Spór między zwolennikami systemu wielo‑ i dwupartyjnego tak mocno się zadomowił w polskiej polityce, że nie zauważyliśmy, kiedy zaczął się tworzyć system jednopartyjny.
Przyspieszone wybory? Alians PO-SLD? Wiele jest w tych spekulacjach chciejstwa politycznych rywali. Ale nie tylko.
Może ograniczenie pieniędzy sprawi, że wreszcie ktoś bez strachu pomyśli o prywatyzacji części telewizji.
Madoff działa jak piorunochron – ściąga na siebie gniew milionów ludzi.
Międzynarodowa organizacja, uznawana w wielu krajach za sektę, werbuje wolontariuszy w Polsce. Na ich darmowej pracy opiera się gigantyczny biznes.
Czy do chorego z gorączką powinna w nocy jeździć karetka pogotowia? W Warszawie musi, bo nocna i świąteczna pomoc lekarska to fikcja.
W Krapkowicach na Opolszczyźnie toczy się wojna religijna, na razie zimna. Zarówno katolicy tradycyjni, jak i ci z Odnowy w Duchu Św. uważają się za sól krapkowickiej ziemi i zarzucają sobie „wycieranie zakłamanych gąb Jezusem”.
Będą zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Według Ministerstwa Infrastruktury są niezbędne „do dalszego bezproblemowego funkcjonowania systemu szkolenia i egzaminowania...”. Tyle że w
Jak zapewnić człowiekowi godne umieranie? Teolog prof. Hans Küng zgłasza apel do prawników, lekarzy, polityków, Kościołów i mediów na rzecz zmiany myślenia o pomocy nieuleczalnie chorym w godnym umieraniu
Rozmowa z Rafałem Wieczyńskim, reżyserem filmu 'Popiełuszko. Wolność jest w nas'
Na brukselskie poranne kursy francuskiego chodzą niemal same kobiety. Żony europejskich urzędników, gospodynie domowe, dziewczyny au pair. Samotne, zagubione albo dziwne. Po lekcjach wracają do
Zanosi się na chudy rok dla polskiego pływania. A może nawet chude lata.
Robert A. Mundell, ekonomista, laureat Nagrody Nobla, współtwórca euro
Pod okiem Urzędu Zamówień Publicznych wszystkie państwowe zakupy, od spinacza po budowę autostrady, odbywać się mają przejrzyście. Dlaczego więc po prawie każdym większym przetargu wybucha
Obecny kryzys jest jakościowo zupełnie inny od tych, które dotąd poznaliśmy. Dlatego antykryzysowe lekarstwa, podawane dziś przez rządy, mogą się okazać gorsze od samej choroby.
Węgry to chory człowiek Środkowej Europy. Polska, razem z resztą regionu, próbuje udowodnić, że jest zdrowsza. Mimo to kłopoty bratanków i tak osłabiły złotego.
Rozmowa z Pierre’em Noëlem, specjalistą od energetyki w Europejskiej Radzie Stosunków Międzynarodowych i badaczem na Uniwersytecie w Cambridge
Emocjonalny chłód filmu
Rourke udowodnił, że i w ringu, i w życiu warto walczyć do końca.
O mieszkańcach kamienicy z Ochoty
Wierna uczennica Virginii Woolf
Zrelaksowane granie. A gitara - palce lizać
Krzysztof M. Bednarski, Ku górze – hommage à Jerzy Grotowski, Atlas Sztuki w Łodzi, czynna do 19 kwietnia br.
Zwiedzający wystawę „Bodies” (Ciała) w stołecznym centrum handlowym Blue City są zachwyceni. Tymczasem media piszą lekceważąco, iż ludzie przyszli „zobaczyć trupa”.
Już wkrótce ma powstać olbrzymia biblioteka, która będzie gromadzić i udostępniać wszystkie znaczące, przeszłe i współczesne, materiały dźwiękowe i filmowe.
Multikino i Cinema City zaczynają wyświetlać opery.
Rozmowa z brazylijskim reżyserem filmowym Fernando Meirellesem, autorem wchodzącego na nasze ekrany „Miasta ślepców”
Pierwszy domowy uniwersytet w Europie Wschodniej 30 lat temu tak mocno zaszedł za skórę władzom PRL, iż te, aby go zlikwidować, sięgnęły po metody, które śmiało można nazwać
Wiosną 1919 r. miliony ludzi wierzyły, że dzięki konferencji pokojowej w Paryżu świat zmieni się nie do poznania: zapanuje trwały pokój, demokracja oraz sprawiedliwość. Czy były to tylko
Na obecnym kryzysie może skorzystać środowisko. Rośnie popyt na energooszczędne technologie.
Rzymianie siedzieli godzinami w łaźni, św. Agnieszka nie kąpała się nigdy, a Król Słońce zmieniał co najwyżej koszule. Historia czystości to również dzieje stosunku człowieka do własnego ciała.
Przyjęcie Polski do NATO słusznie świętujemy jako spełnienie historycznych marzeń Polaków o bezpiecznej przyszłości. Jednak po 10 latach Sojusz przeżywa poważne rozterki.
Benedykt XVI odwiedza właśnie Kamerun i Angolę. Czy papież spoza Europy, na przykład z czarnej Afryki, wzmocniłby Kościół XXI w.?
Wiele krajów – jak Niemcy – przedstawia dziś swą historię w bardziej korzystnym świetle. Finlandia zdaje się zmierzać w przeciwnym kierunku, odsłaniając grzechy, które długo ukrywano.
Komisarz Dalia Grybauskaite ogłosiła, że kandyduje na prezydenta Litwy. Strażniczka unijnego budżetu porzuca Brukselę, by wyprowadzić własny kraj z kryzysu.
Dokładnie tak, jak pawian króla zwierząt, potraktował właśnie episkopat tak zwany Instytut Pamięci Narodowej.
Jedenaście lat po oficjalnym zakończeniu konfliktu w Irlandii Północnej rozpoczyna się rozliczanie z przeszłością, a obie niegdyś zwalczające się strony szukają sposobu na zbudowanie nowej