Podczas pierwszej podróży do Europy nowy amerykański prezydent miał pokazać, czy dorasta do roli Przywódcy Wolnego Świata. Witany był jak gwiazda popkultury. Mówił pięknie. Ale co
Żaden polski historyk nie zdobył takiej sławy jak bezimienny dziejopis zwany Gallem Anonimem. Może dlatego tylu historyków woli teraz iść jego dziejopisarskim śladem, niż męczyć się w gorsecie nauk historycznych.
Finansowanie partii z budżetu: premierowi chodziło raczej o poklask
Trybunał Konstytucyjny powinien się zebrać jak najszybciej i orzec, kto kieruje polityką zagraniczną
Jak wszędzie – także w polityce – za winę należy się kara. Ale w polityce nic nie jest takie samo jak wszędzie. Wina i kara tracą tu swoje potoczne znaczenie, są umowne, stają się
Obecność Kościoła katolickiego w polskim życiu publicznym jest specyficzna: długie okresy milczenia są przerywane gwałtownymi przypływami aktywności hierarchów. Brakuje stałego dyskursu, poczucia istnienia autorytetu, a nie tylko strażnika ustaw.
Nikt tak dobrze nie działa na wizerunek polityka jak dobrana partnerka. Nikt go nie popsuje tak skutecznie jak skrzywdzona była żona.
Gdyby ludzie w Pile czytali tylko „Tygodnik Nowy”, to pewnie by nie wiedzieli, że proces ich byłego senatora Henryka Stokłosy właśnie się rozpoczął.
Kiedy trzeba, macie strzelać tak, żeby zabić, i robić wszystko, żeby samemu nie zginąć. Przekaz dla żołnierzy wylatujących właśnie na piątą zmianę do Afganistanu jest prosty jak droga,
Krzysztof Kozłowski o przejmowaniu władzy nad służbami PRL, o archiwach SB, Bolku i zagrożeniach dla bezpieczeństwa w pierwszym okresie III RP
Przesądy trzymają się mocno. Popatrzmy na siebie i niech ten, kto nie pukał w niemalowane drewno, pierwszy rzuci kamieniem. Mówią, że sam wielki Niels Bohr, współtwórca całej współczesnej fizyki, wieszał podkowy na drzwiach, a na pytania, czy wierzy w te bajki, odpowiadał, że oczywiście nie, ale podkowy przynoszą szczęście również tym, którzy nie wierzą w ich moc.
Polska giełda kończy 18 lat. Debiut pierwszych pięciu spółek był rezultatem przenoszonej ciąży. Ryzykanci kupili akcje Exbudu, Tonsilu, Śląskich Kabli, Próchnika i Krosna kilka miesięcy
Jesteś zadowolony ze swego banku? Lepiej sprawdź comiesięczny wyciąg z konta. Instytucje finansowe, w poszukiwaniu straconych zysków, coraz częściej sięgają do kieszeni klientów.
Jeszcze niedawno fascynowały mocą silników, urodą karoserii, nowoczesnością wyposażenia. Dziś wrażenie robi cena. Dlatego światową sensacją stał się debiut indyjskiego auta Tata Nano za
Biografia intelektualna autora 'Lolity'
Dlaczego wiersze same w sobie rozmową?
Wykonywanie Mszy h-moll Bacha w wersji kameralnej
Rozmowa z Małgorzatą Szejnert, reporterką, autorką wydanej właśnie książki „Wyspa klucz”
Mimo że o skandalu związanym ze „Słodkim życiem” dawno zapomniano, film Federico Felliniego wciąż jest podziwiany, oglądany i stanowi ważny punkt odniesienia dla współczesnej kultury.
Polka z kraju nieistniejącego na mapach okrzyknięta najlepszą szekspirowską aktorką świata. Artystka, celebrytka, gwiazda dwóch kontynentów. Sto lat temu zmarła Helena Modrzejewska.
Muzyka poważna trafia coraz częściej do literatury popularnej. Wkrótce będzie można mówić o nowym podgatunku – kryminale muzycznym.
Ta wystawa pokazuje, że polska emigracja w Berlinie to nie tylko słabo płatni robotnicy i przekupki na polenmarkt. Mieliśmy i mamy tam także reprezentację salonową.
200 lat temu rozegrała się bitwa pod Raszynem. Wojsko Księstwa Warszawskiego dzielnie opierało się przeważającym siłom austriackim, idącym na Warszawę. Sławę zyskał książę Józef Poniatowski, dotąd przez wielu uważany za marnego dowódcę i niefrasobliwego bawidamka.
Na świętych obrazkach, ubrany w oświęcimski pasiak czy śpiewający w rock-operze – zawsze jest rozpoznawalny. Ma idealny owal twarzy, prosty nos, brodę i włosy do ramion. Wizerunek Jezusa nie zmienia się od ponad 1700 lat. Skąd wiadomo, jak Chrystus wyglądał?
Albinizm jest niegroźną chorobą genetyczną, ale w wielu krajach Czarnej Afryki może oznaczać wyrok śmierci z rąk współziomków.
Nic tu nie działa tak dobrze jak korupcja. Jest niemal jawna, bezwstydna i nachalna.
Obama, banki, kryzys – oczywiście. Jednak kowboj i wieś i tak pozostają ważną częścią amerykańskiej wyobraźni społecznej. Przynajmniej w Teksasie.
W walce z albańskim podziemiem jesteśmy bezradni, przyznają europejskie policje. I wskazują na Kosowo, bezpieczną przystań najsprawniejszej organizacji przestępczej na kontynencie.
Trylogia Stiega Larssona „Millenium” podbija Europę i prowokuje Szwedów do gorącej dyskusji.
Polacy są ofiarni, ale w systematyczną dobroczynność z roku na rok angażuje się coraz mniej osób. Nieufnym Polakom trudno uwierzyć, że w modnym na świecie wolontariacie pracowniczym można połączyć własną dobroć z dobrem firmy.
Telewizyjne prognozy pogody mają większą widownię niż „Wydarzenia”, „Fakty” i „Wiadomości”. Po przygnębiających doniesieniach politycznych, gospodarczych i kryminalnych ludzie chcą mieć przynajmniej dobre zakończenie. Krótkie, rzeczowe i na interesujący ich temat.
Marcin Gortat, jedyny polski koszykarz, który gra w elitarnej lidze NBA, ma cztery tatuaże. Każdy symbolizuje coś ważnego.
No i co? – No i nic, jak śpiewa wspaniały Kuba Sienkiewicz.
Tym w śpiączce nic się nie śni. Śnią tylko ci, co czuwają nad nimi.