Polska to kraj rzeczy wielkich. I w tej wielkości jest nasza - polska - zguba.
Prywatyzacja pierwszego programu TVP i radiowej Trójki, likwidacja abonamentu, stworzenie telewizji publicznej wokół TVP2 i kanałów tematycznych - taki pomysł na państwowe media dojrzewa dziś w PO.
Po Marcu, wskutek różnych form nacisku, wyemigrowało z Polski blisko 13 tys. osób. Wśród nich wielu ludzi nauki, kultury, wybitnych fachowców z różnych dziedzin. Niektórzy próbowali później odzyskać bezprawnie odebrane im obywatelstwo. Najczęściej bez skutku.
Na marginesie politycznego życia odrzucone przez wyborców partie i przegrani liderzy toczą bój o przyszłość. Jedni walczą o przetrwanie, inni o zaistnienie.
Słynna okulistka nie może dziś zbliżyć się do pacjenta, w państwowym szpitalu czy prywatnym gabinecie, przynajmniej przez pół roku. Albo już nigdy.
Może by odebrać lekarzom Ministerstwo Zdrowia, tak jak kiedyś wojskowym odebrano Ministerstwo Obrony?
Grają, tańczą i śpiewają. W wolnych chwilach reklamują banki i samochody, uświetniają firmowe przyjęcia i konferencje, ciągną sprzedaż kolorowych magazynów i oglądalność programów telewizyjnych. Polska gospodarka oparta na gwiazdach rozwija się w zawrotnym tempie.
Na zniesieniu podatku Belki – co obiecują kolejne rządy – mają skorzystać właściciele lokat, funduszy inwestycyjnych, banki i ewentualnie gracze giełdowi. Do tej listy trzeba jeszcze dopisać polityków. Ci próbują zyskać najwięcej.
Każda epoka ma swój koniec. Bill Gates jest już niemal na emeryturze. W Microsofcie karty rozdaje teraz jego stary partner – Steve Ballmer. Czy uda mu się obronić zagrożoną pozycję informatycznego giganta?
Rosyjska konstytucja daje prezydentowi władzę wręcz absolutną. Nowy prezydent Dmitrij Miedwiediew deklaruje, że będzie rządził z premierem Władimirem Putinem ręka w rękę. Ale z dwuwładzą Rosja ma jak najgorsze doświadczenia.
Na niepodległość Kosowa najszybciej zareagowała mała Republika Serbska, część Bośni i Hercegowiny. Parlament w Banja Luce zapowiedział możliwość secesji.
Zawsze kiedy Turcja zmierzała ku państwu wyznaniowemu, armia mówiła: nie!
Skarby świata się kurczą. Wkrótce zabraknie ropy i gazu, wysychają źródła wody pitnej. Pesymiści mówią, że to teraz nadchodzi epoka maltuzjańska. Czyli jaka?
O książkach, które zaginęły.
Inność cudowna i niepojęta.
Przed laty Piotr Szczepanik podbijał serca Polek ckliwą balladą zaczynającą się od słów „Kochać. Jak to łatwo powiedzieć”. Czy równie łatwo namalować? Jakąś odpowiedzią na to pytanie jest wystawa „Prawdziwy romans”, otwarta w monachijskim Museum Villa Stuck.
Wielka epika żyje, tysiącstronicowe powieści w tych gorączkowych czasach znajdują czytelników. W Polsce jest „Lód” Jacka Dukaja, we Francji „Les Bienveillantes” Jonathana Littella, a w Stanach Zjednoczonych „Against the Day” Thomasa Pynchona. Trzy różne powieści wywołały trzy różne – a jednak splecione ze sobą – narodowe debaty.
W 1968 r. Umberto Eco odwiedził Pragę i Warszawę. W efekcie powstały dwa reportaże: o stolicy Czechosłowacji przeżywającej początek inwazji wojsk Układu Warszawskiego i o stolicy Polski rozpamiętującej traumę wydarzeń marcowych. Teraz oba te teksty ukazały się w wersji książkowej.
