Tegoroczny wakacyjny repertuar koncertów i festiwali muzycznych jest imponujący – aż nie chce się wierzyć, że mamy kryzys. Wszystkie te imprezy zaplanowano jednak z dużym wyprzedzeniem.
Zwycięzców się nie sądzi. Podobno. Na fali powyborczych rozrachunków świętującą walne zwycięstwo PO postanowił osądzić jeden z jej twórców, Andrzej Olechowski. Czy uderzył skutecznie?
Komisje śledcze to forum walki politycznej. W tym błocie dobrze czują się zarówno panie, jak i panowie i nie należy im przeszkadzać.
Jeszcze 10 lat temu PO i PSL chciały Senat zlikwidować, a PiS tylko odchudzić. Dziś o tę izbę trwa zacięta walka.
Janusz Lewandowski trzymał jedną z najważniejszych tek w Komisji Europejskiej. Zajmował się budżetem UE. Kim jest? Ideolog, pionier i poniekąd ofiara prywatyzacji - przeczytaj jego sylwetkę.
Od maja do października po jeziorach niesie się ryk silników. Najnowocześniejsze motorówki ścigają się z modnymi skuterami. Miłośnicy ciszy i spokoju zaczynają omijać Mazury.
Z punktu widzenia medycyny Stanisława Kustra (l. 84) umarła w połowie czerwca. Ale teraz znów żyje. Nie jest łatwo ten fakt zalegalizować.
Mamy rewolucyjną nowelizację kodeksu rodzinnego: rozwodzący się rodzice muszą dogadać się w sprawie opieki nad dzieckiem. Przełamuje to schemat dominujący w orzecznictwie: dziecko przy matce, tata – na weekendy. Ta najważniejsza zmiana mentalno-prawna ostatnich lat weszła w życie tylnymi drzwiami i po cichu.
Mamy sukces. Polska stała się piwnym mocarstwem, trzecim rynkiem Europy. Ale, jak to po piwie, kolos lekko chwieje się na nogach.
Ekologia jest modna. Coraz więcej firm deklaruje, że chodzi im nie o zarabianie pieniędzy, lecz o troskę o przyrodę. Na ogół to tylko ekomarketing.
Rząd, nowelizując tegoroczny budżet, miał pokazać całą prawdę o stanie finansów państwa. Tymczasem zobaczyliśmy wierzchołek góry lodowej, który nie wygląda aż tak strasznie. To, co
Mocne, szczere, realistyczne kino
Pozbawiona logiki fabuła bawi po pachy.
Katsikonouris ważne pytania ubiera w formę współczesnej pièce bien faite: ze zgrabnie opowiedzianą historią.
Podróż z muzyką i dla muzyki
Najważniejsze tegoroczne wznowienie
W tym tomie króluje negacja
Porządnie skrojony kryminał.
Na okrągło: 1989–2009
Wspaniale kołyszący dźwięk gitary.
Utwory na płycie porywają do tańca.
Taka wesoła psychodelia
Muzeum Narodowe w Krakowie zorganizowało wystawę „Amerykański sen”. To opowieść o wielkim nieodwzajemnionym uczuciu: Polski do USA.
W polskiej literaturze kobiecej króluje powieść terapeutyczna. Saga Małgorzaty Kalicińskiej jest najlepszym przykładem tego nurtu.
Płyta „Cantaloupe Island” Herbiego Hancocka – kolejna pozycja jazzowej kolekcji „Polityki” – to nie tylko popis wirtuoza fortepianu, ale przede wszystkim znakomity przykład muzycznego
W 22 miejscowościach województw lubelskiego i podkarpackiego zobaczyć można dobrze i źle zachowane ślady niegdysiejszej obecności chasydów, zarazem dowody wielokulturowości tych ziem.
Dokładnie 90 lat temu w Teksasie Conrad Hilton za pożyczone pieniądze kupił pierwszy hotel. Dziś, choć Hilton jest najlepiej rozpoznawalną hotelową marką, rodzina rozstaje się z branżą.
Habsburgowie dokonując pokojowego podboju świata złamali ważne prawo natury: nie będziesz żenić się z bliskimi krewnymi.
Pocenie się to dla niektórych przekleństwo. Doskwiera nie tylko w upał, dręczy każdego dnia, a nawet w nocy.
Czy da się dowieść, że kości znalezione w sarkofagu pod ołtarzem Bazyliki św. Pawła to na pewno szczątki apostoła? Podobny kłopot ma nauka z kośćmi św. Piotra z jego grobu w Watykanie.
Prezydent Sarkozy w uroczystym przemówieniu w Wersalu powiedział, że Francja nie zamierza zaciskać pasa. Niemcy przeciwnie – zapowiadają twardą walkę z deficytem. Tego w ramach Unii nie da
90-lecie traktatu wersalskiego, 70-lecie paktu Ribbentrop-Mołotow, 60-lecie powstania dwóch państw niemieckich, 20-lecie obalenia komunizmu w naszej części kontynentu oraz 5-lecie wejścia Polski do UE. Czy dramatyczne stacje tej historii układają się w opowieść o tym, jak Europa uczy się na błędach?
W Ameryce leczy się drożej niż w najbogatszych krajach Europy, ale wcale nie lepiej. A 50 mln Amerykanów nie ma ubezpieczenia.
Ultraprawicowa partia O Lepsze Węgry – w skrócie nazywana Jobbik – odniosła groźny sukces wyborczy. Węgry muszą zrobić rachunek sumienia.
Na ulicach Melbourne trwa krwawa wojna gangów. Teraz przybrała nieoczekiwany obrót: gdy zabrakło mężczyzn, morderstwa zaczęły zlecać kobiety.
Rozmowa z Alexem Storożynskim, amerykańskim dziennikarzem, laureatem Nagrody Pulitzera i autorem biografii Tadeusza Kościuszki.
Tomasz Adamek przeprowadził się do USA dla wielkich pieniędzy i sławy. Po Andrzeju Gołocie przejął kibiców. I Ziggy Rozalskiego.
Na jednym z nagrobków w Biskupcu pojawiła się inskrypcja: „Matka nie ma prawa przyjść na mój pogrzeb... Patryk”. Po miasteczku jeździ auto z napisem: „Zamordowany przez własną matkę i
Moherowe berety od księdza Rydzyka nie potrzebują w najmniejszym stopniu wiedzy w zakresie matematyki, informatyki czy mechatroniki.
Są wzrokowcy i tacy, którzy wolą zapamiętywać ze słuchu. A jacy są oni – którzy opuszkami palców wyłuskują pojedyncze litery, składają je w wyrazy, a te w całe zdania? Którzy poznają