Camerimage zawstydza i żenuje. Ale przy okazji zachęca , by przyjrzeć się projektom architektonicznym przybytków kultury na całym świecie.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Cudzoziemiec odwiedzający polskie miasta w 1945 r. mógł odnieść wrażenie, że nieomal wszyscy Polacy zostali spekulantami.
Nie jesteśmy tacy wyjątkowi w świecie zwierząt, jak byśmy tego chcieli. Obserwacje małp dowodzą, że mamy z nimi jeszcze więcej wspólnego, niż nam się wydaje.
Budowano je z piasku, ziemi, gliny, cegieł, drewna i kamienia – wysokie i niskie, szerokie i wąskie. Stawiamy je od 5 tys. lat z daremną nadzieją, że zapewnią nam bezpieczeństwo i odseparują od barbarzyńców.
Kanada była dawniej dla Polaków symbolem obfitości. A jednak to kraj o niezbyt wyrazistej tożsamości, rozdarty między Ameryką a Europą.
Im bliżej olimpiady, tym łagodniał opór jej przeciwników. Ale też gasł entuzjazm zwolenników.
Cud ery informacyjnej miał zagwarantować Stanom Zjednoczonym zwycięstwa militarne. Wygląda na to, że nie stało się nic.
Zmian na mapie politycznej Bliskiego Wschodu nie widać nawet ze szczytu wysokiej na 818 m Burj Khalifa w Dubaju. Ale one powoli następują.
Nie jest ani demonem rewanżyzmu, który straszy w Polsce, ani mało istotną działaczką społeczną, za jaką uchodzi w Niemczech. Erika Steinbach to wytrawny polityk, który skłócił koalicję rządową w Berlinie.
Kiedyś sztukę uwodzenia słowem wykładano na uniwersytetach. Czy w czasach esemesów piękne pisanie o uczuciach to przydatna umiejętność?
Rozmowa z prof. Ireną Hausmanową-Petrusewicz.
W każdą pierwszą środę miesiąca spotykają się regularnie. Od prawie dwudziestu lat. Dyrektoriat, czyli dawni dyrektorzy Kombinatu Metalurgicznego Huty im. Lenina.
Walka o przetrwanie w świecie zwierząt różni się zasadniczo od wojen prowadzonych przez ludzi.
Ziemia na bagnach nad Amurem, w międzyrzeczu Biry i Bidżanu była pustkowiem, jeśli nie liczyć paru Kozaków i Nanajców. Aż rzekł Stalin, z gruzińskim akcentem: Birobidżan. I kazał tam przesiedlić Żydów bolszewickiej Rosji.