Niedawno mówiono: Polska koniem trojańskim Ameryki w Europie, 51 stanem USA. Rzeczywiście, Ameryka była naszą tarczą i nieosiągalnym ideałem. I nagle przestała nam się podobać? Rozwiało się w polskich głowach amerykańskie marzenie?
Od 30 lat nie było ważnego dla Polski politycznego zdarzenia, w którym Bronisław Geremek nie miałby istotnego udziału. I to po dobrej stronie.
W Piasecznie pod Warszawą rusza pierwsze w Polsce oficjalne centrum pośrednictwa matek-surogatek. Cena od 30 do 45 tys. zł za dzieło, czyli urodzenie dziecka. Ale można negocjować. I na tym się mniej więcej kończy profesjonalizm biura.
PiS przeszło do politycznej ofensywy. Z różnych wypowiedzi prezesa można zrekonstruować polityczny plan partii.
Pobożne i radosne sceny, jakie będziemy oglądać na Światowym Dniu Młodzieży w Sydney, na chwilę odwrócą uwagę od tego, co trapi dziś wielu katolików. Pontyfikat Benedykta XVI staje się coraz bardziej konserwatywny.
Hodowla psów groźnych ras w Polsce kompletnie wymknęła się spod kontroli. Wiele mieszańców to nieprzewidywalne maszyny do zabijania. Bagatelizujących zagrożenie posiadaczy informujemy, że atakują najczęściej właścicieli.
Mamy powtórkę z inflacji. Ale tym razem jest to kłopot całej Europy, a właściwie – świata. W Eurolandzie w ciągu ostatniego roku ceny wzrosły o 4 proc., w USA o 4,2 proc., w Polsce o 4,4 proc. Chociaż głównym winowajcą są czynniki globalne – zwłaszcza drożejąca ropa i żywność – obywatele najczęściej pretensje adresują do własnego rządu.
Polska leży na olbrzymich, jednych z największych w świecie, złożach węgla brunatnego. Ten bezcenny skarb to także nasze przekleństwo.
Najpiękniejsze modelki i kosmiczne technologie zaangażowano w wojnę o rynek wart pięć miliardów złotych rocznie. Ale zwycięzców i przegranych trudno będzie wskazać, bo walka idzie o to, co ukryte. O bieliznę noszoną przez Polki i Polaków.
Pekin na miesiąc przed olimpiadą zdaje się pokazywać, że dynamika chińskiego rozwoju bije Zachód na głowę. Czy zwykli ludzie płacą za to wysoką cenę? Biedni cierpią, bogaci się bogacą, jak wszędzie.
Izrael potajemnie negocjuje pokój z Syrią. Traktat, jeśli zostanie zawarty, może zmienić cały Bliski Wschód: zabezpieczyć Izrael, osłabić Iran i ustabilizować Liban. Ale największym wygranym będzie Turcja.
Jeśli w Brukseli ktoś ma prawdziwą władzę, to Neelie Kroes. Holenderska komisarz ds. konkurencji rozbija kartele, udaremnia szkodliwe fuzje, wlepia kary finansowe i egzekwuje zwroty pomocy publicznej. Od jej decyzji zależy los polskich stoczni.
Nelson Mandela kończy 90 lat. Jego życie to historia pokonania apartheidu. Poprosiliśmy popularnego w RPA dziennikarza Stephena Grootesa, afrykanera, by tę historię przedstawił ze swojej perspektywy.
Radykalna myśl lewicowa.
●●●●○○ i 1/2
50 najbardziej wpływowych menedżerów polskiej kultury
Nie wszystkie teatry mają wakacje. Sceny niezależne, zlokalizowane w starych kamienicach, nieczynnych kinach czy pomieszczeniach pofabrycznych, nie chcą tracić kontaktu z widzem. To dzięki nim teatr polski po 20 latach hibernacji zaczyna budzić się do życia.
W siódmym odcinku naszej kolekcji brylują reporterzy telewizyjni i radiowi, zachęcający słuchaczy „Zostańcie Państwo z nami”, które to rytualne hasło stało się tytułem płyty. Naprawdę warto zostać.
Rozmowa z filozofem prof. Tadeuszem Gadaczem o życiu szczęśliwym
Wybieram ciszę i zmysłowość. Z setki dróg z drogowskazami „wypoczynek” polecam strada del vini – drogę winną. W starej Europie jest ich sporo, proponuję Włochy.
Młoda austriacka demokracja przeszła prawdziwą próbę ognia 15 lipca 1927 r., gdy w Wiedniu wzburzony tłum podpalił Pałac Sprawiedliwości, a interweniująca policja zabiła ponad 80 osób.
Polski czytelnik otrzymał ostatnio dwie świetne książki anglosaskich autorów, z których jedna poświęcona jest bitwie o Moskwę, druga zaś bitwie stalingradzkiej.
Historia przyrządzania gorących posiłków jest dużo dłuższa niż naszego gatunku. Choć nadal nie wiemy, co było pierwsze: opanowanie ognia czy rozwój mózgu?
Rozmowa ze Stavrosem Dimasem, komisarzem Unii Europejskiej ds. środowiska
Jedziesz na egzotyczny urlop? Możesz stamtąd wrócić z niechcianym prezentem.
W urodzajnym roku w gąszczu lasu możemy trafić na gąszcz grzybów. Choć zbieramy tylko kilkanaście spośród kilku tysięcy rosnących w kraju gatunków, mają one wiele sobowtórów.
Historia Władysława Szczeklika to jeden z największych skandali policyjno-prokuratorskich ostatnich lat. Był kandydatem na szefa policji w Lublinie. I wtedy w wyniku intrygi trafił na ławę oskarżonych. Po siedmiu latach został uniewinniony.
Republika Czeska ciągle winna jest Polsce 368 ha ziemi. To efekt przeprowadzonej w 1958 r. korekty wspólnej granicy.
22 lipca był oficjalnie jednym z najbardziej fetowanych dni w PRL. Święto odeszło wraz z ustrojem, a wraz z nim większość tak charakterystycznych dla tamtej epoki przedmiotów, obyczajów, rytuałów. Niekiedy śmiesznych, strasznych lub dziwacznych.