Awantura o ratyfikację traktatu europejskiego bardzo zaszkodziła wizerunkowi prezydenta. Bez względu na wszystkie próby zatarcia tego wrażenia.
Donald Tusk nie jedzie na olimpiadę. Dziękuję! Adidas i Coca-Cola zapłacą bojkotem za bezduszność wobec zbrodni w Tybecie. I dobrze! Pekinu pewnie nie zbawimy. Ale siebie, w jakimś stopniu, tak. Może świat też?
LiD, choć formalnie trwa nadal, umierał długo i nieefektownie. Eksperyment się nie udał.
Umowa o organizacji Euro 2012 może okazać się jedynym wspólnym przedsięwzięciem Polski i Ukrainy.
Rozmowa z Ludwikiem Dornem, posłem Prawa i Sprawiedliwości, byłym marszałkiem Sejmu
Donald Tusk zapowiedział, że rząd jeszcze w tym roku będzie chciał znieść obowiązek meldunkowy. Jak podkreślił, będzie to zmiana „istotna, w jakimś sensie rewolucyjna i oczekiwana przez obywateli”. Czy aby na pewno?
Nauki papieskie idą w zapomnienie, a pokolenie JP2 jest fikcją.
Wybitne jednostki, zły system, zdemoralizowane środowisko – oto w skrócie stan polskiej nauki. A reformy to zbyt poważna sprawa, by je zostawić samym uczonym. Zbyt wielu z nich blokuje zmiany, bo może na nich stracić.
Skarbówka strajkuje. Na razie polega to na tym, że niektórzy urzędnicy przypięli znaczki Solidarności. Ale grożą masowym pójściem na urlopy pod koniec kwietnia, w szczycie składania formularzy PIT. Solidarność mówi, że chodzi o podwyżki. Ale w tle jest polityka.
Duży majątek, tak jak ogród, wymaga starannej pielęgnacji. Ale wielu bogatych nie ma czasu ani też cierpliwości, żeby się nim zajmować. Dlatego zamiast mieć wolą współposiadać.
Towarzystwa budownictwa społecznego miały być sposobem na tanie mieszkania. Na razie wyszło średnio, ale planuje się rewolucyjne zmiany.
Niekończący się tasiemiec amerykańskich prawyborów to nie rekwizyt historii. To ciągle nowatorska w świecie metoda rozbijania machiny partyjnej: zwykli wyborcy, a nie aparat, wybierają przywódcę.
Już u wejścia jest fałsz. Zdania – „Na początku był Napoleon. Jego polityka podbojów połączyła Prusy i Rosję...” – są nicią przewodnią wystawy „Potęga i przyjaźń. Berlin–Petersburg 1800–1860” w berlińskim Gropius-Bau. Tymczasem na początku prusko-rosyjskiej przyjaźni był rozbiór Polski. Dopiero potem Napoleon, a po nim święte przymierze dla utrzymania polskiego łupu...
O przyszłości NATO: o rozszerzeniu Sojuszu, o zwycięstwie w Afganistanie, o stosunku do Rosji i o obronie przed atakami w cyberprzestrzeni ma zdecydować natowski szczyt w Bukareszcie. Na papierze wszystko wygląda dobrze.
Sierota, dziecko, żołnierz. Historia 12-letniego małego mordercy Ishmaela Beaha z Sierra Leone to dowód na to, że istnieje piekło na ziemi.
Praca monumentalna, do przeglądania.
Filmy „Ładunek 200” i „Wygnanie” to ciekawe przykłady nowego kina rosyjskiego. Dwie różne wizje upadku bezbożnej współczesnej cywilizacji. Nihilistyczna i chrześcijańska.
Kiedyś przyjaciele dla żartu wydrukowali mu 250 wizytówek: „Krystian Lupa – prorok, człowiek od odpowiedzi”. Zdaje się jednak, że największy polski współczesny reżyser zamiast odpowiadać, woli pytać, podważać i burzyć.
Sławomir Shuty prawie cztery lata temu opublikował ostatnią powieść „Zwał”, za którą dostał Paszport „Polityki”. W tych dniach trafia do księgarń jego nowa książka „Ruchy”. Co robi Shuty, kiedy nie pisze? Mnóstwo ciekawych rzeczy.
Czesław Miłosz uznał swego czasu, że polska proza jest niedojrzała artystycznie i nie stać jej na egzystencjalną głębię. Literatura dla najmłodszych zdaje się to potwierdzać: nasza klasyka dziecięca to przede wszystkim utwory poetyckie. I są one znakomite, czego dowód znajdziemy w kolejnym tomie naszej kolekcji, zawierającym 'Bajki wierszem'.
W związku z sytuacją w Tybecie ważą się losy olimpiady w Chinach. Polityka już nieraz mieszała się z igrzyskami.
O postępie cywilizacji decyduje jakość materiału ludzkiego, twierdzi prowokacyjnie amerykański ekonomista Gregory Clark. Jeśli ma rację, trzeba nie tylko przemyśleć na nowo historię ludzkości, lecz także zastanowić się poważnie nad strategią na przyszłość.
Porzucanie dzieci było w przeszłości normalną praktyką. Romulusowi, Remusowi i Mojżeszowi akurat się udało, ale tysiące noworodków nie przeżywało pierwszej doby.
Jak być najdoskonalszą szkołą w Polsce?
Gdyby nie one, to stalibyśmy w miejscu – powiedział ostatnio sołtys o gospodyniach wiejskich.
W wielkanocną niedzielę państwo P. z Katowic wylecieli w powietrze. Sąsiadka L. mówi, że stało się to z miłości. Sąsiadka Z. uważa, że z nienawiści.
Za tą granicą już nie ma nic – mówią. Tylko ból, zmęczenie i halucynacje. Ruszasz się w zwolnionym tempie, problemem jest spakowanie plecaka, przestajesz myśleć, zmysły działają z opóźnieniem. A potem budzisz się z tego wszystkiego na mecie i dopiero czujesz, że żyjesz.