Rozmowa z Tomaszem Łozińskim, bohaterem filmów dokumentalnych „Wszystko może się przytrafić” z 1995 r. i najnowszego „A gdyby tak się stało” w reżyserii ojca, Marcela Łozińskiego
Baśnie uwodzą nie tylko dzieci. Nie od dziś wiadomo, że to frapująca materia dla antropologów, literaturoznawców, a nawet psychoanalityków.
Stany Zjednoczone, tocząc walki w Europie i na Pacyfiku, zmagały się również z konfliktem wewnętrznym. Był to czas, gdy miliony Afroamerykanów, chcących walczyć za swój kraj, spotykały się z powszechną dyskryminacją.
Historia PRL w wydaniu Andrzeja Friszke jest przede wszystkim próbą zrozumienia, a nie potępienia. Świadczy o tym kolejny tom studiów tego autora „Przystosowanie i opór”.
Wśród biologów znów rozgorzał spór: czy ewolucja nagradza wyłącznie zachowania egoistyczne, czy wręcz przeciwnie – premiuje tych, którzy poświęcają się dla dobra wspólnoty?
Co roku o ponad 20 proc. rosną nakłady na reklamę w Internecie. Za cztery lata osiągną wartość 62 mld dol. i przekroczą o 1 mld wpływy z reklam w gazetach drukowanych. Nowe wirtualne media rosną w siłę.
Wywołuje lekki zawrót głowy. Przymykasz oczy, a wtedy mały stworek metalicznym głosem pyta: Nie jesteś zmęczony? Może zrobisz sobie przerwę? Pivo to pojazd z przyszłości.
Giełda i fundusze inwestycyjne – przez ostatnie trzy lata maszynki do zarabiania pieniędzy – pokazały swoją gorszą stronę. Po kilku miesiącach ostrych spadków duzi i mali inwestorzy liczą straty. W naszym poradniku podpowiemy, jak wciąż zarabiać, a przy tym zminimalizować ryzyko w tym trudnym dla rynków finansowych czasie.
Rozmowa z profesorem Tadeuszem Tyszką z Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego o tym, dlaczego jesteśmy tak nierozsądni w gospodarowaniu własną fortuną
Stare matki starych, upośledzonych ni to dzieci, ni dorosłych budują dla nich Dom Dożywotniej Opieki. Jak już go zbudują, będą mogły spokojnie umrzeć.
Właściciel działki na warszawskiej kępie wiślanej zwanej Wielorybem łamiąc prawo zaczął budować pole golfowe. Nie tylko wypłoszył orły bieliki, które po raz pierwszy próbowały założyć tu gniazdo. Być może stworzył dla Warszawy zagrożenie powodzią podobną do tej, która przed kilku laty podtopiła Wrocław.
Niemcy masowo zdają w Polsce egzaminy i wyrabiają prawa jazdy. Niewykluczone, że wielu z nich będzie musiało je zwrócić.
Doktor nauk medycznych Wiesław Łyjak, psychiatra z ponad 30-letnim stażem, postuluje powołanie Parlamentarnej Poradni Zdrowia Psychicznego. Wśród zainteresowanych opinie są podzielone.
Bywał dyrektorem, prezesem, posłem i senatorem, ale aktorstwo stawiał zawsze na pierwszym miejscu. Stworzył kreacje w repertuarze klasycznym i współczesnym, lecz najważniejsza była rola, którą odegrał w polskiej kulturze: rola inteligenta z XX w., który i w nowym stuleciu zdążył zaznaczyć swą obecność.
Karaim, Niemka, dwoje Ormian, Romka, Tatarka, Ukrainka, Żydówka. Łączy ich to, że wystąpili w kampanii społecznej „Jestem Polką/Jestem Polakiem”. Ich historie pokazują, że można nią/nim być na rozmaite sposoby.