Od miesiąca głoduje Budryk. Przez stolicę przemaszerowali nauczyciele, burzą się pielęgniarki, lekarze, bydgoscy kierowcy autobusów, pracownicy fabryki Fiata, olsztyńscy filharmonicy. Związki
Rząd Donalda Tuska zaczyna reformę służb specjalnych. Ma to być reforma głęboka, nie ograniczająca się jedynie do zmian personalnych, odsuwająca służby od gier politycznych. Dobrze, gdyby
W oczekiwaniu na kichnięcie Ameryki polska giełda symuluje ciężką grypę.
Wierni miłośnicy PiS, ale także osoby bardziej neutralne, zaczynają krytykować PO za teflonowość, niedecyzyjność, ideowe rozmycie, unikanie konfrontacji. Przeciwstawiają obecne
Polskie utarczki na linii episkopat–rząd wpisują się w szerszy kontekst: Kościół powszechny zaostrza kurs. Benedykt XVI chce więcej dyscypliny, więcej lojalności, więcej tożsamości – więcej katolickiej ortodoksji.
Minął miesiąc, od kiedy Polska przystąpiła do układu w Schengen i podniosła szlabany na zachodnich i południowych granicach. Co się właściwie zmieniło tam, gdzie te granice dzieliły?
Polska stała się celem międzynarodowych gangów okradających bankomaty. Wysyłają do nas grupki Rumunów wyposażonych w podrabiane w Anglii karty. Straty banków idą w dziesiątki milionów
Twórcę Pudelka – pionierskiego plotkarskiego serwisu w Internecie – uważa się za wizjonera polskiej sieci. On zaś mówi o sobie: moralista.
Aż 88 proc. Polaków uważa korupcję za największy problem w funkcjonowaniu państwa. PiS ze swymi antykorupcyjnymi hasłami trafił w emocje społeczne. Ale też je nakręcał. Jak jest z korupcją naprawdę?
W budżetówce wrze. O podwyżki upominają się lekarze i pielęgniarki, nauczyciele i urzędnicy, celnicy i sędziowie. Wszyscy chcą być wynagradzani godnie. Godnie, czyli jak?
Dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne to jeden ze sposobów Platformy Obywatelskiej na wyleczenie chorej służby zdrowia. To co ostatnio w tej sprawie zaprezentował rząd, jest jednak nieporozumieniem.
Organizacja piłkarskich mistrzostw Europy to na razie dla nas tylko kłopot. Wydaje się, że już wyczerpaliśmy limit opóźnień. Ten rok zdecyduje: wóz albo przewóz.
Unia ma w 27 krajach pół miliarda obywateli mówiących dwoma tuzinami języków. Toteż wspólna europejska opinia publiczna wydaje się bardziej chimerą niż rzeczywistością. Może to i sen
Nicolas Sarkozy zerwał z tradycją tajnych romansów prezydentów Francji. Przez niewiele ponad pół roku zdążył się rozwieść, znaleźć kandydatkę na Pierwszą Damę i podobno ożenić.
Blisko 90 proc. niemieckich matek po urodzeniu dziecka zostaje w domu. Dlaczego? Kobiety, które decydują się na powrót do pracy i zatrudnienie opiekunki, oskarżane są o brak uczuć
Rozmowa z Łukaszem Palkowskim, laureatem Paszportu „Polityki” w kategorii film
Po każdym subiektywnym rankingu galerii (a od 1999 r. były już trzy) na moją głowę sypały się gromy. Ale niech tam. Oto kolejny subiektywny zestaw najciekawszych, najrzetelniej pracujących i najlepiej rokujących miejsc prezentacji sztuki w kraju.
Do księgarń trafia właśnie „Wydanie poprawione” węgierskiego pisarza Pétera Esterházyego. Autor piszący o Węgrach, „najbardziej samotnym narodzie na świecie”, tym razem próbuje zmierzyć się z agenturalną przeszłością swego ojca.
„Kraksa” Jerry’ego Spinellego to opowieść o konflikcie młodzieńczych charakterów, sporcie i szkolnym życiu, a więc mieszanka, którą Amerykanie lubią szczególnie. Jak się zresztą zdaje – nie tylko oni.
Choć w społecznej pamięci dominują obrazy z Gdańska, to rewolta szczecińska była najbardziej zdeterminowanym i najlepiej zorganizowanym protestem robotniczym przeciwko rządom komunistycznym
94-letni generał w stanie spoczynku, jeden z ostatnich żyjących cichociemnych zrzuconych z samolotu nad okupowaną Polską, uczestnik Powstania, więzień PRL, obdarzony wspaniałą pamięcią i poczuciem humoru. Stefan Bałuk opublikował właśnie swoje wspomnienia.
Cyfrowa fala wzbiera. Wkrótce kupować będziemy telewizory plazmowe i ciekłokrystaliczne znacznie odchudzone, energooszczędne. A już na progu nowa technologia.
Nagła drzemka w środku dnia może być oznaką poważnej choroby.
Czy w procesie ewolucji biologicznej można się dopatrywać działania wyższej inteligencji? Taki pogląd robi niespodziewaną karierę. Ale ma też godnych polemistów.
Studenci medycyny potrzebują zwłok prawdziwego człowieka, żeby nauczyć się, gdzie trzustka, gdzie wątroba. Ale od 15 lat przepisy stosownej ustawy są wciąż martwe, jak tematyka, której dotyczą.
Dwadzieścia cztery lata temu doszło do zdarzenia, którego finał rozegrał się w grudniu 2007 r., kiedy Edward Misztal trafił do więzienia. Można powiedzieć – nareszcie. Ale pozostaje
Prowadzenie schroniska dla zwierząt może być niezłym biznesem pod warunkiem, że ograniczy się koszty.
Był tylko jeden sposób, żeby uwieść tak wierzącego chłopaka jak Marek – udawać księdza. I Michał B. nie zawahał się go użyć.
Wyjątkowo krótki tegoroczny karnawał kończy się już 5 lutego. Ale zdaje się, że będzie dość huczny, choć pewnie nie aż tak jak w minionych stuleciach.
Jerzy Baczyński odpowiada tygodnikowi „Wprost”
Generalnie sztuka jest dla wszystkich ludzi, ale – jak się okazuje – nie każda sztuka jest dla każdego człowieka.
Na choroby, na kłótnie w rodzinie, na nerwy, na nową pracę i na sprawy beznadziejne najlepsza na Podlasiu jest szeptucha. Wie to nawet zaprzysięgły racjonalista.