Ostatnie dni pokazują, że właśnie teraz kończy się kampania wyborcza Donalda Tuska z 2007 r. Nadszedł czas sprawdzania woli rządzących i konfrontacji z realnymi, a nie tylko sondażowymi interesami społecznymi. Można powiedzieć: witamy w prawdziwym życiu.
Rozmowa z prof. Juliuszem Gardawskim o sile związkowych protestów, ich liderach i o tym, czym mogłyby być w Polsce związki, gdyby chciały
Jarosław Kaczyński bierze mohery pod swoje skrzydła i czyni z nich swój główny, najważniejszy elektorat.
Trudno krytykować prezydenta, że przypomina światu o problemach w Gruzji. Polityka gestów musi jednak być mądra, a nawet przebiegła
Prezydent najwyraźniej dąży do stworzenia czegoś na kształt państwa alternatywnego. Państwa swojego, kierowanego przez swoich, takiego skrawka prawdziwie niepodległej Rzeczpospolitej, o którym decydować będą ludzie godni.
Domowa edukacja? Jak najbardziej. Trzeba tylko trochę rodzicom pomóc.
W polskich miastach dziesiątki sklepów oferują legalne środki o działaniu podobnym do narkotyków. Oficjalnie sprzedawane są wyłącznie do celów kolekcjonerskich.
W domu zwanym Leśniczówką Emaus spotkały się matki. Polska i czeczeńska. Teresa B., która sześć lat patrzyła, jak mąż gwałci ich córkę. I Kamisa D., której trzy córki umarły, bo nie chciała patrzeć, jak w muzułmańskim kraju rosną na zniewolone żony.
Wygląda na to, że to specyficzna polska specjalność. Okradanie, wykorzystywanie i naciąganie starych ludzi.
Rządy dusz w Polsce znów sprawują znienawidzeni przez IV RP liderzy epoki, która miała się skończyć. Wygrał Jerzy Owsiak, a Wałęsa i Michnik zostawili w tyle braci Kaczyńskich
Mówię to, co myślę – przyznaje Jerzy Owsiak.
W styczniu na Słowacji euro zastąpi koronę. Materiał porównawczy do naszych dyskusji mamy zatem pod bokiem.
Kiedy inni – w Ameryce i Europie – ogłosili post, u nas ciągle panuje karnawał. Czy sytuacja Polski jest naprawdę wyjątkowa?
Koniec firmy to nie zawsze koniec biznesu. Bywa, że przedsiębiorca firmę sprzeda, a zaraz potem otwiera nową w tej samej branży. To się czasem bardzo opłaca.
Złodziejskie wyczyny miłośnika sztuki
Szczera zgoda na średniość życia
●●●○○○ i 1/2
Rozmowa z brytyjskim reżyserem Mike’em Leighem, autorem wchodzącej na nasze ekrany komedii „Happy-go-lucky, czyli co nas uszczęśliwia”
Kolejny raz pojawił się pomysł, by zburzyć pomnik autorstwa Władysława Hasiora, stojący na górze Snozka pod Czorsztynem. Pomysł idiotyczny, niestety jednak całkiem możliwe, że zostanie zrealizowany.
„Ciemności kryją ziemię” i „Bramy raju” Jerzego Andrzejewskiego to dzieła ważne nie tylko z powodów politycznych.
90 lat temu Polki stukając parasolkami w okiennice mokotowskiej willi Józefa Piłsudskiego wywalczyły sobie prawo głosu. Ten przetrzymał delegację sufrażystek kilka godzin na mrozie, by wreszcie obiecać: prawa obywatelskie będą w Polsce przysługiwać bez różnicy płci.
Słowo agent w polskim imaginarium historycznym tak dalece zmieniło swoje znaczenie w ciągu ostatnich 200 lat, że zestawienie różnych jego znaczeń mogłoby zająć kilka sążnistych tomów.
Twórca największego na świecie imperium nie wyglądał jak typowy Azjata ani nie miał wielu cech, które mu przypisujemy. Warto o tym pamiętać, wybierając się do kina na film „Czyngis-chan”.
Prof. Jean Jouzel, paleoklimatolog, członek Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatycznych ONZ (IPCC), o globalnym ociepleniu i jego konsekwencjach
Kim dla astronomii Mikołaj Kopernik, tym dla nauk społecznych Claude Lévi-Strauss. 28 listopada uczony obchodzi 100-lecie urodzin.
Somalijscy piraci trzymają na muszce 14 statków i 268 marynarzy. A wszystko dlatego, że Somalia to państwo bezpańskie.
Rozmowa z Thérèse Delpech, francuską politolożką
Bernhard Kohl, 26-letni kolarz austriacki, był idolem. Wygrał klasyfikację górską Tour de France i zajął trzecie miejsce w wyścigu. Przeszedł też bez problemu testy antydopingowe. Euforia trwała trzy miesiące.
Losy uchodźców, wszechogarniające poczucie zagubienia i krzywdy, są wszędzie podobne. Niezależnie skąd nadleciały bombowce, które zniszczyły ich domy.
Burmistrz Nowego Jorku Michael Bloomberg stara się w ratuszu o trzecią kadencję. Za 4 lata może być jednym z rywali Obamy.
Życiową pasją Sybilli i Konrada jest śmierć. Poznali się na portalu moritur&nekrofilia. Właśnie otwierają zakład pogrzebowy, o czym marzyli od zawsze.
Goshka (Gośka) Macuga jest pierwszą Polką, która znalazła się na tzw. krótkiej liście do Nagrody Turnera. To najważniejsze brytyjskie wyróżnienie przyznawane od 1984 r. artystom, którzy nie przekroczyli 50 roku życia i na stałe mieszkają w Anglii.
Mają nie lecieć Hamletem, tylko być sobą. Więc w filmach, jak w życiu – grają meneli, prostytutki, cieciów. Lecieć Hamletem to mogą celebryci. Do naturszczyków należy zacieranie różnicy między fikcją a rzeczywistością.