Rozmowa z prof. Adamem Danielem Rotfeldem
Na całym świecie czytelnictwo gazet spada, a ich jakość się pogarsza. To nie jest tylko zmartwienie dziennikarzy.
Rozmowa z płk. dr. med. Janem Wilkiem, naczelnym psychiatrą wojskowym, o tym, jak i po co z przeciętnego człowieka robi się żołnierza (i odwrotnie)
Na temat zmian w konstytucji jąkamy się już od 10 lat. Zaczynamy mówić, gdy pojawia się doraźny polityczny kłopot, zacinamy się, gdy na chwilę kłopot zostanie zażegnany.
Polacy rozwodzą się z przyczyn nowoczesnych: bo nie mogą się w związku spełnić, dogadać, rozwijać. Ale dobierają się w pary tak samo jak 100 lat temu.
Zjawiają się w domach po huraganach, powodziach, pożarach, spisując uszkodzony inwentarz. Likwidatorzy szkód mają wiedzę o Polaku z pierwszej ręki.
Zainspirowani rosnącą liczbą doniesień o końcu świata oraz opublikowanym przez Oxford University raportem „Global Catastrophic Risk” podejmujemy próbę uporządkowania rozproszonej wiedzy na temat nieuniknionego, jak się coraz częściej słyszy, Armagedonu.
Rok temu, niemal z dnia na dzień, niepokoje na rynkach finansowych zmieniły się w globalny kryzys. Najcięższy od dziesięcioleci.
Władimir Putin podczas wizyty w Polsce złożył zaskakującą ofertę dotyczącą dostaw gazu. Można ją streścić: gaz - tak, Gudzowaty - nie. Polscy politycy przyjęli to ze zrozumieniem. Obie
Polska stała się europejską potęgą w dziedzinie importu rzeczy używanych. Sprowadzamy wszystko, jak leci, byle tanio. Od mało noszonych majtek po czołgi w całkiem dobrym stanie.
Ciekawa gra z przyzwyczajeniami i gustami widzów
●●●●○○ i 1/2
Wystawa w Centre Pompidou to miód na serce feministek i policzek wymierzony męskim szowinistom. Tytuł brzmi współcześnie: „elles@centrepompidou”, ale skrywa historyczną zawartość: ponad
Wojenny western Quentina Tarantino „Bękarty wojny” to chyba najbardziej bezczelna wizja II wojny światowej w dziejach kina.
Opowiadania Janusza Głowackiego dobrze zniosły próbę czasu. Dziś można podziwiać w nich to samo co dawniej: koloryt czasu, dziwny splot realiów i kontrasty stylów.
Rozmowa z ministrem kultury Bogdanem Zdrojewskim
Historyk, którego badania od lat koncentrują się na genezie II wojny światowej, musiał prowadzoną w ostatnim okresie wymianę ciosów przyjmować z zakłopotaniem, a nawet z pewnym
Polski Internet oficjalnie skończył w sierpniu 18 lat. Tyle też trwa nasza przygoda z telefonią komórkową. Ale Polak nawet podłączony do sieci jest człowiekiem zamkniętym w sobie i nieufnym. Badania Internetu mówią o nas ciekawe rzeczy.
Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo można nami manipulować muzyką.
Najnowszy film Feliksa Falka „Enen” opowiada historię psychiatry, który samowolnie zabiera pacjenta do domu i poddaje go własnej terapii. Czy psychiatrzy rzeczywiście mają nad chorymi
Drogi maturzysto! Czas wybrać, co zdajesz w maju przyszłego roku, a w konsekwencji - na jakie studia będziesz mógł się dostać. „Polityka” tradycyjnie służy ci radą.
Oto zestaw dziesięciu atrakcyjnych, użytecznych i przyszłościowych kierunków studiów. Wybraliśmy i omawiamy te, które dają zarówno dobre przygotowanie intelektualne, jak i praktyczne.
Do niemieckich wyborów zostały dwa tygodnie, ale jeden człowiek triumfuje już teraz. Skrajna lewica Oskara Lafontaine’a ruszyła na podbój Niemiec zachodnich i SPD.
Bitwa Baracka Obamy o reformę ochrony zdrowia przebiega równie niepomyślnie jak wojna w Afganistanie. Sprawa nie jest jeszcze przegrana, ale los flagowego projektu demokratów stoi pod znakiem zapytania.
Najnowsza wojna dwóch dunajskich republik, Słowacji i Węgier, nie ograniczyła się – jak każe tradycja – do wymiany salw dyplomatycznych. Tym razem poleciały koktajle Mołotowa, był też
Co powinien zrobić człowiek uwikłany w spłatę długu, który faktycznie został już spłacony? Płacić dalej, bo wątpliwe, czy ktoś mu pomoże.
Dzięki Internetowi możemy działać jako towarzyscy hurtownicy. Portale społecznościowe, takie jak Facebook czy Nasza-klasa, otworzyły bramy do kumplowskiego cyberraju.
Przy prestiżowej berlińskiej alei Unter den Linden od prawie 10 lat niszczeje opuszczony budynek polskiej ambasady. Nie remontuje się go, nie burzy, nie stawia nowego. Ze strachu.
Ludovic Obraniak to jak na razie najbardziej znany piłkarz wychowany za granicą i odzyskany dla reprezentacji Polski. Będą kolejni.
Putin powie to właśnie, a nie co innego.
W palestyńskiej społeczności Damaszku traumatyczna przeszłość miesza się z niepewną teraźniejszością, niejasne pragnienie powrotu z lękiem i bezsilnością.