Jednym zdaniem – że woli być premierem niż prezydentem – Donald Tusk rozsypał polską politykę, obalił tworzone od lat scenariusze i rozpoczął nowe rozdanie. Ryzykowne, choć racjonalne.
Oceńmy prawdopodobnych kandydatów Platformy według klucza stosowanego w kampaniach wyborczych.
Płytka papieska nie jest pierwszą religijną płytką Ceramiki Paradyż.
Wojsko ma coraz większe problemy ze skompletowaniem kolejnych misji do Afganistanu. Generałowie chcą, by żołnierzy można tam było wysyłać na rozkaz, a nie na ochotnika. W końcu rzecz dotyczy
Tej zimy setkom tysięcy mieszkańców Polski, na dłużej lub krócej, przydarza się odcięcie od prądu. W Jeżówce koło Krakowa przywracanie normalności trwało tak długo, że mieszkańcy nauczyli się żyć bez elektryczności.
Recesja, szwindle finansowe, afery polityczne, niekończące się wojny... Z początkiem nowego roku warto pomówić o globalnej etyce.
John Gray, ulubiony liberał Donalda Tuska, mówi o liberałach, utopistach i optymistach.
Wojna wszystkich ze wszystkimi – to najkrótsza definicja sytuacji współczesnego Internetu. Hakerów-amatorów, atakujących komputery w sieci, zastąpili zawodowcy z organizacji przestępczych i
Zima trzyma i znów mamy kłopoty z gazem. Musimy iść po prośbie do rosyjskiego Gazpromu.
Nazywają go cudownym dzieckiem, które stoi za rewolucją w przemyśle samochodowym, choć więcej zmienił w świecie rakiet.
Tegoroczne podwyżki opłat za użytkowanie gruntów biją rekordy: w Warszawie sięgają nawet 1800 proc. Ucieczką przed tym haraczem jest tylko uwłaszczenie się na gruncie. Warto się pospieszyć: za 18 miesięcy w wielu miastach może już nie być bonifikat dla wieczystych użytkowników.
Film ma oddech, przestrzeń, rozmach, jakich w przedstawieniach teatralnych nie uwidzisz.
Tyniec podryguje i pląsa, jakby występował w kolejnym odcinku „Tańca z gwiazdami”.
Studium szaleństwa, próba zrozumienia tych, którzy „tkwią w podwójnym świecie”
Jednym z bohaterów jest pierwszy elekcyjny król Polski Henryk Walezy – „notoryczny homoseksualista”.
Obowiązkowa lektura dla każdego, kto usiłuje zrozumieć globalny nieład.
Słucha się tego znakomicie, przede wszystkim z powodu tekstów
Klimat ciepłego, lekko tajemniczego erotyzmu
Robotnicy budujący socjalizm, elektryfikacja, pionierzy oddani sprawie partii itd.
Rozmowa z Piotrem Pazińskim, laureatem Paszportu „Polityki” w dziedzinie literatury
W USA rozpoczęto wyświetlanie VI sezonu serialu „Lost” („Zagubieni”). To jedno z najważniejszych wydarzeń roku w popkulturze, bo serial już uznano za kamień milowy w rozwoju telewizyjnej rozrywki.
W tym roku mija 50 lat od założenia The Beatles. To rocznica oficjalna, ale przy tym umowna, bo można podać kilka dat wyznaczających początek kariery zespołu wszech czasów.
Ci, którzy uważają, że elokwencja jest ważną cechą polityka, powinni pamiętać o losie markiza Mirabeau.
Terminem folksdojcz określano w czasie okupacji hitlerowskiej osobę wpisaną na listę osób niemieckiego pochodzenia i mającą przywileje niedostępne Polakom. Określenie stało się synonimem zdrady, ale dziś występuje w przedziwnych konfiguracjach.
Rozmowa z Yannickiem Haenelem, francuskim pisarzem, autorem powieści „Jan Karski”
„Avatar” to film przewrotny. Tam, gdzie wydaje się fikcją, jest prawdą. Tam, gdzie wykreowaną wizję odbieramy jako naturalną, mamy do czynienia z mało prawdopodobną fantazją.
Indie nie wydawały się atrakcyjnym partnerem dla USA, dopóki były biedne. Dziś obok G2 – gospodarczego sojuszu USA i Chin – wyłania się nowy układ D2, czyli alians dwóch największych demokracji świata – USA i Indii. To one mają szanse stworzyć najważniejszy sojusz XXI w.
Przez trzy tygodnie po trzęsieniu ziemi zmarły kolejne tysiące Haitańczyków. Zbyt wielu – mówią sfrustrowani własną bezsilnością pracownicy organizacji niosących pomoc.
Szwecja jako pierwszy kraj na świecie wprowadziła w 1979 r. zakaz bicia i karcenia dzieci. Karane jest nie tylko bicie, ale również niezgłoszenie przypadków przemocy. Po 30 latach stwierdzono jednak, że problem nadal istnieje.
Nieznajomy wszedł do świątyni, zapytał o duchownego, a gdy ten do niego podszedł, padło z bliska kilka strzałów. Tak zginął ojciec Danił Sysojew, proboszcz cerkwi pw. Tomasza Apostoła w Moskwie.
Rozmowa z Alicją Majewską o domu dzielonym z ciężko chorą mamą
To wstyd, że 20 lat po upadku komunizmu probierzem stosunków polsko-niemieckich jest polityczny upór Eriki Steinbach, urodzonej w 1943 r. córki okupacyjnego podoficera, a nie moralne i polityczne
Wracajcie do domu! – apelują władze Opolszczyzny do mieszkańców pracujących za granicą. Chodzący po kolędzie księża rozdali 100 tys. ulotek zachęcających do powrotu. Tylko do czego tu wracać?
Na igrzyska olimpijskie do Vancouver wybiera się 47 polskich sportowców. Jeśli chodzi o pewnych kandydatów do medali, nasuwa się tylko jedno nazwisko: Justyna Kowalczyk.
Umarł jeden z ostatnich wielkich pisarzy amerykańskich. Książki Salingera czytano jako rodzaj religijnego wtajemniczenia.
Afganistan jest jak rozsypany alfabet. Próbujemy z niego kleić słowa, ale cokolwiek napiszemy, Afgańczycy czytają to wspak. Wojskowi już wiedzą, że z tych literek eposu nie będzie, bo to po