Zmiana władzy w telewizji publicznej to żadna nowość, lecz szeregowym pracownikom tym razem szczególnie trudno się odnaleźć. Komu zaufać, by przetrwać?
Rosyjsko-ukraiński konflikt gazowy, w który zaangażowana została Europa, wywołał lawinę komentarzy i analiz. Nagle okazało się, że polscy politycy o gazie wiedzą wszystko. Dla tych jednak, którzy źle znoszą słowotok polityków, przygotowaliśmy krótki samouczek gazowy.
Mali i średni przedsiębiorcy dostali noworoczny prezent: nowelizację kodeksu pracy. Nakazuje ona m.in. zatrudnić lub 'wyszkolić z własnych zasobów ludzkich'... strażaka.
Prezydent prowadzi politykę wobec Unii jak wobec obcego państwa, na zasadzie – z jednej strony Rosja, z drugiej Unia (czyli Niemcy), a pośrodku Polska i inne wykorzystywane kraje
Tu krew jest wciąż smarem historii, a nienawiść jej motorem.
PiS ma wkrótce ogłosić nowy program. Ale czy dzisiaj partyjne programy mają jeszcze znaczenie?
Ograniczono pomostówki i nie ulega wątpliwości, że to dobrze: więcej Polaków powinno dłużej pracować. Ale trzeba się zastanowić, co z ich niedołężnymi rodzicami czy wnukami pozbawionymi żłobków i przedszkoli.
Janusz Kaczmarek, były prokurator i minister spraw wewnętrznych, zajmował się polityką, a jego żona domem. Teraz role się odwróciły, on jest w cieniu, a ona walczy.
Na zlecenie swoich klientów forsują ustawy warte miliony. Mają wiedzę i kontakty. Nic dziwnego, że wielkie kancelarie prawnicze zaczynają uchodzić za kolejną władzę w państwie.
Henryk Musialski zwany Tatą staje przed sądem w Katowicach. Prokurator czyta numery lewych rachunków na paliwo, którym Tata handlował. W sumie kilkanaście godzin czytania.
Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia, lider Stowarzyszenia Polska XXI, prawdopodobny kandydat na prezydenta
Bankowcy zawinili, kierowcy ucierpią. Pierwszą ofiarą światowego kryzysu finansowego stał się przemysł motoryzacyjny. Samochód ugrzązł w kłopotach aż po sam dach.
Na razie gospodarka bardziej się kryzysu boi, niż go odczuwa. Ale już widać miejsca, którymi on się do nas wciska. Wiele firm już tnie koszty, ogranicza produkcję, zawiesza inwestycje. Na razie, często, na wszelki wypadek. Ale to oznacza, że ten wypadek spowodują.
Pompowanie pieniędzy w banki nie pomogło, obniżki stóp procentowych też nie. W walce z kryzysem bogate kraje sięgają po ostatnią broń: zwiększanie publicznych wydatków. Oczywiście na kredyt, który trzeba będzie spłacać latami.
Rozmowa z Samuelem L. Jacksonem, popularnym aktorem amerykańskim, bohaterem wchodzącego na nasze ekrany filmu „Spirit – Duch Miasta”
Felietonem Michała Witkowskiego, zeszłorocznego laureata Paszportu „Polityki” (za powieść „Barbara Radziwiłłówna z Jaworzna-Szczakowej”), inaugurujemy nową rubrykę, w której młodzi pisarze będą się wypowiadać o literaturze, ale nie tylko. Za tydzień – Jacek Dehnel.
Żywa, barwna i wciągająca
Obecność książki Stanisława Rembeka w kolekcji „Polityki” zasługuje na uwagę, gdyż mimo kilku wznowień jest to pisarz nieznany. Zaważyły względy polityczne: autor „Ballady o wzgardliwym wisielcu” został w PRL skazany na zapomnienie.
Literatura o tematyce żydowskiej przeżywa na Zachodzie rozkwit. Tworzą ją już pisarze z pokoleń powojennych, którzy nie boją się łamać tabu, drwić z tragedii i eksperymentować.
Gdyby nie zima stulecia, na rewolucję Solidarności przyszłoby nam dłużej poczekać. To mrozy wykończyły ekipę Edwarda Gierka.
Nieczęsto się zdarza, by amerykańscy producenci sprzętu medycznego korzystali z wiedzy polskich lekarzy. Ale prof. Jacek Białkowski z Zabrza przywykł już do tego, że go pytają o zdanie. I robią, co im radzi.
Człowiek i komputer stapiają się w jedno. Czy powstała w ten sposób istota osiągnie nieśmiertelność?
Zamożny Rzymianin miał w domu klimatyzację, ogrzewanie podłogowe, ubikację, saunę i wspaniały ogród. Rezydencje były nie tylko wygodne, ale i energooszczędne.
Znamy już niemal wszystkich członków rządu Baracka Obamy i szerszego zespołu kierowniczego. Kto będzie w nim grał pierwsze skrzypce?
Bez wysiedlenia 250 tys. osadników z Zachodniego Brzegu nie będzie pokoju z Palestyńczykami. A ewakuacja grozi wybuchem wojny domowej.
Rządzenie Belgią to łatanie dziurawej beczki. Poprzedni premier podawał się do dymisji cztery razy. Nowy dziedziczy starą koalicję, sojuszników z musu, którzy nie wykluczają rozpadu państwa.
Hansenowie to pozytywiści i artyści, którzy od pokoleń mają nieszczęście wyprzedzać epoki.
Co chwilę słychać, by polski sport drużynowy odciąć od zagranicznych trenerów. Bo za drodzy, przemądrzali, bez wyników. Ale na liście następców brakuje swojsko brzmiących nazwisk.
Wszystkiemu winna jest prof. Ewa Łętowska, która jest hersztem grupy trzymającej Trybunał.
Co roku 150 tys. Polaków zapełnia kurorty nad Morzem Czerwonym. I tyle widzą Egiptu, bo gospodarze, tłumacząc to bezpieczeństwem gości, jeśli już pozwolą pojechać do piramid czy Luksoru, to w konwojach z wojskową asystą. Mało kto ma więc powód i okazję zastanawiać się, że kiedyś z licznych plakatów zniknie uśmiech prezydenta Mubaraka. A wtedy wszystko może się tu zmienić.