Przez kilkanaście dni uważnie oglądaliśmy „Fakty” TVN i „Wiadomości” TVP 1, aby zrozumieć, dlaczego wielu widzów ma wrażenie, że dowiaduje się, co się dzieje, lecz nadal niewiele
John Porter próbował sprawdzić na własnej skórze, czym jest równość, o której nasłuchał się od brytyjskich lewaków. Ten eksperyment trwa w Polsce już 34 lata.
29 listopada w Szwajcarii ma odbyć się referendum w sprawie budowy minaretów.
Prezydent Autonomii Mahmud Abbas i jego otoczenie starają się, aby Rada Bezpieczeństwa ONZ uznała jednostronną Deklarację o powstaniu suwerennej Palestyny w granicach sprzed wojny sześciodniowej.
Donald Tusk, premier, o hazardzie, swoim patencie na rządzenie, o dwóch latach władzy koalicji i o tym, gdzie jest granica przyjaźni w polityce
W katolickiej Słowacji, podobnie jak w świeckich do imentu Czechach, krzyże nie wiszą na ścianach szkolnych klas. Nie wiszą też i w szkołach publicznych w USA, jednym z najbardziej religijnych
Gdyby portal Fronda.pl nie zarzucił trzem posłom z PO, że są czarnymi owcami, postępującymi wbrew zakonnym zasadom, mało kto by wiedział, jak mocne korzenie zapuścił w Polsce Zakon Rycerzy Kolumba.
Ogromna większość Polaków, jak pokazują badania, uważa rodzinę za niezbędny warunek osiągnięcia szczęścia. Jednocześnie skala przemocy w rodzinie rośnie, a ponad 70 proc. popełnianych w Polsce zabójstw jest skutkiem nieporozumień rodzinnych.
Przyjeżdżają do Warszawy ze swoich PGR, licząc na nie za dużo i nie za mało. Normalnie: mieć pracę biurową i męża zatrudnionego na stałe.
To nie Ameryka, ale Ameryka razem z Chinami będą teraz rządzić światem? Wizyta prezydenta Obamy w ChRL zdaje się wizję tę przybliżać. Świat znów będzie dwubiegunowy?
Banki zarabiają nie tylko na sprzedaży podstawowych usług, kredytów i polis. Bywa, że próbują wykorzystać nasze zapominalstwo, niechęć do czytania umów lub po prostu nieświadomość.
Pochodzący z Niemiec majster od superprodukcji porządnie się napracował, żeby nas postraszyć.
Niezwykły, zaskakujący, mocno zapadający w pamięć film
Dziwna sprawa z tymi „Szewcami” Witkacego. Co inscenizacja, to porażka.
Nie ma krwi, nie ma efektów specjalnych, a coś wbija w fotel
Ściany się nie walą, trup nie ściele się gęsto, ale groza pozostaje
Książka dla tych, którzy pragną poznać, w czym tkwią źródła Tolkienowskiej mitologii
Tak dobry debiut nie zdarza się ostatnio często.
Chciałoby się zerwać marynarę i machać do rytmu.
Rozmowa z austriackim reżyserem filmowym Michaelem Haneke, autorem nagrodzonej Złotą Palmą w Cannes „Białej wstążki”
Kiedyś slogan reklamowy wykorzystywał cytaty literackie, później nawiązywał do kultury popularnej. Dziś nurza się w codzienności pozbawionej intelektualnych odniesień.
Pełnomocnik prezydenta Łodzi ds. Specjalnej Strefy Sztuki opowiada o niezwykłej koncepcji Biblioteki 5 in Lodz
W sklepach kuszą nas tysiące przedmiotów. Projektanci dorzucają do tego tysiące nowych pomysłów. Jak z tsunami ofert wyłuskać coś ciekawego?
Polski design, czyli to, co zazwyczaj skrzętnie ukrywaliśmy przed innymi jako symbol naszego zacofania, zaczyna odnosić międzynarodowe sukcesy.
Laptopy ze znaczkiem Ferrari, czajniki zaprojektowane w studiu Porsche, komórki ozdobione brylantami, telewizory od Armaniego – czy moda na designerską elektronikę i sprzęty AGD to coś więcej
Gry, komputery i konsole to prezenty coraz częściej zamawiane przez nasze dzieci. Dla wielu dorosłych to jednak całkiem obcy świat. Przygotowaliśmy więc krótki przewodnik po świecie
Najbardziej znana interwencja Jana III Sobieskiego ocaliła Wiedeń w 1683 r. Ale wcześniej już raz tak się stało, w 1619 r., gdy polska wyprawa wręcz zdecydowała o losach wielkiej wojny, która ogarnęła Europę.
Przed 20 laty Węgry naśladowały przykład Polski tak dalece, że chciano nawet nasz okrągły stół wypożyczyć z Warszawy do Budapesztu.
Rozmowa z prof. Andrew Knollem, paleontologiem, o tym, jak powstało życie
Kraje Unii muszą stać się bardziej innowacyjne. Przykład daje Finlandia. Czy my w Polsce możemy naśladować Finów?
Szwecja cieszy się z porażki, którą poniosła 200 lat temu w wojnie z Rosją. Jeszcze większa radość jest w Finlandii, która dzięki temu stała się państwem.
Rząd francuski postawił rodakom pytanie: „Co dla was znaczy być Francuzami?”. Niesłychane. Pewnie tylko we Francji można urzędowo przeprowadzać debatę o tożsamości narodowej.
Turcja kupuje Patrioty, będzie też gościć tarczę antyrakietową kilka lat wcześniej niż Polska. Nad Bosforem toczy się poważna debata, czy oba systemy nie uzależnią Turcji od Ameryki.
Być może już niedługo legalnie kupimy paczkę papierosów, ale ich palenie będzie wykroczeniem.
Hazard zabija życiową pustkę. A hazardziści wierzą, że to nie ślepy traf, lecz magiczna siła rządzi wygraną.
Wydane niedawno wspomnienia Juanity Castro – „Fidel i Raul, moi bracia – historia sekretna” – istotnych dla historii sekretów ujawniają nie tak wiele. Ale ten główny jest sensacyjny: Juanita była agentką CIA.
Czy chciałbyś się zaszczepić przeciw świńskiej grypie? (odp. w proc.)W tym tygodniu zapraszamy do wypowiedzenia się na temat: Czy po dwóch latach rządu PO-PSL jesteś zadowolony
Rumuńskie 20 lat bez muru zaczyna się krwawą rozprawą zamachowców z dyktatorem, Słońcem Karpat, Nicolae Ceauşescu, a kończy literackim Noblem dla Herty Müller, rumuńskiej Niemki, której książki są jak kronika choroby nerwowej pokolenia poddanych dyktatora.