Ktoś błyskotliwie powiedział, że Polska nie stanie się republiką bananową, bo u nas banany nie rosną. Ale klimat się zmienia... Polscy politycy coraz intensywniej starają się tę zmianę wyprzedzić. Chwilowo doszliśmy do stadium pośredniego. Rzeczpospolita staje się republiką kabaretową.
Redemptoryści mają w świecie opinię skromnych, miłych i otwartych. Skąd u nich takie radio?
Trzy lata w Unii to może za krótko, aby bić na alarm. Ale w sam raz, żeby zauważyć, że polska wieś zmienia się niezgodnie z oczekiwaniami. Małe gospodarstwa stają się jeszcze mniejsze. A duże, zamiast szybko się rozwijać, zaczynają się kurczyć. Słowem, za coraz większe – unijne oraz własne – pieniądze budujemy na wsi skansen. Tylko ceny ziemi rosną zgodnie z planem.
Odmowa ekstradycji Mazura – znamienna porażka Ziobry.
Legendę arcybiskupa Stanisława Wielgusa buduje w Lublinie fakt, że z wielką godnością przeszedł on swoje lustracyjne piekło na ziemi. Stąd wiara, że może jeszcze wróci do kościelnych zaszczytów.
Anna Kalata z Samoobrony, minister pracy i polityki społecznej, w ciągu roku pozbyła się 150 najważniejszych urzędników. W niełaskę można popaść nawet za kwestionowanie ilości cukierków kupowanych służbowo na potrzeby pani minister.
Rozmowa z dr. Wojciechem Cwaliną, psychologiem marketingu politycznego, o sposobach, jakie mają na nas politycy
Budowę dróg i autostrad hamują dziś nieudolni politycy i urzędnicy, złe prawo albo – jak mówi premier – tajemny kartel. Jeśli cudem pokonamy te przeszkody, czy zdążymy na Euro 2012?
Ostatnia fala upałów znowu zwróciła uwagę na klimatyzację i klimatyzatory. W dobrych biurach i sklepach to już standard. Ale w domach?
Już wkrótce będziemy mieli do wyboru dziesięć sieci telefonii komórkowej. W tym sześć wirtualnych. Będą ze sobą konkurować rozmaitymi usługami – niekiedy zaskakującymi.
Berlińska wystawa miała opowiedzieć o życiu partyjnym i codziennym komunistycznej NRD. Czegoś na niej jednak brakuje.
Kubańczycy z Florydy od 48 lat czekają na zmiany na rodzinnej wyspie. Jednocześnie przestrzegają: na Kubie nie można powtórzyć scenariusza z Iraku. Gdy nadejdzie pora, kubańskich komunistów trzeba włączyć w przebudowę państwa.
Skąd się bierze nienawiść między szyitami i sunnitami, która dziś zagraża nie tylko przyszłości Iraku, lecz całego świata islamu?
Do kin wchodzi „Harry Potter i Zakon Feniksa”, do księgarń (jeszcze nie naszych) siódmy, i jak zapewnia autorka, ostatni tom przygód małego czarodzieja. Czy to zapowiedź końca potteromanii? Ci, dla których Harry jest uosobieniem nieczystych sił, czekają na to z utęsknieniem.
Rozmowa z amerykańskim reżyserem Davidem Lynchem, autorem wchodzącego na ekrany filmu „Inland Empire”
Temat kontrkultury znowu wraca. Powody bywają różne, choćby okrągła rocznica wydania „Sierżanta Pieprza” Beatlesów albo przyjazd legendarnego Living Theatre na tegoroczny festiwal Malta do Poznania. Jaki jest aktualny sens tego starego pojęcia?
Latem 1907 r. angielski pułkownik Robert Baden-Powell zorganizował pierwszy obóz skautowski. Na wyspie Brownsea dwudziestu chłopców praktykowało lato leśnych ludzi, sposobiło do walki i – choć w połowie pochodziło z biedoty – uczyło się kodeksu angielskiego dżentelmena.
Dlaczego pięćset lat temu Ameryka otrzymała imię mało znanego podróżnika Amerigo Vespucciego?
Postęp w terapii genowej jest tak duży, że bez przesady można mówić o nowej erze w medycynie.
Nie zdajemy sobie sprawy, jak silnie na nasze umysły oddziałują stereotypy w rodzaju: wszyscy Murzyni są leniwi, Polacy to bałaganiarze, a kobiety są kiepskie z matematyki. I jak szkodliwe mogą być, z pozoru tylko niewinne, dowcipy o blondynkach.
System operacyjny Linux odznacza się podstawową zaletą: można go mieć za darmo. Ale jak wszystko co bezpłatne ma niestety swoje wady.
Urodzić nie za wcześnie, ale i nie za późno. Zostać z dzieckiem jak najdłużej, ale jak najszybciej wrócić do pracy. Całkowicie skupić się na nowo powstającym życiu, ale nie dostać rozstępów i jak najszybciej wbić się w dżinsy sprzed ciąży. Czy w ogóle da się być dzisiaj dobrą matką?
Polscy lekarze pracujący w Irlandii mówią o tym, jakie tamtejsze rozwiązania warto przeszczepić polskiej służbie zdrowia.
Rozmowa z Sandrą Lewandowską, posłanką Samoobrony, o urodzie w polityce
Rozmowa z Mariuszem Walterem, współwłaścicielem Legii Warszawa, o piłce, kibicach i rozróbie w Wilnie
Zjeździłem tę krainę wzdłuż i wszerz. Zadurzyłem się w niej (dosłownie, Ukraina jest naprawdę rodzaju żeńskiego!) po uszy, chociaż nie od pierwszego wejrzenia.
Słowo ibuka brzmi w Rwandzie jak rozkaz: Pamiętaj! Nie zapomnij o milionie braci, którzy zginęli od maczet. To także nazwa organizacji upamiętniającej poległych w chaosie ludobójstwa.