Prezes Rady Ministrów, Donald Tusk
Kaczyński ma rację: rozmowa o alimentach polityków przynależy do życia społecznego, a nie intymnego.
Platforma postanowiła zabrać byłym esbekom przywilej wyższych emerytur. I dobrze. Może to się wreszcie stanie. Ale czy to jest sprawiedliwość?
Można odnieść wrażenie, że głównym zajęciem lewicy jest czekanie. Na lepsze sondaże. Na program. Na nowego lidera.
Rozmowa z Karoliną i Tomaszem Elbanowskimi, inicjatorami rodzicielskiego protestu przeciw posłaniu sześciolatków do szkół
Amerykańska kula, która przeszyła prawy bark szeregowego T. i przeleciała przez płuco szeregowego R., nawet nie drasnęła przyjaźni polsko-amerykańskiej. Przynajmniej tak to widzą Amerykanie i unikają trudnego słowa odszkodowanie.
Wbrew kampanii reklamowej, jaką pisma kolorowe robią adopcjom dzieci z Afryki, Azji czy Ameryki Południowej, jest to decyzja trudna. I nie zawsze słuszna.
Jak naczelnik urzędu skarbowego wraz z prokuratorem ujawnili wielką aferęi jak przy tej okazji jedni stracili, a inni zyskali.
Polska narodowa prawica od dziesięciu lat jest w natarciu. Trzy lata temu zdobyła cytadelę władzy. Ale ma kłopot sama ze sobą. Wręcz się nie lubi.
Kapitalizm to taka niezwykła wiara, że najwięksi krętacze zrobią najbardziej pokrętne rzeczy i wyjdzie z tego największe, powszechne dobro – zauważył John Maynard Keynes. Cała historia kapitalizmu to opowieść o tym, jak próbowano okiełznać wielką pierwotną energię – ludzką chciwość.
Idzie zima, jak co roku powraca więc lęk: co będzie z gazem? Ile będzie kosztował? I czy ktoś nam przypadkiem nie zakręci kurka?
Polskie prawo bardziej chroni lokatorów niż właścicieli mieszkań. Na szczęście praktyka okazuje się lepsza niż przepisy.
Bywają brzydkie i mają wyłupiaste oczy. Mimo to zdobywają serca klientów. Są gwiazdami popkultury, ale nie żądają niebotycznych honorariów. Wirtualne stwory reklamowe podbijają nasz rynek.
Space Siege ●●●○○○Stalker: Czyste niebo ●●●●○○Wiedźmin: Edycja Rozszerzona ●●●●●○
Analność zła, czyli w głębi pierwotnej przemocy.
W kolekcji „Polska Literatura Współczesna” Polityka wyda 20 książek. Będzie to zestaw lektur obowiązkowych, których nie może zabraknąć w domowej bibliotece.
Józefów pod Warszawą. Domy ukryte wśród modrzewi. Cisza, spokój. Aktorka Jadwiga Jankowska-Cieślak grabi liście w ogrodzie przed swoim domem. Parę dni wcześniej została upokorzona na festiwalu w Gdyni.
W październiku przyszłego roku minie setna rocznica urodzin malarza Francisa Bacona. Londyńska galeria Tate Britain już teraz otworzyła jego dużą retrospektywną wystawę. Artystę, który przez całe życie bulwersował swym zachowaniem i prowokował obrazami, zaprezentowano na niej jak szacownego klasyka.
Emir Kusturica, zwany bałkańskim Fellinim, to jeden z najbardziej utytułowanych europejskich filmowców. Jego najnowsza produkcja „Obiecaj mi!” wchodzi na nasze ekrany.
Godna odnotowania była niedawna obecność prezydentów Turcji i Armenii na meczu piłkarskim (POLITYKA 37). Od czasu bowiem czystek etnicznych w 1915 r. oba państwa są wrogami, a Ormianie i Turcy chcą przekonać świat do własnej wizji dziejów.
Traktat monachijski z września 1938 r. to wspomnienie podwójnie bolesne: z jednej strony przywódcy mocarstw zachodnich haniebnie zdradzili swych sojuszników, z drugiej zaś owa zdrada okazała się dla nich samych groźną naiwnością. Dotyczy to także Polski.
Rozmowa z prof. Leszkiem Pacholskim, byłym rektorem Uniwersytetu Wrocławskiego, o tym, jak korporacja profesorów i nauczycieli akademickich broni swojego wygodnego życia.
Obwieszeni złotem pijacy, woźnice z krótkimi mieczami i lirnicy wierzący w życie po śmierci; czy taki obraz Traków opisywany w antycznych kronikach jest prawdziwy?
Masakra w fińskiej szkole, druga w ciągu roku, to nie tylko szaleństwo, ale ryzyko, iż amerykański kult broni zaraża młodych ludzi. 22-letni sprawca nienawidził ludzkości.
W Rwandzie nie ma już Hutu ani Tutsi. Za używanie tych określeń, czyli głoszenie ideologii podziałów, można trafić do więzienia, podobnie jak za krytykę partii rządzącej – Rwandyjskiego Frontu Patriotycznego (RPF).
W telewizyjnej debacie kandydatów na prezydenta USA senator Obama gładko przeszedł przez najtrudniejszą dla niego politykę zagraniczną. Jeśli dalej w kampanii dominować będzie kryzys gospodarczy, Obama może wygrać.
Włoska lewica zarzuca prawicy haniebny rewizjonizm, a prawica lewicy fałszowanie historii. Obie strony mają rację, bo we Włoszech w refleksji nad tragiczną historią ścierają się dwie hagiografie.
Zmarł Waldemar Świrgoń. Miał 55 lat. Za PRL partyjny beton, potem nieudany kapitalista. Kto dziś pamięta tego towarzysza – wielką nadzieję generała Wojciecha Jaruzelskiego?
Podczas igrzysk w Pekinie na dopingu przyłapano sześciu zawodników i... sześć koni.
W którym momencie prywatny pamiętnik staje się dobrem narodowym? W Polsce i w Izraelu wrze wokół dwóch wojennych dzienników. Cudem ocalony pamiętnik nastoletniej Żydówki Rutki Laskier został wywieziony z Polski, być może nielegalnie. O zwrot dziennika Barucha Milcha walczy mieszkająca w Izraelu rodzina.
Był jedną z ostatnich gwiazd złotej ery Hollywoodu. Przez ponad cztery dekady fascynował charyzmatyczną osobowością. Paul Newman, ikona buntu i synonim aktorskiego kunsztu, odszedł w wieku 83 lat.
Przysłowie: Przez żołądek do serca, nie jest głupie. Łatwiej ulegałem wdziękom dziewczyn, które świetnie gotowały, niż kulinarnym abnegatkom; sam też szybciej docierałem do celu, gdy randka zaczynała się od przyrządzonych przeze mnie dań. Miłość zaczyna się na talerzu.
Należy wystrzegać się tych, co w rubrykach „zawód” i „dorobek”, piszą – „młodzież”.
W rankingu The Happy Planet Index na najszczęśliwszych ludzi planety, opracowanym przez New Economics Foundation, pierwsze miejsce zajmują wyspiarze z Vanuatu, ubogiego archipelagu nękanego cyklonami, trzęsieniami ziemi i nagłymi erupcjami wulkanów.